REKLAMA

Zakontraktowanie Comarchu w sektorze ERP sięga 145,9 mln zł

2021-06-16 16:18
publikacja
2021-06-16 16:18
Zakontraktowanie Comarchu w sektorze ERP sięga 145,9 mln zł
Zakontraktowanie Comarchu w sektorze ERP sięga 145,9 mln zł
fot. MOZCO Mateusz Szymanski / / Shutterstock

Zakontraktowanie Comarchu w sektorze rozwiązań ERP wynosi po pięciu miesiącach 2021 roku 145,9 mln zł i jest wyższe rok do roku o 21 proc. - poinformował wiceprezes Comarchu Zbigniew Rymarczyk. Liczy on, że spółka utrzyma w 2021 roku tempo wzrostu z 2020 roku.

"Jesteśmy na finiszu półrocza, dlatego możemy zrobić pierwsze podsumowania i przyjąć, że utrzymamy dynamiczne tempo wzrostu sprzedaży systemów klasy ERP w 2021 roku. Po pięciu miesiącach zakontraktowanie sektora ERP wynosi 145,9 mln zł, czyli jest o 21 proc. wyższe rdr" - powiedział wiceprezes.

W 2020 roku marża sektora ERP Comarchu wyniosła 309,2 mln zł i była o 9 proc. wyższa rdr. 34 proc. sprzedaży pochodziło z działalności na rynkach zagranicznych. W pierwszym kwartale 2021 roku marża wzrosła o 12 proc., do 80,6 mln zł.

Rymarczyk wskazuje, że wzrosty to przede wszystkim efekt usług chmurowych. Sprzedaż produktów w modelu cloud wzrosła w 2020 roku o 26 proc., do 40,6 mln zł, a w pierwszym kwartale 2021 roku wyniosła 13,3 mln zł, czyli o 35 proc. więcej rdr. Ale to też efekt sprzedaży bezpośredniej dużych projektów, usług wdrożeniowych i zmian w przepisach dotyczących np. PPK i raportowania według standardów ESEF.

Comarch działa w sektorze ERP od 20 lat. Swój udział w polskim rynku szacuje na 20,4 proc.

"Nasz plan na kolejne lata zakłada rozbudowę oferty usług chmurowych, powszechne zastosowanie technologii sztucznej inteligencji i robotyzacji w systemach ERP, rozwój usług dla branży e-commerce oraz zwiększenie priorytetu dla projektowania user expierience" - powiedział podczas środowej konferencji prasowej Rymarczyk.

W 2020 roku Comarch wydał na prace badawczo-rozwojowe 263 mln zł, z czego 75,5 mln zł zostało przeznaczone na innowacje w systemach do zarządzania przedsiębiorstwami.

"Duże nadzieje wiążemy na przykład z sPrintem, którego pierwsza wersja powinna być gotowa do końca 2021 roku" - powiedział Rymarczyk.

Rymarczyk zwraca uwagę, że europejski rynek ERP jest systematycznie konsolidowany, głównie przez amerykańskie korporacje i fundusze inwestycyjne. Przykłady akwizycji w ostatnich latach to zakup Generix i Sylab we Francji, Abas w Niemczech przy przejęcia Simple i Sage w Polsce. Jego zdaniem, jeszcze groźniejsza jest konsolidacja całego rynku IT za pomocą chmury przez Google, Microsoft, Amazon, Apple czy Alibabę.

"Usługi chmurowe są bardzo ważnym obszarem biznesu Comarchu. W tym celu budujemy w kolejnych krajach własne data center. Ośrodki przetwarzania danych działają już w Polsce, Francji i Niemczech, a na połowę przyszłego roku planujemy otwarcie centrum przetwarzania danych w USA. Dostępność usług chmurowych na wielu rynkach pozwoli zaproponować klientom atrakcyjne warunki współpracy, które będą alternatywą przed uzależnieniem się od usług jednego dostawcy" - powiedział wiceprezes Comarchu. (PAP Biznes)

pr/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki