Zakaz uprawy konopi konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że polskie przepisy zabraniające uprawy konopi na własny użytek są konstytucyjne. Skargę konstytucyjną w tej sprawie złożył obywatel, którego sądy kolejnych instancji skazywały za uprawianie zakazanej rośliny. Sędziowie TK przychylili się do opinii Prokuratury Generalnej i Sejmu, które wskazywały na konstytucyjność przepisów.


Polskie przepisy zabraniające uprawy konopi na własny użytek są konstytucyjne (fot. iStockphoto / Thinkstock)


Zdaniem skarżącego, "polskie przepisy są arbitralne i niesprawiedliwe - nieoparte na rzeczywistej potrzebie ochrony zdrowia, a na fałszywych przesłankach o szkodliwości konopi oraz braku dbałości ustawodawcy o poszanowanie praw jednostki do życia własnym życiem".

Skarżący wskazywał też, że "państwo nie może wyciągać wobec człowieka konsekwencji za złamanie prawa w celu zaspokojenia własnych potrzeb (medycznych i rekreacyjnych), jeżeli nie przewiduje alternatywnego legalnego sposobu na ich zaspokojenie".

Zgodnie z polskim prawem "kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech".


IAR/TK/kl/mitro/

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~waaaagh

pora zmienic konstytucje

! Odpowiedz
1 11 ~podatnik

Jestem za pełną demokracją i wolnością. Każdy ma prawo pić, palić i ćpać co tylko chce bo to jego zdrowie i pieniądze.Ale jak będzie trzeba leczyć z nałogu lub raka płuc za setki tysięcy w szpitalu to też za swoje pieniądze a nie innych podatników. A jak nie ma to niech umiera !Jakie to proste i oczywiste.

! Odpowiedz
1 2 ~Alan

jak ktos kupuje legalnie uzywki to placi w nich ogromne podatki gdyby panstwo nie wychodzilo na plus to by tego nie bylo wiec raczej nalogowcy utrzymuja ciebie a nie ty ich

! Odpowiedz
0 0 ~mwa

Dobra, dobra, ale jak będzie się obliczać emeryturę to też zostanie to uwzględnione ?

! Odpowiedz
0 2 ~lol

mówiąc krótko: państwo za*raństwo

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 9 ~TT

chory kraj....

! Odpowiedz
3 12 ~antykomuch

ta konstytucja jest do niczego i to pod każdym względem.

! Odpowiedz
3 29 ~felek

Moje zdrowie, moja doniczka, moja ziemia, moja woda, moje palenie. Co to kogo obchodzi co jem, piję i palę?

! Odpowiedz
0 20 ~ŁukaszP

Ty masz ciężko pracować na swoich dobroczyńców, dbających o nasze dobro, a nie relaksować się przy użyciu konopi, do tego wszystkiego nieopodatkowanych! Wiesz co to znaczy? Gdyby ludzie przestali pić alkohol, tylko paliliby uprawianą przez siebie konopie, to o ile wpływy z akcyzy by spadły. Za co żyliby całe rzesze naszych dobroczyńców?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil