REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Zakaz reklamy OFE dla dobra obywateli

Łukasz Piechowiak2013-10-11 18:13główny ekonomista Bankier.pl
publikacja
2013-10-11 18:13

Rząd chce całkowicie zakazać reklam OFE. W ten sposób państwo próbuje uchronić obywateli przed oszukańczymi reklamami o emeryturze pod palmami. Za reklamowanie Otwartych Funduszy Emerytalnych grozi kara miliona złotych lub dwóch lat więzienia.

„Zakazane jest prowadzenie działalności polegającej na publikacji i emisji reklam dotyczących otwartych funduszy” – taki artykuł znalazł się w projekcie ustawy umieszczonej na stronach resortu pracy. Celem jest ochrona obywateli przed reklamami wprowadzającymi w błąd, np. o tym, że pozostanie w OFE jest lepsze od przekazania pieniędzy do ZUS-u, bo dzięki temu można liczyć na wyższą stopę zwrotu, a co za tym idzie – większą emeryturę.

Prawie 15 lat temu reklamy OFE sugerowały, że dzięki inwestycjom na rynku kapitałowym Polacy w przyszłości mogą liczyć na dostatnie życie, dokładnie takie, jakie prowadzą np. niemieccy emeryci, którzy wakacje spędzają w ciepłych krajach. Po latach okazało się, że byłoby to tylko możliwe, gdyby spełniło się szereg czynników, które na nasze nieszczęście nie miały miejsca.

To nie jest reklama OFE

Na przeszkodzie stanęła wadliwa konstrukcja systemu emerytalnego, która w zbyt dużym stopniu obciążała finanse publiczne. Do tego dochodziły bardzo wysokie opłaty i prowizje pobierane przez OFE oraz nie tak różowa sytuacja na rynkach finansowych. To wszystko sprawiło, że stanęliśmy przed koniecznością reformy OFE. Może gdyby wcześniej wprowadzono odpowiednie korekty, to dzisiaj nie trzeba by dokonywać tak radykalnych zmian? Na to pytanie już nie poznamy odpowiedzi.

Dlaczego jeszcze nie będzie reklam OFE?

Kłopot w tym, że zakaz reklamy Otwartych Funduszy Emerytalnych to kolejny dowód na to, że właściwą intencją ustawodawcy jest rozmontowanie tego systemu. Widać to wyraźnie na przykładzie rzekomej dobrowolności pozostania w II filarze. Otóż obywatel, który zechce pozostać w OFE, będzie miał trzy możliwości powiadomienia o tym odpowiedniej instytucji.

Może oczywiście osobiście udać się do urzędu. Jest to utrudnione dla osób, które mieszkają w mniejszych miejscowościach. Druga opcja to poczta, ale tutaj możemy spodziewać się szeregu komplikacji, np. w postaci źle wypełnionego druku lub zniechęcającej kolejki na poczcie. Trzecia droga to powiadomienie za pośrednictwem internetu, a dokładnie platformy e-Puap. Jednak wymaga ona zarejestrowania się online i osobistego potwierdzenia swoich danych w wybranej instytucji.

To wszystko sprawia, że pozostanie w OFE wcale nie będzie takie proste. Dodajmy do tego zakaz reklamy funduszy emerytalnych. Nie będą one miały możliwości powiadomienia obywateli o tym, że ci mogą dalej pozostać ich klientami, co stawia je na przegranej pozycji. W mojej opinii wszelka reklama wprowadzająca w błąd klientów powinna być karana. Nie rozumiem, dlaczego OFE mają być pod silniejszą kontrolą niż sprzedawcy butów lub płynu do naczyń. To wszystko sprawia, że intencje ustawodawcy stają się oczywiste – nie chodzi o dbanie o prawo wyboru obywateli, tylko uzurpowanie sobie prawa do decydowania w imieniu całego społeczeństwa

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl
Źródło:
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (43)

dodaj komentarz
~Miettekk
Może by tak politycy wprowadzili zakaz reklamowania ich samych?
~Adek
Faszyzm wraca pełną gębą. Jeśli w porę się nie obudzimy, to zostaną nam odebrane paszporty, a na końcu zapewne zostaniemy ubezwłasnowolnieni...
~jip
UWAGA! Nie podpisywac druczków podsunietych przez ZUS w kwesti wyboru OFE. Tam chytrze bedzie zapis, że owszem decydujesz się na OFE ,ale jednocześnie z pełną świadmością zgadzasz się na nacjonalizację 51% aktywów w postaci obligacji. Zostanie to napisane przewrotnym językiem. Pisać swoje oświadczenia w którym zgadzmay UWAGA! Nie podpisywac druczków podsunietych przez ZUS w kwesti wyboru OFE. Tam chytrze bedzie zapis, że owszem decydujesz się na OFE ,ale jednocześnie z pełną świadmością zgadzasz się na nacjonalizację 51% aktywów w postaci obligacji. Zostanie to napisane przewrotnym językiem. Pisać swoje oświadczenia w którym zgadzmay się na pozostanie w OFE i jednocześnie nie zgadzmay na zagarnięcie obligacji przez ZUS. Takie oświadczenie będzie pomocne w sądach, celem uzyskania z tego tytułu odszkodowania do ręki, ci co podpiszą cyrograf podsunięty przez rzad za pośrednictwem ZUS nie bedą mieli możliwości roszczeniowych!!!! Ostrzegam przed tym chytrym oszustwem rządu Tuska!!! Precz z rządamii zdrajców z Platformy Obywatelskiej i PSL!!!!
~dede
a ja się pytam dlaczego rząd nie zabronił reklam kredytów w CHF dla dobra obywateli?
~dr Zaraza
Ale tusk , rostowski ich zwolennicy moga bezkarnie reklamowac zbankrutowana piramide finansowoa jaka jest zus?
~MAŁY KAZIO
Zakaz reklamy i dobrowolność w tej formie to fikcja i jest to napewno niekonstytucyjne i jak będą takie błędy prawne to nie mamy czego się bać. Napewno to ktoś zaskarźy do trybunału , a Trybunał konstytucyjny powie źe jest to niekonstytucyjne i cała ustawa do kosza. Nie pękać i nie wymiękać MAŁY KAZIO to wie. ;-):-)
~rer
Reklama to wyłączenie samodzielnego myślenia, trafia w emocje a nie w potrzeby ofiary.
~dr Zaraza
nastepny etap, tusk zamknie granice, pozabiera paszporty, zablokuje internet , zlikwiduje telefonie komórkowa za posiadanie dekodera satelitarnego bedzie paka, zablokuje konta w banku, skonfiskuje waluty, wprowadzi bony pewexu, wprowadzi gospodarke planowa, mieso na kartki , beda dwa kanaly telewizji jedna rezimowa druga nie lepsza nastepny etap, tusk zamknie granice, pozabiera paszporty, zablokuje internet , zlikwiduje telefonie komórkowa za posiadanie dekodera satelitarnego bedzie paka, zablokuje konta w banku, skonfiskuje waluty, wprowadzi bony pewexu, wprowadzi gospodarke planowa, mieso na kartki , beda dwa kanaly telewizji jedna rezimowa druga nie lepsza bo czarna. . Wtedy ci co nie spierdolili z tego burdelu za kilka lat zaczna sie pierdolic jak kroliki bo co innego bedzie mozna tu robic. A za 30 40 lat rzesza nowychi mlodzych idiotow zaczna placic do bankruta zus a uprzywilejowani tak jak byli uprzywilejowani tak dalej beda i beda nas okradac . Bo tusk uwaza ,ze latwiej i bezpieczniej okrasc obywateli z pieniedzy w ofe niz zrobic porzadek z uprzywilejowanymi pijawkami wysysajacymi nasza krwawicę.
~MAŁY KAZIO
Dnia 2013-10-12 o godz. 16:46 ~dr Zaraza napisał(a):
> nastepny etap, tusk zamknie granice, pozabiera paszporty,
> zablokuje internet , zlikwiduje telefonie komórkowa za
> posiadanie dekodera satelitarnego bedzie paka, zablokuje
> konta w banku, skonfiskuje waluty, wprowadzi bony pewexu,
> wprowadzi
Dnia 2013-10-12 o godz. 16:46 ~dr Zaraza napisał(a):
> nastepny etap, tusk zamknie granice, pozabiera paszporty,
> zablokuje internet , zlikwiduje telefonie komórkowa za
> posiadanie dekodera satelitarnego bedzie paka, zablokuje
> konta w banku, skonfiskuje waluty, wprowadzi bony pewexu,
> wprowadzi gospodarke planowa, mieso na kartki , beda dwa
> kanaly telewizji jedna rezimowa druga nie lepsza bo czarna.
> . Wtedy ci co nie spierdolili z tego burdelu za kilka lat
> zaczna sie pierdolic jak kroliki bo co innego bedzie mozna
> tu robic. A za 30 40 lat rzesza nowychi mlodzych idiotow
> zaczna placic do bankruta zus a uprzywilejowani tak jak
> byli uprzywilejowani tak dalej beda i beda nas okradac . Bo
> tusk uwaza ,ze latwiej i bezpieczniej okrasc obywateli z
> pieniedzy w ofe niz zrobic porzadek z uprzywilejowanymi
> pijawkami wysysajacymi nasza krwawicę.

Brawo , brawo dr Zaraza. Tak dobrego artykułu dawno nie czytałem. ;-):-)
~aaa odpowiada ~MAŁY KAZIO
Zapomniana reforma emerytalna czyli naginanie ustaw
(na tej samej zasadzie nadal bedziemy płacić wyższy VAT)
1. Środki które sa przekazywane do OFE miały byc rekompensowane przez budżet. Pracujący część sami odkładają na swoją emeryturę. ZUS miał otrzymywać brakujące pieniądze z budżetu. Skąd w budżecie?
Zapomniana reforma emerytalna czyli naginanie ustaw
(na tej samej zasadzie nadal bedziemy płacić wyższy VAT)
1. Środki które sa przekazywane do OFE miały byc rekompensowane przez budżet. Pracujący część sami odkładają na swoją emeryturę. ZUS miał otrzymywać brakujące pieniądze z budżetu. Skąd w budżecie? Nie z 23% VAT, nie z podnoszenia składek. Z pracy emertów, czyli z tego co wytworzyli podczas swojej pracy budując socjalizm, czyli współne dobro, środki miały pochodzić z prywatyzacji.
Lotos, PZU, LOT itp. to własność emerytów.
Na co idą pieniądze z prywatyzacji? Sami poszukajcie.

2. Dobrowolność. To ostatnio magiczne słowo powtarzane przez rząd.
Pierwotnie zakładano że pieniądze z OFE będzie można pobrać w jednej transzy. Ja na pewno bym tak zrobił ze środkami z OFE. Mój rząd wie lepiej. Wszystko mi zabierze do ZUS-u.

BY WSZYSTKIM ŻYŁO SIĘ LEPIEJ, a obywatelowi gorzej.

Polska emertura to droga do socjalizmu. Osoby obecnie opłacające składkę są przegrane z przywilejami obecnych emerytów.
Pytanie do autora? Kto mi wypłaci emeryturę z 10 najlepszych lat składkowych, bo tak są wypłacane w większości emerytury obecnym świadczeniobiorcom?

I zagadka związana z zakazem zakupu obligacji prze OFE.
Za ile lat minister finansów wystosuje apel do Polaków by kupowali polskie obligacje (podobnie jak to miało miejsce w grecji)?
Skoro OFE nie moga kupować, to większość polskiego długu będzie w rękach zagranicznych inwestorów. Teraz OFE od Rostowskiego brały jak cieple bułeczki. Ale jak będą gorące to Polska bedzie musiała płacić takie odsetki jak nam podyktują.
Przyszły scenariusz: Jak nie sprzedamy obligacji na warunkach zagranicznych inwestorów to emeryci nie dostają wypłat. Jak już się zgodzimy, bo chcemy emerytury to trzeba zapłacić wyższe odsetki od pożyczonych pieniedzy. VAT 25% za parę lat gwarantowany


Powiązane: Rząd majstruje przy emeryturach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki