REKLAMA

Zajdel-Kurowska: ERM2 w 2009 roku realne, przyjęcie euro w 2011 możliwe

2008-09-10 16:55
publikacja
2008-09-10 16:55
10.9.Warszawa (PAP) - Polska mogłaby przystąpić do mechanizmu kursowego ERM2 w 2009 roku, a przyjąć euro w 2011 roku - uważa Katarzyna Zajdel-Kurowska, wiceminister finansów.

"Wejście do systemu ERM2 w 2009 roku jest realne. Polska technicznie jest gotowa na przebywanie w ERM2. Przyjęcie euro w 2011 roku będzie bardzo trudne, ale jest to możliwe" - powiedziała na spotkaniu z dziennikarzami wiceszefowa resortu finansów.

Jej zdaniem decyzja o przystąpieniu do ERM2 musiałaby być podjęta w tej chwili lub musiałoby dojść do skrócenia dwuletniego okresu, kiedy to złoty nie będzie mógł podlegać większym wahaniom niż plus/minus 15 proc. od parytetu centralnego.

"Decyzja o ERM2 musiałaby zapaść albo w tej chwili, albo powinniśmy skrócić przebywanie w ERM2. Najważniejsza jest tutaj decyzja polityczna (jeśli chodzi o przyjęcie euro - PAP)" - powiedziała Zajdel-Kurowska.

Wiceminister finansów powiedziała także, że złoty znajduje się w długookresowym trendzie aprecjacyjnym.

"Złoty znajduje się w długookresowym trendzie aprecjacyjnym ze względu na to, że wzrost PKB w Polsce jest wyższy niż w strefie euro, ze względu na napływ środków unijnych oraz dysparytet stóp procentowych (między Polską a strefą euro). Wahania kursu nie determinują trendu" - zaznaczyła.

Tuż po środowej deklaracji premiera Tuska o możliwym przystąpieniu Polski do strefy euro w 2011 roku złoty zyskał na wartości.

Przed zmianą lokalnej waluty na euro każdy kraj musi spełnić kryteria z Maastricht. Inflacja nie może być wyższa niż 1,5 pkt proc. od średniej stopy inflacji w trzech krajach UE, gdzie inflacja była najniższa. Długoterminowe stopy procentowe nie mogą przekraczać więcej niż o 2 pkt proc. średniej stóp procentowych w 3 krajach UE o najniższej inflacji.

Ponadto dług publiczny nie może przekraczać 60 proc. PKB, a deficyt budżetowy - 3 proc. PKB. Moment wejścia do strefy euro poprzedza uczestnictwo w mechanizmie ERM2, gdy przez dwa lata dana waluta jest już związana z euro, a jej kurs może się wahać w stosunku do euro tylko o plus/minus 15 proc. (PAP)

bg/ mach/ kba/ asa/ drag/ je/ mow/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki