Młodemu człowiekowi, coraz trudniej zanurzyć się we wzburzonym nurcie rynku pracy. Świeża energia, pomysłowość, otwartość i ambicja - cechy młodych absolwentów, potrzebują doświadczenia, stabilnych pracodawców. Tylko takie sprzężenie może zaowocować.
Adam, młody prawnik, który dostał się w zeszłym roku na aplikację adwokacką opowiada: „Zdecydowałem się już na drugm roku studiów poszukać możliwości praktyk w kancelarii. Uczestniczyłem w kilku rozmowach kwalifikacyjnych, pamiętam, że mocno się do nich przygotowywałem, W końcu udało mi się trafić do jednej z lepszych kancelarii w mieście. Przez pierwszy rok pracowałem na wolontariacie, trzy dni w tygodniu studiowałem, przez dwa pracowałem w kancelarii. Uczyłem się najdrobniejszych czynności, o których na studiach nie miałem pojęcia. Po roku podpisałem pierwszą umowę. Dziś, pracuję w kancelarii na etacie, jestem w trakcie wymarzonej aplikacji, wiąże plany zawodowe z tym miejscem. Decyzja o praktikach, była jedną z najlepszych jakie mogłem podjąć.“
Wiele firm daje możliwość odbycia stażu i praktyk w swojej organizacji, nie zawsze jednak zajęci studiowaniem młodzi ludzie decydują się na taki krok. Często problemem jest początkowy brak wynagrodzenia. Na nic zdają się tłumaczenia pracodawców, że pierwsze miesiące potrzebne są na wzajemne poznanie się, określenie własnych możliwości, obycie się z firmą.
Jednym z możliwości skorzystania z praktyk studenckich jest udział w konkursie Grasz o Staż. Ten prestiżowy konkurs dla wyróżniających się studentów i absolwentów szkół wyższych ruszył w 1996, z inicjatywy Gazety Wyborczej i firmy PricewaterhouseCoopers. Inicjatywa skierowana jest do studentów trzech ostatních lat studiów licencjackich lub inżynierskich oraz I i II roku magisterských studiów uzupełniających i absolwentów do 30 roku życia. Konkurs, już od 15 lat pozwala zdolnym i ambitnym młodym ludziom poznać „od podszewki“ rynek pracy, oswoić zasady panujące w prężnych firmach. Staż daje często możliwość pokazania się z jak najlepszej strony, co owocuje w przyszłości stałą pracą w wymarzonym miejscu.
Korzyść jest obustronna
Pracodawcy mają możliwość zdobycia zdolnych pracowników, potwierdzając jednocześnie swoją społeczną odpowiedzialność. W tym roku, po raz pierwszy w gronie fundatorów Grasz o Staż znalazła się firma szkoleniowo-doradcza Lauren Peso Polska SA.
Adrian Tabor, Wiceprezes Zarządu Lauren Peso Polska SA o idei konkursu wypowiada się z dużym uznaniem: „Tego typu inicjatywy wpływają na polepszenie trudnego ciągle w Polsce rynku pracy. Dają szansę młodym ludziom zdobycia niezbędnego doświadczenia, które zawsze w przyszłości owocuje. Celem działań szkoleniowych naszej firmy jest szeroko rozumiany rozwój osobisty i zawodowy. To cel wspólny z celem konkursu Grasz o Staż. Bardzo się cieszę się, że znaleźliśmy się w tym roku w gronie fundatorów tej dobrej inicjatywy“.
Oprócz ufundowania stażu w centrali j firmy, Zarząd LPS zdecydował ufundować dla uczestników i laureatów nagrody dodatkowe - w postaci profesjonalnych szkoleń
Inicjatywy tworzone dla zdolnych studentów dają możliwość zdobycia doświadczenia także za granicą. Takie wyjazdy pozwalają poznać zagraniczny rynek, inne warunki pracy. Informacja o przebytych poza granicami kraju praktykach robi duże wrażenie na pracodawcach, u których szuka się zatrudnienia po otrzymaniu dyplomu.
Joanna Wieczorek - Specjalista ds. Grafiki w firmie Lauren Peso Polska SA, w 2009 roku zwyciężyła, była lauretką XIII edycji Konkursu. „Udział w Grasz o Staż dał mi możliwość poznania pracy porojektanta i grafika „od kuchni“. Mogłam, z głową pełną teorii i pomysłów, zdobyć praktyczne doświadczenie w dużej i znanej firmie. Dziś jestem bardzo zadowolona z moich wyborów. Dziś pracuję na samodzielny stanowisku Grafika w Lauren Peso Polska SA. I spełniam się zawodowo. Dobrze, że w tym roku Lauren Peso Polska została fundatorem Grasz o Staż. Dwa lata temu, ja dostałam szansę na przyspieszony rozwój, teraz, ja będę miała okazję współuczestniczyć w tworzeniu dobrych warunków do startu kolejnemu laureatowi konkursu“.
Każdego roku powstaje w Polsce wiele firm, duże zagraniczne korporacje i koncerny decydują się na działalność w Polsce. Poprzeczka dla młodych ludzi podnosi się, jednak stale pojawia się wiele nowych szans zawodowego odnalezienia się. Rynek daje wiele możliwości, z których trzeba tylko umieć skorzystać...
/LPS
» Opłaty za przejazd autostradami spowodują wzrost cen w sklepach
» Zostań sponsorem drużyny piłkarskiej
» Szukasz profesjonalnego księgowego?



























































