REKLAMA

Zadłużenie Europy zbliża się do 100 proc. PKB

2021-01-21 11:55
publikacja
2021-01-21 11:55
Zadłużenie Europy zbliża się do 100 proc. PKB
Zadłużenie Europy zbliża się do 100 proc. PKB
/ Komisja Europejska

Na koniec września 2020 roku dług publiczny państw Unii Europejskiej przekroczył 12 bilionów euro, a w strefie euro zbliżył się do bariery 100 proc. produktu krajowego brutto. Póki co nikt jednak nie mówi o konieczności ograniczenia zadłużenia. Raczej wręcz przeciwnie.

Zadłużenie rządów państw UE na koniec III kwartał o 2020 roku wyniosło 12 036 166 000 000 euro – poinformował Eurostat. Z tego ponad 11,1 bilionów euro (a więc ponad 92 proc.) przypadło na kraje strefy euro.

W samym III kwartale dług publiczny eurolandu wzrósł o 162 mld euro. Relacja zadłużenia państwowego do PKB w strefie euro podniosła się z 95 do 97,3 proc. Jeśli dług przyrastał w podobnym tempie także w poprzednich trzech miesiącach, to na koniec 2020 roku zadłużenie rządów ze strefy euro najprawdopodobniej niemalże zrównało się z produktem krajowym brutto.

Rekordzistami w obciążeniu długiem publicznym pozostały kraje z południa Starego Kontynentu. Według danych Eurostatu zadłużenie Grecji wynosiło blisko 200 proc. PKB, Włoch 154 proc., Portugalii prawie 131 proc., Cypru 120 proc., a Francji i Hiszpanii odpowiednio 117 i 114 proc. Dług wyższy niż PKB odnotowano jeszcze w Belgii (113 proc.).

Wzrost relacji długu publicznego do PKB zaobserwowano we wszystkich krajach UE. Jednakże w zasadzie regułą było, że to najbardziej zadłużone kraje Europy zadłużały się najszybciej. Względem III kwartału 2019 roku największy wzrost relacji długu publicznego do PKB odnotowano na Cyprze (+22,9 pkt. proc.), w Grecji (+17,3 pkt. proc.), we Włoszech (+17,4 pkt. proc.) oraz w Hiszpanii (+16,6 pkt. proc.) i Francji (+16,5 pkt. proc.). Najmniejszy przyrost relacji długu do PKB stał się udziałem Irlandii, Szwecji i Bułgarii.

Ale w samym trzecim kwartale redukcję obciążenia długiem udało się osiągnąć władzom Austrii (-3,4 pkt. proc.), Finlandii (-1,7 pkt. proc.), Czech (-1,5 pkt. proc.), Belgii (-0,9 pkt. proc.) oraz Irlandii (-0,7 pkt. proc.). Te przykłady pokazują, że nawet w obliczu lockdownów i głębokiej recesji możliwe jest prowadzenie odpowiedzialnej polityki fiskalnej.

W przypadku Polski poziom zadłużenia względem PKB podniósł się o 9,7 punktów procentowych, co było wynikiem zbliżonym do unijnej średniej (+10,6 pkt. proc.). Oznacza to, że na koniec września dług publiczny naszego kraju osiągnął wartość 56,7 proc. PKB. Najprawdopodobniej do końca 2020 roku przekroczona została konstytucyjna bariera 60 proc. Tyle tylko, że polska ustawa o finansach publicznych do zadłużenia państwa nie zalicza niektórych zobowiązań, przez co na papierze krajowy dług publiczny jest niższy od tego, co podaje Eurostat stosujących jednolitą unijną metodykę.

Europejscy politycy i większość ekonomistów radzą jednak, aby nie przejmować się długiem, skoro gospodarka idzie na dno. Eksperci z tzw. głównego nurtu doradzają wręcz zwiększenie zadłużenia, aby „zastymulować” wzrost PKB, a długiem mamy martwic się „później”. Bardzo podobne myślenie panowało w roku 2009, gdy nadzwyczajne, „antykryzysowe” pakiety fiskalne doprowadziły tylko do krótkotrwałego ożywienia gospodarczego i wieloletniego kryzysu nadmiernego zadłużenia w wielu krajach Europy.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy

Komentarze (30)

dodaj komentarz
tadekwos
zniewolenie przez tzw. pandemie ma na celu odciagnieciem opini publicznej od tej kwestii, inaczej wprowadzenie zastepczego tematu by kontynuowac - realizowac ukryte cele MFW powiazanego z innymi organizacjami "wlascicielami"tej planety
sel
Zaorali Grecję gdy miała 75% zadłużenia i musiała płacić 20% odsetek od swoich obligacji...
lorelie
Co za różnica kto ile się zadłuża jak zdaniem platformy długi powinno się spłacać wspólnie :) polski emeryt zapłaci za rozpasanie Hiszpana i Włocha
pstrzezek
Nie wiem kto tobie płaci ale za czytanie twoich bzdur płacimy my wszyscy.
sel
Za to sekta widzi wydatki tylko na swoją sektę i umacnianie jej roli w państwie Polska i Polacy na dalekim nieistotnym planie., chyba że trzeba kupić wyborców i sobie przypominają.. .
demeryt_69
Zadłużamy się jak za dawnych lat ...
volksempfanger
Jeśli ktoś uważający się za prawaka uważa obecne rządy za prawicowe to niech się puknie główką w ścianę.

Może pomoże.

A może nie, bo dzisiejsi prawacy to nowa mentalna komuna.
demeryt_69
Volksie, zapewne jesteś wciąż prawiczkiem, ja?
volksempfanger odpowiada demeryt_69
Tak, ja dopiero po ślubie.
abcx
A co z Traktatem z Maastricht? Już przestał obowiązywać? Nie widziałem nigdzie takiego newsa.
"deficyt sektora finansów publicznych nie może przekraczać 3 procent PKB, a dług publiczny 60 procent produktu krajowego brutto (PKB)"
Gdzie przestrzeganie praworządności i kiedy wszczęcie procedury nadmiernego deficytu względem
A co z Traktatem z Maastricht? Już przestał obowiązywać? Nie widziałem nigdzie takiego newsa.
"deficyt sektora finansów publicznych nie może przekraczać 3 procent PKB, a dług publiczny 60 procent produktu krajowego brutto (PKB)"
Gdzie przestrzeganie praworządności i kiedy wszczęcie procedury nadmiernego deficytu względem krajów które doprowadzą do rozwalenia Euro?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki