REKLAMA
WEBINAR

Zabójca prezydenta Adamowicza skazany na grzywnę za fałszowanie dokumentów

2023-05-31 12:28, akt.2023-05-31 13:08
publikacja
2023-05-31 12:28
aktualizacja
2023-05-31 13:08

Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe skazał w środę zabójcę prezydenta Adamowicza na tysiąc złotych grzywny za fałszowanie pism oskarżającej go prokurator Agnieszki Nickel-Rogowskiej oraz brata zamordowanego prezydenta Piotra Adamowicza. Wyrok jest nieprawomocny.

Zabójca prezydenta Adamowicza skazany na grzywnę za fałszowanie dokumentów
Zabójca prezydenta Adamowicza skazany na grzywnę za fałszowanie dokumentów
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe zapadł wyrok wobec Stefana W., skazanego nieprawomocnie w połowie marca br. za zabójstwo prezydenta Gdańska na dożywotnie więzienie. W środę Stefan W. został skazany na tysiąc złotych grzywny za podrobienie pism procesowych w toku sprawy dotyczącej zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe obciążył również W. kosztami procesu w wysokości prawie 2 tys. zł wskazując, że "oskarżony swoim zachowaniem wyczerpał wszelkie znamiona czynu zabronionego".

Podsądnego nie było na sali rozpraw.

Stefan W. odpowiadał za sfałszowanie wniosku z dnia 17 lipca 2022 roku do Sądu Okręgowego w Gdańsku o wycofanie aktu oskarżenia skierowanego przeciwko niemu i uchylenie tymczasowego aresztowania w ten sposób, że sporządził to pismo w całości własnoręcznie oraz podpisał się pod nim za prokurator Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Agnieszkę Nickel–Rogowską.

Stefanowi W. zarzucono też podrobienie wniosku z dnia 17 lipca 2022 r. do Sądu Okręgowego w Gdańsku o uchylenie prowadzonego przeciwko niemu postępowania karnego w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza w ten sposób, że sporządził to pismo w całości własnoręcznie oraz podpisał się pod nim za posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Piotra Adamowicza, a następnie użył ww. dokumentów przed Sądem Okręgowym w Gdańsku.

Sędzia Karolina Kozłowska stwierdziła, że z uwagi na istotną wagę dokumentów, które zostały sfałszowane, a także miejsce gdzie zostały użyte, sąd uznał, że stopień społecznej szkodliwości czynu przekracza znacznie próg znikomości. "W ocenie sądu stopień społecznej szkodliwości czynu zarzucanego oskarżonemu nie był mały. Zachowanie oskarżonego uderzyło bowiem w dobro o istotnym znaczeniu społecznym. Swoim zachowaniem godził w autorytet instytucji państwowych" - mówiła sędzia Kozłowska i podkreśliła, że wybierając ten rodzaj kary - grzywnę - sąd miał na względzie sytuację procesową oskarżonego, w której obecnie się znajduje - w przypadku uprawomocnienia się wyroku sądu okręgowego w sprawie zabójstwa prezydenta Gdańska - kara ograniczenia wolności nie byłaby w ogóle wykonana.

16 marca br. Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta na dożywotnie więzienie za zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza (Podczas odczytania wyroku sąd zdecydował, że m.in. z uwagi na publiczny charakter zbrodni i zainteresowanie sprawą opinii publicznej, można upublicznić dane i wizerunek Stefana Wilmonta w związku ze sprawą zabójstwa prezydenta Gdańska - dop. PAP).

W styczniu 2019 roku podczas koncertu WOŚP wówczas 27-letni Stefan Wilmont wbiegł na scenę z nożem i śmiertelnie ranił prezydenta Gdańska. Wyrok za zabójstwo prezydenta Adamowicza jest nieprawomocny.

Autor: Krzysztof Wójcik

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
maxykaz
Czub. Powinna być kara śmierci jeżeli ewidentnie jest 100% pewnosci że zabił. Lub niech go rodzina utrzymuje. Dlaczego my mamy na niego płacic?
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Madrzy Francuzi wiedzieli co robia gdy zaczeli swoją rewolucję od stawiania Gilotyn
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
No Tak Żołnierze przeklęci też fałszowali dokumenty i zabijali komuchów ale za to daje im sie teraz ordery a Stefanowi wyroki. A Wesołka wdówka po Adomowiczu, zwórci kiedyś za ten samolot rzadowy który wysłano po nia aż do Kaliforni gdzie bawiła się za zrabowane przez męża pieniadze zeby przywieźć ją do Polski? Ludzie po wypadkach No Tak Żołnierze przeklęci też fałszowali dokumenty i zabijali komuchów ale za to daje im sie teraz ordery a Stefanowi wyroki. A Wesołka wdówka po Adomowiczu, zwórci kiedyś za ten samolot rzadowy który wysłano po nia aż do Kaliforni gdzie bawiła się za zrabowane przez męża pieniadze zeby przywieźć ją do Polski? Ludzie po wypadkach leżacy w szpitalach za granicą zbuiórki organizują zeby mieli jak do polski wrócic ona zdrowa nic jej nie było a samaol rzadowy sie znalazł żeby ją przywieźc.

KIM ONA WTEDY BYŁA ? JAKĄ FUNKCJĘ PANSTWOWĄ PEŁNIŁA? NIKIM!

Powiązane: Zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki