REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Za to zapłacisz więcej – wkrótce

Zuzanna Brud2012-10-22 11:06
publikacja
2012-10-22 11:06

Najbliższe miesiące upłyną pod znakiem podwyżek. Więcej zapłacimy m.in. za benzynę, artykuły spożywcze i wyroby tytoniowe, energię (prąd, wodę, ciepło) i czynsz.
co podrożeje w 2013 roku
Image licensed by Ingram Image


Statystyczny Kowalski musi liczyć się z tym, że najbliższe miesiące mogą znacznie uszczuplić jego portfel. Zapowiadane podwyżki – częściowo wynikające ze wzrostu płacy minimalnej, akcyzy czy podatku VAT - nie będą bowiem jedynymi i ostatnimi.

Żywność, kawa, herbata coraz droższe


Z raportu Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wynika, że w okresie od października do grudnia br. ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosną o ok. 2 proc. W grudniu ich wzrost może sięgnąć najwyżej 4 proc.

Zdaniem IERiGŻ, należy się liczyć z dalszym wzrostem cen mięsa i jego przetworów oraz artykułów mleczarskich. Przewiduje się, że w grudniu br. ceny detaliczne mięsa wieprzowego mogą być wyższe o około 5 proc., a wołowego i drobiowego o 8-10 proc. niż w analogicznym okresie 2011 roku. Z kolei ceny detaliczne mleka i produktów mleczarskich mogą być wyższe o ok. 2 proc. niż rok wcześniej. Za pieczywo i produkty zbożowe konsumenci będą w tym czasie płacili o 3-4 proc. więcej.

»Ceny żywności i napojów bezalkoholowych pójdą w górę


Z początkiem 2013 roku wzrasta również stawka podatku VAT na niektóre towary. Napary z kawy i herbaty obciążone będą 23 proc. VAT-em, obecnie stawka wynosi 8 proc. W efekcie pogawędka w kawiarni będzie bardziej kosztowna niż dzisiaj.

Akcyza na wyroby tytoniowe w górę


Projektowana przez Ministerstwo Finansów tzw. ustawa okołobudżetowa przewiduje wprowadzenie 5-procentowej podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe z początkiem 2013 roku. W efekcie podrożeją papierosy, cygara i cygaretki, a w niektórych przypadkach również susz tytoniowy.

Projekt zakłada również określenie stawki podatku akcyzowego na lekkie napoje alkoholowe, takie jak cydr i perry. Akcyza miałaby wynieść 97 zł od 1 hektolitra wyrobu gotowego, co zrównuje opodatkowanie cydru i perry z piwem - wyrobem o podobnej zawartości alkoholu.

Opłaty za energię i czynsz uszczuplą portfel


W wyniku dostosowywania działalności przedsiębiorstw energetycznych i wodociągowych do wymagań Unii Europejskiej, wzrosną ceny energii i wody. Już w styczniu br. Instytut Kwiatkowskiego oceniał, że - w wyniku obciążenia firm energetycznych opłatami za zakup praw do emisji CO2 - energia elektryczna w Polsce zdrożeje w 2013 r. z obecnych 195 zł do 340 zł za MWh, czyli niemal dwukrotnie. Przewiduje się też, że woda i odprowadzanie ścieków podrożeją o ok. 30 proc.

»W przyszłym roku za prąd zapłacisz więcej


W najbliższych miesiącach – w wyniku wdrażania Wieloletnich Programów Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy lub Miasta - wzrosną także ceny podatków gruntowych i czynszów w lokalach komunalnych. Zróżnicowane podwyżki czynszu – sięgające nawet 100 proc. – uzależnione są od położenia budynku w mieście, umiejscowienia lokalu w budynku oraz ogólnego stanu technicznego nieruchomości.

Więcej zapłacisz za ubezpieczenia społeczne i mandaty


W wyniku podwyższenia płacy minimalnej wzrasta składka na ubezpieczenie społeczne. Początkujący przedsiębiorcy rocznie zapłacą fiskusowi o 120 zł więcej niż obecnie.

Droższe będą też mandaty – przykładowo za niezarejestrowanie transakcji na kasach fiskalnych czy przestępstwa skarbowe.

W nadchodzących miesiącach można również spodziewać się podwyżek cen benzyny i oleju napędowego. Prawdopodobnie nie będą to jednak drastyczne wzrosty. Niemniej każda podwyżka cen paliw wpływa na wyższe ceny produktów i usług uzależnionych na przykład od kosztów transportu.

Więcej zapłacisz za:
  • artykuły spożywcze i napoje bezalkoholowe
  • kawę, herbatę w kawiarni czy herbaciarni
  • papierosy, cygara, cygaretki, susz tytoniowy
  • cydr i perry
  • energię (woda, prąd, gaz) i czynsz
  • ubezpieczenie społeczne
  • mandaty
  • benzynę i olej napędowy


Lista towarów, usług czy opłat i podatków, za które przyjdzie zapłacić więcej sukcesywnie się wydłuża. Odwrócenia tego trendu trudno szukać w gospodarce w stanie kryzysu.

Zuzanna Brud, Bankier.pl
Źródło:
Tematy
Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~van t
Dejenia POlaczków ciąg dalszy, ale wszystko ma swój początek i .... koniec.
~iluminat
Wszystko drożeje na okrągło czy był pis /czerwone świnie no i teraz banda oszołomów.Czy był duży wzrost gospodarczy czy nie wiecznie podwyżki. K...... od wielu lat nic nie tanieje-co to ma być ? Ile jeszcze ludzie wytrzymają ten burdel i niekompetencje ? Tylko Złodziej-K.....a i banda Nierobów ma się dobrze-NIE OSZCZĘDZA Wszystko drożeje na okrągło czy był pis /czerwone świnie no i teraz banda oszołomów.Czy był duży wzrost gospodarczy czy nie wiecznie podwyżki. K...... od wielu lat nic nie tanieje-co to ma być ? Ile jeszcze ludzie wytrzymają ten burdel i niekompetencje ? Tylko Złodziej-K.....a i banda Nierobów ma się dobrze-NIE OSZCZĘDZA !!! bo zabiera biednym i sobie daje.
~robercik212
Najniższa krajowa 100 zł brutto do góry... podwyżki 200zł brutto do góry...
~Nort
A u mnie w pracy lemmingi podniecają się przy rozmowach w kuchni że urlop będzie dłuższy dla młodych matek...oj jaki dobry ten ich wódz i pan, nikt nie da im tyle co obieca im ich wódz herr ....
~nigdy nie glosowal
i co moje kochane lemingi??? lyso? glosowali na swego kochanego i jedynego wodza DON KIMA TUSKUS??? No to teraz zabierac sie do roboty i lozyc danine na swojego pana i swite :)
pozdrowienia ze Szwecji :)
~Rychu
Mentalnie na pewno do niego nie należę. Tępota i głupota tego kraju mnie po prostu poraża. Pozdrawiam.
~Paweł
Wychodzi dobroczynny Eurokołchoz
~Dim
To nie jest takie proste gdyż w takiej przykładowej Grecji 75 % społeczeństwa czyli obywateli bezpośrednio czy pośrednio czerpie z kasy państwowej w której zaczyna brakować. Starania przedstawicieli beneficjentów by kogoś opodatkować trafiają na opór ... no właśnie tychże beneficjentów gdyż to ci sami ludzie. Państwo To nie jest takie proste gdyż w takiej przykładowej Grecji 75 % społeczeństwa czyli obywateli bezpośrednio czy pośrednio czerpie z kasy państwowej w której zaczyna brakować. Starania przedstawicieli beneficjentów by kogoś opodatkować trafiają na opór ... no właśnie tychże beneficjentów gdyż to ci sami ludzie. Państwo tak urosło że by się nakarmić musi zjadać własne mięso.

Ludzie wyjdą na ulicę by żądać okradania samych siebie za pomocą nowych przedstawicieli.
~Robsi
Dobry tekst: Podwyżki są związane między innymi z podwyżką płac , hahahaha gdzie większość tej podwyżki płacy poszła na ZUS i inne podatki. Oby im żyło się lepiej.
~RK
odniosę się do ostatniego zdania "Odwrócenia tego trendu trudno szukać w gospodarce w stanie kryzysu."
jak jest hossa to jakoś też wszystko drożeje bo wtedy jest taki popyt... właściwie to nie kojarzę roku żeby ogrzewanie, woda czy czynsze taniały

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki