REKLAMA

Luki w tarczy. Zwolnienie ze składek ZUS wciąż nie dla wszystkich

2020-05-11 13:45
publikacja
2020-05-11 13:45

Tarcza 3.0 nie dla wszystkich. Z pomocy skorzystają samozatrudnieni, których dochód nie przekroczył 7 tys. zł w lutym. Na wsparcie od państwa mogą również liczyć osoby płacące składki ZUS w ramach tzw. ulgi na start.

fot. Grabowski Foto / / Shutterstock

Nowa tarcza 3.0 umożliwia m.in. otrzymanie wsparcia przez osoby na samozatrudnieniu, których przychody przekraczają 300 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia. Ustawodawca wprowadził limit dochodowy za luty - maksymalnie 7 tys. zł. Dodatkowo ze wsparcia skorzystają przedsiębiorcy rozliczający się w ramach tzw. ulgi na start.

Tarcza 3.0 z limitem

Pojawiają się kolejne tarcia związane ze zwolnieniami ze składek ZUS. Ze wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej 3.0 mogą skorzystać samozatrudnieni, których przychody w styczniu przekraczają 15 681 zł, czyli trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Ale tylko w sytuacji, gdy ich dochody w lutym są nie wyższe niż 7 tys. zł. Nowa tarcza 3.0 umożliwia odroczenie płatności ZUS tylko za dwa miesiące – kwiecień i maj.

- Należy podkreślić, że z kilku powodów luty nie jest miarodajnym miesiącem dla wysokości przychodu. W Polsce obostrzenia związane z sytuacją epidemiologiczną zaczęły się w marcu, a w lutym większość przedsiębiorców funkcjonowała jeszcze normalnie – przeczytamy na Infor.pl.

- W lutym skutki pandemii nie były jeszcze odczuwalne, luty nie był tak trudny dla firm, jak późniejsze miesiące: marzec czy kwiecień. Dochodów poniżej 7 tys. zł w tych miesiącach jednak ustawodawca nie przewidział - mówił dr Antoni Kolek z Pracodawców RP na łamach sobotniego wydania "Dziennika Gazety Prawnej".

Dla kogo zwolnienie ze składek ZUS?

Przedsiębiorcy korzystający z tzw. ulgi na start musieli uzbroić się w cierpliwość. Dopiero trzecia wersja tarczy antykryzysowej umożliwi im skorzystanie ze wsparcia od państwa i zwolnienie z opłacania składek. W ramach tarczy 3.0 odroczenie płatności ZUS obowiązuje tylko za kwiecień i maj.

Po wprowadzeniu pierwszej tarczy pojawiły się kontrowersje. Urzędnicy ZUS-u na infolinii informowali, że przedsiębiorcy rozliczający się w ramach ulgi na start mogą skorzystać ze wsparcia w ramach tarczy. Jednak rzecznik ZUS poinformował, że ze zwolnienia z płacenia składek nie mogą skorzystać przedsiębiorcy korzystający z ulgi na start. Odpowiednie przepisy umożliwiające odroczenie płatności wprowadzone zostają z tarczą 3.0.

Co z odsetkami?

Przepisy nie regulują płatności odsetek ustawowych za zaległe zobowiązania. W celi skorzystania z tarczy antykryzysowej wystarczy złożyć wniosek i nie płacić składek ZUS. Jednak pisma nie są rozpatrywane na bieżąco. Co w sytuacji, gdy podatnik który złożył wniosek otrzyma decyzję odmowną? W świetle obowiązujących przepisów prawnych przedsiębiorca będzie musiał zapłacić składki razem z odsetkami ustawowymi.

Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w przypadku PIT za 2019 rok, którego okres rozliczenia został wydłużony do końca maja. Początkowo ustawodawca nie wprowadził dodatkowych przepisów regulujących płatność odsetek za zwłokę.

DF

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Tarcza antykryzysowa - wsparcie dla przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki