REKLAMA

ZUS: ubieganie się o zwolnienie ze składek i świadczenia postojowe będzie uproszczone

2020-03-25 19:07
publikacja
2020-03-25 19:07

Chcemy, by formalności związane z ubieganiem się o zwolnienie ze składek na ZUS i świadczenia postojowe dla samozatrudnionych i zleceniobiorców były maksymalnie uproszczone - zapowiedziała w środę prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Gertruda Uścińska.

/ fot. Adam Guz / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Podczas konferencji prasowej poświęconej rządowej tarczy antykryzysowej Uścińska przypomniała, że w obecnym stanie prawnym jest szereg rozwiązań adresowanych dla płatników składek, którzy znajdują się w trudnej sytuacji: jest to odroczenie terminu płatności składek na ubezpieczenia społeczne, rozłożenie na raty lub umorzenie.

Jak wskazała, zainteresowanie obecnymi rozwiązaniami jest duże, a codziennie w tej sprawie jest kilkadziesiąt tysięcy telefonów i maili. Dodała, że w tym tygodniu ZUS wprowadził uproszczony, jednostronicowy formularz, aby usprawnić ubieganie się o te rozwiązania.

W ramach tarczy antykryzysowej mają być wprowadzone nowe rozwiązania. Chodzi o pokrycie przez państwo składek na ZUS przez 3 miesiące dla mikrofirm, które zatrudniają do 9 ubezpieczonych. "Zwolnienie ze składek dotyczy ok. 2 mln 400 tys. zatrudnionych w prawie 700 tys. mikrofirmach. Ważne, że ten okres zwolnienia - zgodnie z zasadą ciągłości ubezpieczenia - będzie traktowany jako okres ubezpieczenia, z punktu widzenia także prawa do świadczeń" - poinformowała.

Podała przykład samozatrudnionej, prowadzącej zakład fryzjerski i zatrudniającej 5-7 osób. "To jest rozwiązanie dla takich osób" - wskazała.

Ze zwolnienia z opłacania składek będą mogli skorzystać także samozatrudnieni i zleceniobiorcy, jeżeli prowadzili działalność przed 1 lutego 2020 r. "Będą mogli skorzystać ze zwolnienia z opłacania składki na własne ubezpieczenie. Jest jednak jeden warunek: że przychód w marcu nie przekroczy 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia, tj. 15 681 zł. Liczba przedsiębiorców, którzy potencjalnie mogliby z tego skorzystać, to jest ok. milion 800 tys., oczywiście część z nich spełni to kryterium dochodowe" - przekazała prezes ZUS.

Jak poinformowała, koszt 3-miesięcznego zwolnienia z opłacania składek za samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców jest szacowany na 14 mld zł.

Kolejnym rozwiązaniem w ramach tarczy antykryzysowej jest miesięczne świadczenie postojowe dla zatrudnionych na umowy zlecenia lub o dzieło oraz samozatrudnionych w wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia. "Jest ono nieoskładkowane, niepodatkowane, na poziomie 2080 zł" - podała Uścińska.

Aby uzyskać świadczenie, przychód w poprzednim miesiącu nie może przekroczyć 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli 15 681 zł. "W przypadku samozatrudnionych, którzy także mogą z tego świadczenia skorzystać, przychód z działalności musiałby spaść o co najmniej 15 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca" - wskazała.

Jak mówiła, szacowana jest wypłata 2 mln świadczeń postojowych. Ich koszt byłby w granicach 4 mld zł.

"Opracujemy wiele praktycznych przykładów, żeby można się było zidentyfikować, czy ma się prawo do skorzystania z tych rozwiązań. Pracujemy nad formą dokumentowania stanu faktycznego, żeby było to proste oświadczenie. Pracujemy, żeby wymagać tylko tych informacji, które są niezbędne do ustalenia, czy warunki do tych uprawnień są spełnione" - podkreśliła.

Na pytanie, czy mikroprzedsiębiorca zatrudniający do 9 pracowników sam będzie zwolniony ze składek ZUS na 3 miesiące, odpowiedziała, że w pierwszej kolejności zwolnieni będą pracownicy, sam mikroprzedsiębiorca również, jeśli będzie spełniał warunek przychodu nieprzekraczającego 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

W środę rząd zaakceptował pakiet rozwiązań, które mają przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii koronawirusa. Główne cele pakietu projektów ustaw, które składają się na tarczę antykryzysową, to ochrona zatrudnienia i zachowanie płynności finansowej w firmach.

Autor: Karolina Mózgowiec

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
mul_roboczy
Może ja to źle rozumiem ale w tekście nie odnalazłem takiej informacji. Czy chodzi o przychód mikroprzedsiębiorstwa czy przychód na pracownika. Jeżeli dla przedsiębiorstwa to naprawdę napisaliby piękny komediodramat. Z wypracowanego przychodu zostaje mi 5% zysku (wg ich rachunków za 700 zł już przeżyję :) ). Jeżeli Może ja to źle rozumiem ale w tekście nie odnalazłem takiej informacji. Czy chodzi o przychód mikroprzedsiębiorstwa czy przychód na pracownika. Jeżeli dla przedsiębiorstwa to naprawdę napisaliby piękny komediodramat. Z wypracowanego przychodu zostaje mi 5% zysku (wg ich rachunków za 700 zł już przeżyję :) ). Jeżeli mam 9 pracowników to wyszłoby niecałe 70 zł na łeba. Toż to jakieś brednie
mul_roboczy
Czy oni mają równo pod sufitem ? Jaki przychód ! To kolejna ściema ! Fryzjer będzie miał 70% zysku z przychodu, ale sprzedawca elektroniki już tylko 3 - max 5%. Znów zrobione pod pybliczkę i ogłupionych wyborców, którzy nie rozpoznają różnicy pomiędzy przychodem a dochodem. Rozłożyli mnie na łopatki, a miałem Czy oni mają równo pod sufitem ? Jaki przychód ! To kolejna ściema ! Fryzjer będzie miał 70% zysku z przychodu, ale sprzedawca elektroniki już tylko 3 - max 5%. Znów zrobione pod pybliczkę i ogłupionych wyborców, którzy nie rozpoznają różnicy pomiędzy przychodem a dochodem. Rozłożyli mnie na łopatki, a miałem pezez chwilę nadzieję, że może jednak coś zrobią, przecież w TVPisie zupełnie inaczej przedstawiają tą pomoc. Kłamstwo ,obłuda i wielkie słowa za którymi nic nie idzie ! Kraj z g. i patyków, jak sam o siebie człowiek nie zadba to nikt mu nie pomoże a już na pewno nie ten rząd robiący pod publiczkę. Szkoda no ale przecież to nie Ameryka więc na co my liczyliśmy ?
mikroprzedsiebiorca
Jaki znowu wniosek, powinno iść z automatu zwolnienie z ZUSu na 3-miesiące. A to PIS robi zmiany na raty. Najpierw miało być odroczenie ZUSu dla wybranych, potem zawieszenie dla wybranych, a teraz zawieszenie bez udokumentowania spadku dochodow, ale tylko dla mikroprzedsiębiorców. Prowizorka totalna. Tak samo "obniżali" Jaki znowu wniosek, powinno iść z automatu zwolnienie z ZUSu na 3-miesiące. A to PIS robi zmiany na raty. Najpierw miało być odroczenie ZUSu dla wybranych, potem zawieszenie dla wybranych, a teraz zawieszenie bez udokumentowania spadku dochodow, ale tylko dla mikroprzedsiębiorców. Prowizorka totalna. Tak samo "obniżali" ZUS, zrobil Mały ZUS dla 4% i to bywało że ktoś się łapał na mały ZUS a miał ulgę 50zł, a składka miesięczna wzrosła 150zł. Teraz zrobili nowy mały ZUS, ale znowu mało osób skorzystało. Obecnie ZUS najniższy to 1500zł miesięcznie i mamy przychody uwalone w każdej branży. Ten rząd to kpina!!!
loool
To chyba po tej pomocy w Polsce zostaną sami fryzjerzy i taksówkarze bo tylko oni się mogą załapać na takie warunki. Chyba ktoś pomylił przychód z dochodem. Reszta może zwijać interes.
mith21
O ja pier**** pomoc, że ho ho! W USA bilion dolarów dla firm, w Niemczech 800 mld euro. A w Polsce PiS ZUS uprości formularze. JPRDL
mknowak
Ludzie nie czekajcie jak nie macie pracowników to natychmiast zawieszajcie działalność bo to się nie skończy w 2 tygodnie a wam nikt nie pomoże. Jak ktoś ma 1-2 osoby to zwalniać i niech idą na bezrobocie dostaną pieniądze, będą ubezpieczeni a wam spadnie ZUS i sami zawieszajcie a jak to się skończ to odwiesicie i Ludzie nie czekajcie jak nie macie pracowników to natychmiast zawieszajcie działalność bo to się nie skończy w 2 tygodnie a wam nikt nie pomoże. Jak ktoś ma 1-2 osoby to zwalniać i niech idą na bezrobocie dostaną pieniądze, będą ubezpieczeni a wam spadnie ZUS i sami zawieszajcie a jak to się skończ to odwiesicie i zatrudnicie tych samych pracowników a jak nie wrócą to trudno zatrudnicie innych. Nie ma na co czekać nikt wam nie pomoże a to przeciąganie jest tylko po to żeby ludzie nie zwalniali przed 1 kwietnia i żeby kasa za kolejny miesiąc wpłynęła.
degrengolada
ZUS pomoże firmom to oksymoron.
kryzysio
To tak jak usługi "opieki" świadczone restauratorom przez lokalną mafię.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki