REKLAMA

ZUS sam będzie pobierać dane o kwarantannie i izolacji, co przyspieszy wydawanie decyzji

2020-10-26 12:53
publikacja
2020-10-26 12:53
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

W ciągu kilku dni zostanie wdrożony projekt poprawiający współpracę między instytucjami. ZUS sam będzie pobierać dane o kwarantannie i izolacji z systemu, które są potrzebne do wypłaty świadczeń chorobowych, to przyspieszy wydawanie decyzji – powiedziała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Prezes ZUS podczas poniedziałkowej konferencji prasowej zapowiedziała, że w ciągu kilku dni zostanie wdrożony projekt poprawiający współpracę międzyinstytucjonalną w kwestii danych o osobach przebywających na kwarantannie lub w izolacji.

"Chodzi o to, aby w sposób skuteczniejszy i szybszy decyzje sanepidu dotyczące kwarantanny czy też izolacji mogły się przenieść na stwierdzenie uprawnień do świadczeń, zwłaszcza chorobowych" – podkreśliła prof. Uścińska.

Przypomniała, że w obecnym stanie prawnym do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych potrzebna jest decyzja Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

"Dlatego ten proces się wydłuża, kiedy te decyzje trafią do pracodawcy czy też do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W tym zakresie rozporządzenie zmieni ten stan faktyczny, nie będzie już obowiązku prawnego wydawania decyzji. To oznacza poprawę współpracy między nami a sanepidem na zasadzie korzystania z bazy danych sanepidu" – wskazała szefowa ZUS.

Wyjaśniła, że teraz ZUS będzie samodzielnie pozyskiwać odpowiednie dane z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia (system EWP), w którym zapisywane są informacje o obowiązku kwarantanny i izolacji.

Jak dodała, po wejściu w życie odpowiednich zmian w przepisach dane o kwarantannie i izolacji ZUS będzie przekazywać pracodawcom i przedsiębiorcom na ich profil płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Na podstawie tych informacji płatnicy składek będą mogli wypłacać pracownikom świadczenia chorobowe (wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy) i zasiłek opiekuńczy. Informację o kwarantannie lub izolacji otrzyma także ubezpieczony na swoim profilu na PUE ZUS.

Pracownicy skierowani na kwarantannę lub są objęci izolacją domową powinni pamiętać o poinformowaniu swojego pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy. Informację tę mogą przekazać na przykład telefonicznie lub mailowo.

Autorka: Karolina Kropiwiec

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
marcinsnie
Czy to oznacza, że podczas kwarantanny nie będę mógł robić nawet Home Office (mimo, że będę się świetnie czuł), bo z automatu dostanę L4?

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki