REKLAMA

ZUS odbierze emerytury "w wyjątkowych sytuacjach". Weszły w życie nowe przepisy

2021-09-23 13:00
publikacja
2021-09-23 13:00
ZUS odbierze emerytury "w wyjątkowych sytuacjach". Weszły w życie nowe przepisy
ZUS odbierze emerytury "w wyjątkowych sytuacjach". Weszły w życie nowe przepisy
fot. Zbigniew Kotara / / Shutterstock

Na mocy nowych przepisów ZUS może domagać się zwrotu świadczeń wypłaconych w ostatnich pięciu latach. Za błędy urzędników zapłacą obywatele - zauważyła "Gazeta Wyborcza".

Nowe przepisy, obowiązujące od 18 września, to pokłosie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Informacje, choć ważne dla emerytów, nie znalazły miejsca w ofensywie medialnej partii rządzącej. W ostatnich tygodniach seniorzy słyszeli przede wszystkim o korzyściach, jakie przyniesie im "Polski ład". Tymczasem mogą zwracać świadczenia wraz z odsetkami bez własnej winy.

"Polski ład", czyli wielka redystrybucja dochodu

Policzyliśmy, kto zyska, a kto straci

Nowelizacja daje ZUS-owi prawo do wystąpienia o zwrot świadczeń wypłaconych w ostatnich pięciu latach. Podstawą będzie stwierdzenie przez urzędnika, że emerytura lub renta nie powinna być nigdy przyznana albo jest za wysoka. Warto podkreślić, że o wysokości czy przyznaniu świadczenia decydują urzędnicy, a w tym przypadku to obywatele, którzy poprawnie wypełnili wnioski i wystąpili o świadczenie do urzędu, zapłacą za ich błędy. Co więcej, pieniądze mają być oddawane z odsetkami, a należności ściągane nawet od momentu przyznania emerytury.

Jak komentują eksperci, przepisy nie tylko naruszają zaufanie do państwa, ale stwarzają też okazję do urzędniczych nadużyć, nie mówiąc o bezpieczeństwie socjalnym obywateli.

Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS-u, w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” zapewnił, że urząd każdą sprawę bada indywidualnie, a pomyłki, które mogą spowodować zwrot wypłaconych świadczeń, zdarzają się bardzo rzadko.

- Nowelizacja ustawy ma m.in. lepiej chronić Fundusz Ubezpieczeń Społecznych przed próbami wyłudzeń świadczeń. Ponadto jeżeli osoba zwróci nienależnie pobrane świadczenia w wyznaczonym terminie, nie będzie musiała płacić odsetek - tłumaczy „GW” rzecznik.

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych wzywa do zwrotu świadczenia tylko w wyjątkowych sytuacjach np. kiedy świadczenia przyznane lub wypłacane są na podstawie fałszywych zeznań lub dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzenia w błąd przez osobę pobierającą świadczenia - dodaje.

Dwie emerytury - kto i kiedy może je otrzymać

Praca za granicą, dodatkowe ubezpieczenie w KRUS-ie, a nawet bycie pracownikiem mundurowym – może pod pewnymi warunkami skutkować możliwością wypłaty dodatkowej emerytury. Sprawdzamy, kiedy i komu będą przysługiwać dwa świadczenia.

ŁG

Źródło:
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (35)

dodaj komentarz
drzaraza
ZUS powinien odebrać wszystkie dotychczas przyznane emerytury specjalne np.: sweterkowi lub tramwajarce.
zosia3005
W kuriozalnych jak zawsze komentarzach @jas2 tłumaczy : "Problem dotyczy oszustów i łapówkarzy . " TAK i to nie tylko w szeregach ZUS - dlatego nierozumny Jasiu trzeba skończyć z niekompetentną i nieudolną władzą PIS za którą muszą płacić zwykli Polacy a do tego biedni emeryci ! Pod każdą decyzją jest W kuriozalnych jak zawsze komentarzach @jas2 tłumaczy : "Problem dotyczy oszustów i łapówkarzy . " TAK i to nie tylko w szeregach ZUS - dlatego nierozumny Jasiu trzeba skończyć z niekompetentną i nieudolną władzą PIS za którą muszą płacić zwykli Polacy a do tego biedni emeryci ! Pod każdą decyzją jest podpisany urzędnik , który ją wydał - niech on zapłaci , zwłaszcza jeśli to łapówka jak twierdzisz !! Jeśli to błąd a nie zła wola urzędnika - powinni być ubezpieczeni od odpowiedzialności cywilnej .
po_co
Tak się kończy kiedy odpowiedzialność za swoją przyszłość pozostawia się w rękach obcych osób.
anty12
Widze ze trole czastuje i dodaj adzen pozniej komentarz i ma duzo lapek zielonych. Da wasza bolszewicka wpladza upadnie i pojdziecie siedziec. Teraz to pitolnales petarde. OMG p-isiorki to maja fajazje. Przeceiz za pisu mialo kazdemu sie zyc jak w bajce. Niech urzednik zarabia godne pieniedze, to moze nie bedzei kjrasc. Jeszcze nikpmu Widze ze trole czastuje i dodaj adzen pozniej komentarz i ma duzo lapek zielonych. Da wasza bolszewicka wpladza upadnie i pojdziecie siedziec. Teraz to pitolnales petarde. OMG p-isiorki to maja fajazje. Przeceiz za pisu mialo kazdemu sie zyc jak w bajce. Niech urzednik zarabia godne pieniedze, to moze nie bedzei kjrasc. Jeszcze nikpmu ni eudowodniono w urzedzie lapowkarska, ale za to u mateuszak w MF kwiatla mafia vatowska i co ? I wujow st. Nadal pewnie kradna.
jas2
I słusznie. Inaczej można się dogadać z urzędnikiem, który za łapówkę przyzna nienależne, bardzo wysokie świadczenie a potem pobiera się go do końca życia.. Ponieważ były takie oszukańcze przypadki, państwo się przed nimi zabezpiecza.
demeryt_69
Dokładnie - w latach 90' to były bardzo częste praktyki.

300_pala
Takie bezpośrednie uderzenie w elektorat dobrej zmiany
demeryt_69
Zbytnio Derdziuk by na to nigdy nie pozwolił :)

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/1508596,1,zbigniew-derdziuk-zus-prezes-od-emerytur.read

arzab
Rozwalili mnie ci eksperci z tym "naruszają zaufanie do państwa". Jakie państwo takie zaufanie !
prawnuk
Problem nie dotyczy NIKOGO z nowego systemu. Chyba dotyczy tylko górników. Otóż górnik mający fikcyjne zjazdy powinien dostać emeryturę w wieku 65 lat. Bardzo dobry przepis

Powiązane: ZUS po nowemu. Reforma systemu ubezpieczeń społecznych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki