REKLAMA

ZUS odbierze emerytury "w wyjątkowych sytuacjach". Weszły w życie nowe przepisy

2021-09-23 13:00
publikacja
2021-09-23 13:00

Na mocy nowych przepisów ZUS może domagać się zwrotu świadczeń wypłaconych w ostatnich pięciu latach. Za błędy urzędników zapłacą obywatele - zauważyła "Gazeta Wyborcza".

ZUS odbierze emerytury "w wyjątkowych sytuacjach". Weszły w życie nowe przepisy
ZUS odbierze emerytury "w wyjątkowych sytuacjach". Weszły w życie nowe przepisy
fot. Zbigniew Kotara / / Shutterstock

Nowe przepisy, obowiązujące od 18 września, to pokłosie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Informacje, choć ważne dla emerytów, nie znalazły miejsca w ofensywie medialnej partii rządzącej. W ostatnich tygodniach seniorzy słyszeli przede wszystkim o korzyściach, jakie przyniesie im "Polski ład". Tymczasem mogą zwracać świadczenia wraz z odsetkami bez własnej winy.

"Polski ład", czyli wielka redystrybucja dochodu

Policzyliśmy, kto zyska, a kto straci

Nowelizacja daje ZUS-owi prawo do wystąpienia o zwrot świadczeń wypłaconych w ostatnich pięciu latach. Podstawą będzie stwierdzenie przez urzędnika, że emerytura lub renta nie powinna być nigdy przyznana albo jest za wysoka. Warto podkreślić, że o wysokości czy przyznaniu świadczenia decydują urzędnicy, a w tym przypadku to obywatele, którzy poprawnie wypełnili wnioski i wystąpili o świadczenie do urzędu, zapłacą za ich błędy. Co więcej, pieniądze mają być oddawane z odsetkami, a należności ściągane nawet od momentu przyznania emerytury.

Jak komentują eksperci, przepisy nie tylko naruszają zaufanie do państwa, ale stwarzają też okazję do urzędniczych nadużyć, nie mówiąc o bezpieczeństwie socjalnym obywateli.

Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS-u, w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” zapewnił, że urząd każdą sprawę bada indywidualnie, a pomyłki, które mogą spowodować zwrot wypłaconych świadczeń, zdarzają się bardzo rzadko.

- Nowelizacja ustawy ma m.in. lepiej chronić Fundusz Ubezpieczeń Społecznych przed próbami wyłudzeń świadczeń. Ponadto jeżeli osoba zwróci nienależnie pobrane świadczenia w wyznaczonym terminie, nie będzie musiała płacić odsetek - tłumaczy „GW” rzecznik.

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych wzywa do zwrotu świadczenia tylko w wyjątkowych sytuacjach np. kiedy świadczenia przyznane lub wypłacane są na podstawie fałszywych zeznań lub dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzenia w błąd przez osobę pobierającą świadczenia - dodaje.

Dwie emerytury - kto i kiedy może je otrzymać

Praca za granicą, dodatkowe ubezpieczenie w KRUS-ie, a nawet bycie pracownikiem mundurowym – może pod pewnymi warunkami skutkować możliwością wypłaty dodatkowej emerytury. Sprawdzamy, kiedy i komu będą przysługiwać dwa świadczenia.

ŁG

Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (35)

dodaj komentarz
drzaraza
ZUS powinien odebrać wszystkie dotychczas przyznane emerytury specjalne np.: sweterkowi lub tramwajarce.
zosia3005
W kuriozalnych jak zawsze komentarzach @jas2 tłumaczy : "Problem dotyczy oszustów i łapówkarzy . " TAK i to nie tylko w szeregach ZUS - dlatego nierozumny Jasiu trzeba skończyć z niekompetentną i nieudolną władzą PIS za którą muszą płacić zwykli Polacy a do tego biedni emeryci ! Pod każdą decyzją jest podpisany urzędnik W kuriozalnych jak zawsze komentarzach @jas2 tłumaczy : "Problem dotyczy oszustów i łapówkarzy . " TAK i to nie tylko w szeregach ZUS - dlatego nierozumny Jasiu trzeba skończyć z niekompetentną i nieudolną władzą PIS za którą muszą płacić zwykli Polacy a do tego biedni emeryci ! Pod każdą decyzją jest podpisany urzędnik , który ją wydał - niech on zapłaci , zwłaszcza jeśli to łapówka jak twierdzisz !! Jeśli to błąd a nie zła wola urzędnika - powinni być ubezpieczeni od odpowiedzialności cywilnej .
po_co
Tak się kończy kiedy odpowiedzialność za swoją przyszłość pozostawia się w rękach obcych osób.
anty12
Widze ze trole czastuje i dodaj adzen pozniej komentarz i ma duzo lapek zielonych. Da wasza bolszewicka wpladza upadnie i pojdziecie siedziec. Teraz to pitolnales petarde. OMG p-isiorki to maja fajazje. Przeceiz za pisu mialo kazdemu sie zyc jak w bajce. Niech urzednik zarabia godne pieniedze, to moze nie bedzei kjrasc. Jeszcze nikpmu Widze ze trole czastuje i dodaj adzen pozniej komentarz i ma duzo lapek zielonych. Da wasza bolszewicka wpladza upadnie i pojdziecie siedziec. Teraz to pitolnales petarde. OMG p-isiorki to maja fajazje. Przeceiz za pisu mialo kazdemu sie zyc jak w bajce. Niech urzednik zarabia godne pieniedze, to moze nie bedzei kjrasc. Jeszcze nikpmu ni eudowodniono w urzedzie lapowkarska, ale za to u mateuszak w MF kwiatla mafia vatowska i co ? I wujow st. Nadal pewnie kradna.
jas2
I słusznie. Inaczej można się dogadać z urzędnikiem, który za łapówkę przyzna nienależne, bardzo wysokie świadczenie a potem pobiera się go do końca życia.. Ponieważ były takie oszukańcze przypadki, państwo się przed nimi zabezpiecza.
demeryt_69
Dokładnie - w latach 90' to były bardzo częste praktyki.

300_pala
Takie bezpośrednie uderzenie w elektorat dobrej zmiany
demeryt_69
Zbytnio Derdziuk by na to nigdy nie pozwolił :)

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/1508596,1,zbigniew-derdziuk-zus-prezes-od-emerytur.read

arzab
Rozwalili mnie ci eksperci z tym "naruszają zaufanie do państwa". Jakie państwo takie zaufanie !
prawnuk
Problem nie dotyczy NIKOGO z nowego systemu. Chyba dotyczy tylko górników. Otóż górnik mający fikcyjne zjazdy powinien dostać emeryturę w wieku 65 lat. Bardzo dobry przepis

Powiązane: ZUS po nowemu. Reforma systemu ubezpieczeń społecznych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki