REKLAMA

ZUS kontroluje pobierających 500+. 18 tys. świadczeń wstrzymanych

2023-10-02 08:45
publikacja
2023-10-02 08:45

Od 1 czerwca 2023 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzymał wypłatę ponad 18 tys. świadczeń 500+ dla obywateli Ukrainy. Powodem był wyjazd pobierających świadczenia z Polski na ponad miesiąc.

ZUS kontroluje pobierających 500+. 18 tys. świadczeń wstrzymanych
ZUS kontroluje pobierających 500+. 18 tys. świadczeń wstrzymanych
/ Shutterstock

W ciągu pierwszego półrocza 2023 r. ZUS wypłacił obcokrajowcom ponad 2 mln świadczeń w ramach programu „Rodzina 500+”. To ok. 4 proc. wszystkich wypłaconych środków w ramach programu. 90 proc. środków wypłaconych obcokrajowców trafiło do Ukraińców. W samym czerwcu świadczenie trafiło do 258 tys. rodzin z zagranicy.

Tymczasem od początku czerwca ZUS wstrzymał wypłatę ponad 18 tys. świadczeń obywatelom Ukrainy. Kontrole dotyczą jednak również polskich rodzin, a ZUS ma prawo skontrolować każdą rodzinę, co do której ma wątpliwości, czy pobiera świadczenie 500+ zgodnie z przepisami.

Problem dotyczy jednak głównie obcokrajowców. Jeśli wyjadą z Polski na dłużej niż miesiąc, tracą uprawnienia do świadczenia. Co więcej, jeśli obcokrajowiec pobierał świadczenie, mimo że od ponad miesiąca przebywał poza Polską i nie poinformował o tym ZUS-u, musi zwrócić świadczenie z odsetkami.

Dodatkowo ZUS może wstrzymać wypłatę świadczenia już po wyjeździe obcokrajowca z Polski. Jeśli ten jednak wróci w ciągu 30 dni i data powrotu zostanie odnotowana przez Straż Graniczną, świadczenie zostanie wypłacone z wyrównaniem.

MKZ

Źródło:
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (33)

dodaj komentarz
1a2b
to są bardzo poważne nieprawidłowości w ZUS. Bedą dyscyplinarki czy się skończy na bajeczkach? .. jak zwykle ... a może w ogóle nie o to chodzi?
matheous
nie wiem, mam im brawo bić, że wpadli na pomysl 2 lata od rozpoczęcia wojny, że może warto skontrolować pobierających świadczenia Ukraińców?

czy w tym Panstwie z dykty ktokolwiek bierze jakąkolwiek odpowiedzialność za wydawanie środków publicznych?
prawdziwynierobot
"czy w tym Panstwie z dykty ktokolwiek bierze jakąkolwiek odpowiedzialność za wydawanie środków publicznych? "
Nie, a o co chodzi?
trpaslik
W zamian za to polskie wsparcie dla uchodźców z Ukrainy Prezydent Zełeński zorganizował w weekend w Kijowie pierwsze Międzynarodowe Forum Przemysłu Obronnego, na które zprosił przedstawicieli zachodnich koncernów zbrojeniowych i stowarzyszeń obronnych z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Turcji, Szwecji i Czech. Polskę ostentacyjnie pominął.
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Ale co ty chcesz od Żełenskiego w ogole? To jest tylko zwykły Akator. Żymski Agent nad Dnieprem, który tylko odgrywa powierzoną mu rolę obrońcy narodu. JEŻELI POLSKA NIE ZOSTAŁA ZAPROSZPONA DO UDZIAŁU W TARGACH W KIJOWIE TZN ZE TAKA BYŁA WOLA SUWERENA, TAKA BYŁA WOLA AMERYKANÓW A NIE KIJOWA, ZEBY TE TARGI ODBYŁY SIĘ BEZ PRZEDSTAWICIELI Ale co ty chcesz od Żełenskiego w ogole? To jest tylko zwykły Akator. Żymski Agent nad Dnieprem, który tylko odgrywa powierzoną mu rolę obrońcy narodu. JEŻELI POLSKA NIE ZOSTAŁA ZAPROSZPONA DO UDZIAŁU W TARGACH W KIJOWIE TZN ZE TAKA BYŁA WOLA SUWERENA, TAKA BYŁA WOLA AMERYKANÓW A NIE KIJOWA, ZEBY TE TARGI ODBYŁY SIĘ BEZ PRZEDSTAWICIELI POLSKI. Może nie chcieli konkurencji ze strony firm znad wisły.
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba odpowiada (usunięty)
To nie PIS tu rzadzi nad Wisłą tylko Amerykanie. Centrum władzy w PL wcale nie znajduje się na Żoliborzu w rękach Jarosława kaczynskiego a przy Alejach Ujazdowskich w Ambasadzie Amerykanskiej w rekach Marka Brzezińskiego. To tam zapadają najważniejsze dla państwa Polskiego, przepraszam Żymskiej kolonii Polin decyzje!
tytus22
Nie pominął tylko nasi się obrazili proponuję aby Dudu dał mu drugiego orła białe
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Najbardziej rozbawił mnie fragment:

"jeśli obcokrajowiec pobierał świadczenie, mimo że od ponad miesiąca przebywał poza Polską i nie poinformował o tym ZUS-u, musi zwrócić świadczenie z odsetkami."

Tak już widzę jak Ukraincy ustawiają się w kolejkach do ZUSU żeby zwrócić wyłudzone świadczenie XD
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
A tak serio to wszystko wróci do normy zaraz po wyborach. To jest tylko takie przedwyborcze bicie piany, teatr taki dla Wolaków, zorganizowany przez pisią sektę. Nagle na miesiac przed wyborami Nie chcą ukrainskiego zboża, nie chcą dawać sprzetu, jakieś kontrole po 1.5 roku zorganizowali, kiedy było wiadomym od ponad roku ze nie A tak serio to wszystko wróci do normy zaraz po wyborach. To jest tylko takie przedwyborcze bicie piany, teatr taki dla Wolaków, zorganizowany przez pisią sektę. Nagle na miesiac przed wyborami Nie chcą ukrainskiego zboża, nie chcą dawać sprzetu, jakieś kontrole po 1.5 roku zorganizowali, kiedy było wiadomym od ponad roku ze nie mniej niż połowa to zwykłe wyłudzenia, okradanie Polaków przez "braci ze wschodu" z błogosławienstwem i za aprobatą najwybitniejszego z wszystkich Polaków Jarosława Kaczynskiego.

Powiązane: 500 zł na dziecko

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki