O ponad 20 proc. wzrosła w ciągu ostatniego roku liczba obcokrajowców pracujących w Polsce – wynika z danych udostępnionych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Obcokrajowców pracujących w Polsce jest jednak także znacznie więcej niż przed dwoma laty, gdy nie mieliśmy jeszcze do czynienia z pandemią koronawirusa.


Październik był rekordowy pod względem zatrudnionych obcokrajowców w Polsce. Składki ubezpieczeniowe do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odprowadzane były przez blisko 872 tys. pracowników i właścicieli film spoza Polski. Większość stanowią obywatele Ukrainy, których łącznie w naszym kraju pracuje ok. 636 tys.
Porównując najświeższe dane w skali roku, zauważalny jest wzrost liczby obcokrajowców pracujących w Polsce. W relacji do października 2020 r. (721 tys.) było ich o 20,9 proc. więcej. Za ten wzrost odpowiadali głównie pracownicy z Ukrainy, których w porównaniu z ubiegłym rokiem pracowało w Polsce o 19,2 proc. więcej.
Natomiast w analogicznym okresie w 2019 r. obcokrajowców ogółem zgłoszonych do ZUS było blisko 683 tys., z czego ok. 514 tys. stanowili nasi wschodni sąsiedzi. Oznacza to, że w ciągu dwóch lat liczba pracowników nieposiadających polskiego obywatelstwa wzrosła o 27,6 proc., zaś samych Ukraińców pracowało o o 23,8 proc. więcej niż przed dwoma laty.
Zdaniem ekonomisty Roberta Sosnowieckiego, który na Twitterze skomentował te dane, jeżeli podobny wzrost co względem września i października (+25 tys.) utrzymałby się w listopadzie i grudniu, to ostatni kwartał 2021 r. mógłby być rekordowy pod względem zatrudnionych obcokrajowców w Polsce.
Zupełnie rewelacyjny miesiąc w ZUS w l.obcokrajowców.
— Robert Sosnowiecki (@Wad_emecum) November 22, 2021
W październiku ich liczba zwiększyła się o 25k do 872k (w tym 18k Ukr) nieomal tyle co w całym 3kw.
Jeżeli takie coś miałoby powtórzyć się w listopadzie i grudniu byłby rekordowy kwartał.https://t.co/MXWS4R4qT0
Z danych opublikowanych przez ZUS z końca września br. obejmujących wszystkich ubezpieczonych wynika, że 5,3 proc. spośród nich stanowili cudzoziemcy. Przy całkowitej liczbie ubezpieczonych wynoszącej niespełna 16 mln, to blisko 846,5 tys. byli cudzoziemcy.