REKLAMA

ZPP: francuskie firmy rosną w siłę kosztem polskich podatników

2021-08-05 12:52
publikacja
2021-08-05 12:52
ZPP: francuskie firmy rosną w siłę kosztem polskich podatników
ZPP: francuskie firmy rosną w siłę kosztem polskich podatników
fot. rzoze19 / / Shutterstock

Szereg francuskich przedsiębiorstw nie płaci w Polsce podatku CIT lub jest on odprowadzany w marginalnej wysokości. Jednocześnie wiele francuskich korporacji otrzymało pomoc państwową większą niż zapłacony przez nie podatek – wynika z opublikowanego w czwartek raportu ZPP.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) opublikował w czwartek raport pt. „Francuskie firmy w Polsce”. Wskazuje w nim, że wiele francuskich przedsiębiorstw nie płaci w Polsce podatku CIT lub jest on odprowadzany w marginalnej wysokości. Na przykład sieć handlowa Auchan w latach 2015-2019 uzyskała przychody przekraczające 51 mld zł, a odprowadziła niespełna 1,8 mln zł podatku. To 0,004 proc. przychodów sieci.

„Jest to sytuacja z naszego punktu widzenia absolutnie niedopuszczalna. Francuscy inwestorzy zrobili w Polsce wiele dobrego, ale korzystają z dostępu do dużego rynku i używają naszej infrastruktury jak wszystkie inne podmioty. Nie ma żadnego uzasadnienia, żeby sponsorował im to polski podatnik” – powiedział cytowany w informacji prasowej prezes ZPP Cezary Kaźmierczak.

W swoim raporcie ZPP zwraca uwagę, że niektóre z nich w ostatnich latach otrzymywały od polskich instytucji państwowych pomoc publiczną o znacznie większej wartości, niż odprowadzony przez te podmioty podatek CIT. Przykładem może być Orange Polska, która to firma w latach 2015-2019 zapłaciła nieco ponad 77 mln zł podatku CIT, a uzyskała pomoc publiczną przekraczającą 766 mln zł.

„Nasz poprzedni raport ukazujący problemy polskich firm we Francji objawił skalę problemów, z jakimi spotykają się rodzimi przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie Francji. Nieprawidłowości i protekcjonistyczne działania francuskiej administracji skłoniły nas do zbadania, na jakie otoczenie prawno-biznesowe mogą liczyć francuskie firmy w Polsce. Okazało się, że jest to zupełnie inna rzeczywistość” – powiedział Cezary Kaźmierczak.

ZPP w swoim raporcie zwraca uwagę, że 62 proc. podatników CIT w Polsce nie płaci podatku w ogóle, a za niemal 1/3 wpływów z tytułu CIT odpowiada dziewięć największych podmiotów z udziałem Skarbu Państwa.

„Tak niska ściągalność podatku CIT jest kompromitująca” – napisano w komunikacie ZPP. (PAP)

Autor: Marek Siudaj

ms/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Powiązane

Komentarze (1)

dodaj komentarz
arekzpoznania
To samo dotyczy wszystkich zachodnich firm. PiS tak samo jak PO faworyzuje zagranicznych gigantów, bo to ładniej wygląda pod względem wizerunkowym. "Przychodzi zachodnia firma i tworzy wiele miejsc pracy". Polskie małe firmy nie mogą liczyć na żadne ulgi a teraz jeszcze dodatkowo będą dociśnięte podatkami.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki