ZBP: wnioski do 500 plus przez internet za pośrednictwem banku

Związek Banków Polskich jako jedyny podmiot prywatny został wybrany do uczestnictwa w potwierdzaniu tożsamości składających wnioski do programu 500 plus - poinformował wiceprezes ZBP. Składanie wniosków będzie możliwe od 1 kwietnia 2016 r. droga internetową za pośrednictwem banków.

(fot. Yellowj / YAY Foto)
"Zostaliśmy wybrani jako (...) jedyny podmiot prywatny, który będzie uczestniczył w potwierdzaniu tożsamości składających wnioski do Programu 500+" - powiedział na konferencji prasowej we wtorek wiceprezes Związku Banków Polskich Mieczysław Groszek.

Ułatwi to klientom złożenie wniosku, którzy dzięki temu nie będą musieli osobiście stawiać się w urzędzie - przekonywał.

Banki przyjmą kilka alternatywnych rozwiązań tego procesu. Jednym z nich będzie uwierzytelnianie tożsamości beneficjenta przez logowanie się do banku, następnie osoba ta będzie przekierowywana na Platformę Usług Elektronicznych ZUS gdzie będzie mogła utworzyć konto i złożyć wniosek o dofinansowanie.

Groszek podkreślił, że wszystkie duże banki będą brały udział w tym przedsięwzięciu.

Jak powiedział wiceprezes ZBP w połowie marca banki rozpoczną testy systemów odpowiadających za uwierzytelnianie tożsamości osób składających wnioski.

Groszek wskazywał, że wysyłanie wniosków dot. programu 500+ nie będzie zobowiązywało do korzystania z innych usług elektronicznych danego banku. "Jeśli się tak zdarzy, to będzie oznaczało tylko, że klienci akceptują przyjazność tego rozwiązania" - podsumował.

Opcja składania wniosku za pośrednictwem bankowości elektronicznej będzie dostępna od momentu wejścia w życie ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci tj. od 1 kwietnia 2016 r. Jest to pierwszy etap wykorzystania prywatnych mechanizmów identyfikacji elektronicznej w sektorze publicznym.

Program "Rodzina 500+" to sztandarowy projekt rządu PiS, zapowiadany w kampanii wyborczej. Program zakłada, że świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko otrzyma każda rodzina, bez względu na dochody. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe - 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat. Wniosek będzie trzeba składać raz w roku, w miejscu zamieszkania. (PAP)

kfk/ jzi/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~jggvbh

super

! Odpowiedz
1 0 ~GW

Jestem pełna podziwu jak szybko sie banki usunęły wietrząc nowy interes, tylko kredytów frankowych nie mogą sie doliczyć biedaki

! Odpowiedz
1 3 ~GP

A mnie zastanawia jedno. Bank będzie miał podgląd w jakiś sposób do wniosku, wiec... skończą się kredyty "ilość osób na utrzymaniu: 0 (bo mi zdolności braknie)"...
Co z kredytami już zaciągniętymi? Oszukałeś przy badaniu zdolności? W Umowie masz na to paragraf.. Nie miałbyś zdolności gdybyś powiedział o tej dwójce dzieci, więc?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 1 ~jarczyk80

Brawo. Banksterzy zwietrzyli interes i już chcą położyć swoje tłuste łapska na tych pieniądzach, aby podnieść wartość swoich depozytów, podkręcić statystyki bilansowe i oczywiście zaproponować klientom "atrakcyjne produkty finansowe" a konto zwiększonej zdolności kredytowej dzięki wpłatom z programu. Ilu naiwnych da się na to nabrać. Pewnie niemało.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~gf

Ile ZBP/banki zarobią ta tym? Koszty obsługi 500+ to 2% łącznej puli wypłat - tyle rząd chce przeznaczyć na obsługę. Skoro będą to obsługiwały banki - to ile rząd im zapłaci za to?

! Odpowiedz
1 19 ~bartek

I to jest akurat dobra zmiana. Czy nie mozna tego odplatnie rozszerzyc na inne uslugi urzędowe?

! Odpowiedz
0 8 ~wojtek

Zgadzam się, ZBP powinien dążyć do komercjalizacji tej usługi tzn. identyfikacji osoby. Wolałbym zapłacić 1 zł bankowi i przekazać do urzędu skany wniosku (czy też wypełnić wniosek po identyfikacji na stronie urzędu) itp. niż marnować czas i pieniądze chodząc tam osobiście. Od dawna zastanawia mnie dlaczego bank potrafi zidentyfikować klienta i autoryzować przelew na przykładowo 100.000 zł a US nie potrafi wysłać do podatnika maila z zawiadomieniem. Dajcie to do roboty bankom to w dwa lata będziecie mieli e-państwo jak należy. Przykład autoryzacji opłat po zakupie towaru w internecie - dlaczego nie można tak z opłatami urzędowymi itp. pozostaje wciąż bez odpowiedzi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,1% X 2017
PKB rdr 4,7% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl