REKLAMA

ZBP walczy z ustawą frankową

2015-07-31 10:11
publikacja
2015-07-31 10:11
ZBP walczy z ustawą frankową
ZBP walczy z ustawą frankową
fot. Darek Redos/REPORTER / / EastNews

Instytucje finansowe będą walczyć z projektem posłów PO. Dotyczy on zadłużonych w obcej walucie, w szczególności franku szwajcarskim. Związek Banków Polskich przekazał instytucjom państwowym ekspertyzy podważające poselski projekt.

(fot. Darek Redos/REPORTER / EastNews)

Wiceprezes Związku Banków Polskich, Jerzy Bańka powiedział IAR, że instytucja zamówiła dwie ekspertyzy. Przygotował ją profesor Cezary Kosikowski. Według niej, pomysł posłów Platformy Obywatelskiej, może ingerować w funkcjonujące umowy, pod kątem naruszenia swobody prowadzenia działalności gospodarczej i wywłaszczenia.

Drugą ekspertyzę przygotowała kancelaria Linklaters. Dotyczy ona umów międzynarodowych i skutków ingerencji państwa w działalność przedsiębiorców zagranicznych. Ingerencja ta, według ekspertyzy może przynieść szkody w działalności. Kancelaria na przykładzie państw Ameryki Południowej wskazuje, że rządy tych państw musiały wypłacić odszkodowania inwestorom zagranicznym.

Bankowcy spodziewają się, że w miarę zbliżania się wyborów parlamentarnych politycy różnych partii będą prezentować swoje pomysły na rozwiązanie kredytów walutowych. Ekspertyzy mają być odpowiedzią na nie.

Ekspertyzy przekazano do: Sejmu, Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, prezesowi NBP, przewodniczącemu Komisji Nadzoru Finansowego oraz ministrowi finansów.

Informacyjna Agencja Radiowa /IAR/ Karol Tokarczyk/jj

Źródło:IAR
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (31)

dodaj komentarz
~Igor
To są pozorowane działania. Ta ustawa zabezpiecza pozycję banków i dotyczy naprawde może około 2 - 4 % frankowiczów. To pułapka ! i argument że była ustawa i nie skorzystali, choć 96 % nie ma szans ustawowo spełnić warunki. A problem dotyczy wszystkich kredytów walutowych i niebawem złotowych.
~wyborca
Za taką ustawę to banksterzy powinni grubo na msze dać i na kolanach do Częstochowy się udać. Po wyborach żarty się skończą i o takiej ustawie to bansterzy będą mogli sobie pomarzyć.
~hehe
tak, idziemy po nich :)
a kto nie z nami (np. Platforma "Obywatelska) - ten przeciwko nam, hehe
~bwtorun
Nawet tak bezpłciowy projekt krytykujecie. A co powiecie o zmianie ustalonego w umowie stałego oprocentowania z 4% na 40% (USTAWA z dnia 28 grudnia 1989 r. o uporządkowaniu stosunków kredytowych)? Można było na niekorzyść, to można teraz i na korzyść klientów.
Najniższym wymiarem kary za waszą pychę będzie przewalutowanie po kursie
Nawet tak bezpłciowy projekt krytykujecie. A co powiecie o zmianie ustalonego w umowie stałego oprocentowania z 4% na 40% (USTAWA z dnia 28 grudnia 1989 r. o uporządkowaniu stosunków kredytowych)? Można było na niekorzyść, to można teraz i na korzyść klientów.
Najniższym wymiarem kary za waszą pychę będzie przewalutowanie po kursie wzięcia.
Zapraszam do przeczytania mojego wpisu na blogu (jak nick na blogspot).
~lBolek
Przewalutowanie po obecnym kursie to głupota i nieodwołalna strata. Sądzę, że za takim rozwiązaniem stoją bankierzy. Bańka na CHF pęknie wcześniej czy później i w perspektywie kilku lat może wrócić poniżej 3 zł albo i w okolice 2 zł. Co wtedy? Kto pokryje straty wkręconych w przewalutownie teraz? Jak zwykle banki zarobią.... Mam Przewalutowanie po obecnym kursie to głupota i nieodwołalna strata. Sądzę, że za takim rozwiązaniem stoją bankierzy. Bańka na CHF pęknie wcześniej czy później i w perspektywie kilku lat może wrócić poniżej 3 zł albo i w okolice 2 zł. Co wtedy? Kto pokryje straty wkręconych w przewalutownie teraz? Jak zwykle banki zarobią.... Mam gdzieś pomysły polityków zatroskanych losem kredytobiorców przed wyborami. Niech się zajmą klauzulami niedozwolonymi, które nie zostały usunięte ze starych umów i dalej obowiązują. Mało tego, żaden bank nie chce ich dobrowolnie usunąć. Gdzie są ci "obrońcy kredytobiorców"?
~Franciszek odpowiada ~lBolek
Jeśli bańka na CHF w końcu pęknie, to banksterzy zaczną osłabiać złotego i kurs CHF/PLN będzie odpowiednio wysoki. Wszystko jest od początku pod kontrolą.
~hehe odpowiada ~lBolek
przewalutowanie po obecnym kursie? Wszyscy zastanawiają się nad przewalutowaniem po kursie z dnia umowy - tak jak to zrobiono niedawno na Ukrainie. Wtedy nie ma takich pseudodylematów, "co wtedy"
~adamos
Polacy zadłużeni w PLN apeluję do was. Musimy wyjść na ulice i domagać się obniżenia stóp procentowych przez probankowa instytucję rządową o nazwie RADA POLITYKI PIENIĘŻNEJ. Wysokie stopy procentowe to zarobek banków naszym kosztem.musimy walczyc !!!!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~cdc
znaczy, że projekt jest dobry ...

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki