REKLAMA

ZBP: możliwe nowe rozwiązania pomocowe dla branży turystycznej w II fazie tarczy antykryzysowej

2020-04-02 18:04
publikacja
2020-04-02 18:04
ZBP: możliwe nowe rozwiązania pomocowe dla branży turystycznej w II fazie tarczy antykryzysowej
ZBP: możliwe nowe rozwiązania pomocowe dla branży turystycznej w II fazie tarczy antykryzysowej

Możliwe są nowe rozwiązania pomocowe dedykowane konkretnym branżom - np. turystyce, w drugiej fazie Tarczy antykryzysowej - wskazał prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz, odnosząc się do zaplanowanej na czwartek rozmowy z resortu rozwoju.

Jak poinformował w czwartek wiceminister resortu rozwoju Andrzej Gut-Mostowy na Twitterze, resort pracuje nad rozwiązaniami, które będą wspierać branżę turystyczną w zachowaniu płynności finansowej i dostępie do kredytów. "Tu ważna rola banków, dlatego dziś razem z minister Emilewicz będziemy o tym rozmawiać ze Związkiem Banków Polskich" - wskazał we wpisie wiceminister Gut-Mostowy.

Jak powiedział PAP Pietraszkiewicz, Związek jest w stałym kontakcie z ministerstwami i instytucjami rządowym, z którymi konsultuje wdrażanie rozwiązań pomocowych dla firm.

Dodał, że jest też w stałym kontakcie z 20 izbami gospodarczymi, z którymi przygotowuje dedykowane poszczególnym branżom propozycje do II fazy Tarczy antykryzysowej.

"Nie wykluczamy, że do drugiej fazy pakietu pomocowego tzw. Tarczy II, o czym już mówiła pani minister Jadwiga Emilewicz, będą kalibrowane rozwiązania pod konkretną branżę, ze względu na jej specyfikę. Tak, jak to miało miejsce w pierwszej Tarczy z leasingiem dla firm transportowych" - wskazał. Dodał, że możliwe są też modyfikacje dla branży turystycznej.

"Jednak zanim to nastąpi, rekomendujemy wszystkim firmom niezależnie od branży, aby udały się do swoich banków i rozmawiały o tym, jakich rozwiązań może im bank już dostarczyć, i jakie będzie mógł zaoferować w ciągu najbliższych tygodni" - powiedział Pietraszkiewicz.

Szef ZBP zwrócił uwagę, że wiele rozwiązań pomocowych już zostało wdrożonych, w tym m.in. największy, z którego korzysta już kilkaset tys. osób fizycznych i mikroprzedsiębiorców, czyli z przesunięcia spłaty rat kredytów odsetkowych lub kapitałowych na trzy, a nawet w niektórych przypadkach na 6 miesięcy. "Dla firm, wdrożono np. specjalny kredyt obrotowy do 6 miesięcy, z gwarancjami i poręczeniami Banku Gospodarstwa Krajowego" - dodał.

Pitraszkiewicz podkreślił, że kolejne programy dla przedsiębiorców niezależnie od branży, będą wchodzić wraz z pojawieniem się przepisów wykonawczych dla przyjętej Tarczy antykryzysowej.

W czwartek resort wskazał też, że za kilka tygodni Ministerstwo Rozwoju przedstawi założenia dotyczące bonów turystycznych. Ministerstwo wyjaśniło, że pomysł dotyczący bonów powstał jeszcze przed wybuchem epidemii koronawirusa, w ramach opracowywania polityki rozwijania turystyki krajowej.

W ramach pakietu dot. tarczy antykryzysowej, który wszedł w życie 1 kwietnia br., przewidziano np. zwrot pieniędzy za odwołaną imprezę turystyczną po upływie 180 dni od rozwiązania umowy. Zamiast pieniędzy klient będzie mógł otrzymać od organizatora roczny voucher na inną imprezę turystyczną.

Ustawa przewiduje, że klient będzie mógł skorzystać z vouchera na realizację imprezy turystycznej w przyszłości, w ciągu roku od dnia, w którym miała się odbyć odwołana impreza.

Dotyczy to organizacji wystaw i kongresów lub działalności kulturalnej, rozrywkowej, rekreacyjnej, sportowej, organizującej wystawy tematyczne lub imprezy plenerowe.(PAP)

autor: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Tarcza antykryzysowa - wsparcie dla przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki