ZBP: banki nie będą kwestionowały e-PIT-ów

Przy rozliczeniu rocznym, podatnicy chętnie korzystali z możliwości złożenia PIT przez internet. Niestety później pojawiły się informacje, że część tych podatników napotkała problem w banku przy zaciąganiu kredytu. Czy przy najbliższych rozliczeniach sytuacja się powtórzy?

Stworzony przez Ministerstwo Finansów system e-Deklaracji, umożliwia osobom fizycznym składanie deklaracji rocznych PIT w formie elektronicznej. Wówczas otrzymują one UPO, czyli urzędowe poświadczenie odbioru, które  stanowi dowód i potwierdza termin złożenia deklaracji.

Urzędowe poświadczenie odbioru to dane elektroniczne dołączone do dokumentu elektronicznego, doręczonego podmiotowi publicznemu lub połączone z tym dokumentem w taki sposób, że jakakolwiek późniejsza zmiana dokonana w tym dokumencie jest rozpoznawalna.

Podatnik, który złożył PIT w sieci napotykał jednak problemy przy staraniu się w banku o kredyt. Pisaliśmy o tym w artykule: Rozliczyłeś się z fiskusem przez internet? Możesz nie dostać kredytu.

W związku z tym, że w roku 2010 liczba osób, które oddały e-PIT sięgnęła 1,2 mln oraz z informacją, że taka forma rozliczenia może oznaczać przeszkodę we wzięciu kredytu, głównie kredytu hipotecznego, poseł Łukasz Zbonikowski zwrócił się do Ministerstwa Finansów z pytaniami:

  • dlaczego e-deklaracje nie są honorowane skoro są równoważne pod względem skutków prawnych deklaracjom tradycyjnym?
  • czy sektor bankowy planuje podjęcie działań mających na celu rozwiązanie tego problemu?

Zdaniem Ministerstwa Finansów, UPO powinno być respektowane przez banki. Co więcej, fiskus może zapewnić stronie dostęp w swoim systemie teleinformatycznym do podań wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego. Podatnik może zatem otrzymać dodatkowo (oprócz UPO) uwierzytelniony odpis złożonego zeznania podatkowego w celu jego przedłożenia w banku.

Komisji Nadzoru Finansowego: odnotowano na razie tylko jeden przypadek, w którym zakwestionowana została praktyka banku polegająca na braku honorowania e-deklaracji.

Resort zaznacza jednocześnie, że wykaz dokumentów uznanych przez bank za wiarygodne i wystarczające do przeprowadzenia badania i oceny zdolności kredytowej zawarty jest zazwyczaj w procedurach wewnętrznych banków dotyczących badania zdolności kredytowej, które podlegają okresowej modyfikacji. Z kolei MF nie ma wpływu na zakres dokumentów żądanych przez komercyjny bank od osób ubiegających się o kredyt.

Masz problem prawny lub finansowy?
Napisz do ekspertów Bankier.pl
KNF i ZBP zapewniają, że już zostały podjęte działania, które mają dostosować procedury wewnętrzne w bankach do dostarczania przez podatników jedynie UPO, jako dokumentu potwierdzającego złożenie deklaracji rocznej. Wszystko po to, aby podatnik nie musiał dodatkowo składać w banku dowodu złożenia we właściwym urzędzie skarbowym papierowej deklaracji podatkowej lub zaświadczenia o przychodach i dochodach.

W ocenie ZBP w najbliższym czasie wszystkie banki działające w Polsce będą akceptowały urzędowe poświadczenie odbioru elektronicznej deklaracji podatkowej PIT (UPO), bez potrzeby składania ich papierowych wersji.

Podstawa prawna: Interpelacja nr 24119 do ministra finansów w sprawie elektronicznych zeznań podatkowych.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

Barbara Sielicka

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~skok.wolomin.pl

Skoro coś takiego jak e-PIT istnieje to banki nie powinny robić problemów według mnie. No, ale one zawsze szukają "dziury w całym"

!
Polecane
Najnowsze
Popularne