REKLAMA

Yellen: Bez podniesienia limitu zadłużenia rządowi USA zabraknie pieniędzy 18 października

2021-09-28 20:48
publikacja
2021-09-28 20:48
Yellen: Bez podniesienia limitu zadłużenia rządowi USA zabraknie pieniędzy 18 października
Yellen: Bez podniesienia limitu zadłużenia rządowi USA zabraknie pieniędzy 18 października
fot. Charles Mostoller / / Reuters

Minister finansów USA Janet Yellen ostrzegła we wtorek, że jeśli Kongres nie podniesie obecnego limitu długu publicznego, administracji zabraknie środków już 18 października, co oznaczałoby bankructwo. W poniedziałek podniesienie limitu zablokowali w Senacie Republikanie.

"Nie jest pewne, czy bylibyśmy w stanie nadal honorować wszystkie zobowiązania państwa po tej dacie" - napisała Yellen w liście do kongresmenów. Zastrzegła, że data 18 października jest oparta jedynie na szacunkach dotyczących zmiennych przepływów finansowych. Yellen ostrzegała wcześniej, że brak podniesienia limitu będzie oznaczać "gospodarczą katastrofę".

List wysłała po tym, jak w poniedziałek republikańscy senatorzy zablokowali ustawę zawierającą zapis o zawieszeniu obecnego limitu wraz z prowizorycznym budżetem zapewniającym krótkoterminową kontynuację obecnego budżetu. Taki prowizoryczny budżet musi być uchwalony do końca obecnego roku fiskalnego - który kończy się w czwartek z końcem września - by uniknąć tzw. shutdownu, czyli wstrzymania funkcjonowania większości instytucji federalnych.


Republikanie oświadczyli, że poprą uchwalenie samego krótkoterminowego budżetu, ale nie w połączeniu z zawieszeniem limitu długu. Senator Mitt Romney zasugerował, że Demokraci mogą podnieść limit sami, dołączając go do gigantycznego projektu ustawy o rozszerzeniu programów socjalnych, wartego 3,5 biliona dolarów. Do przegłosowania tej ustawy partia rządząca nie potrzebuje głosów Republikanów, jednak projekt ten jest przedmiotem ostrej debaty wewnątrz Partii Demokratycznej i nie wiadomo, czy uda się go uchwalić przed 18 października.

Wszystko to sprawia, że sprawa podniesienia limitu zadłużenia nie jest przesądzona, a ryzyko formalnego bankructwa może być tym razem wyższe niż kiedykolwiek wcześniej.

Kwestia podniesienia pułapu zadłużenia była przez długie lata w USA głównie formalnością, jednak w obliczu politycznej polaryzacji w ostatniej dekadzie kilkukrotnie dochodziło do sporów na ten temat. W obliczu potężnych konsekwencji dla gospodarki za każdym razem ostatecznie dochodziło do kompromisu.

Spory te ożywiają debatę na temat całkowitego zniesienia pułapu zadłużenia. Według niektórych ekonomistów, np. noblisty Paula Krugmana, sposobem na obejście limitu i regularnych kryzysów mogłoby być np. wybicie platynowej monety wartej bilion dolarów, za pomocą której państwo mogłoby spłacać dług.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (36)

dodaj komentarz
pstrzezek
Czyli że co. "Bez drukowania dodatkowych pieniędzy zabraknie nam pieniędzy." Bo w sumie do tego się to sprowadza
marekpoznan
Niezupełnie, FED drukuje rezerwy bankowe a nie pieniądze, i za te rezerwy bankowe skupuje obligi czyli dług.
Drukowanie pieniędzy miałoby miejsce gdyby przybywało dolców ale bez równocześnie rosnącego długu. Pewnie wkrótce to nas czeka ale jeszcze nie teraz.
andregru
"Bez podniesienia limitu zadłużenia rządowi USA zabraknie pieniędzy " w Polsce podobnie wydajemy coraz więcej na administrację , budżetówkę , wojsko , policje zamiast oszczędzać np. "Budżet Kancelarii Premiera na rok 2021 spuchł. Podniesiono go o 214 mln złotych "
demeryt_69
Glapinsky musi odejść :)

marekpoznan
Ten sam teatrzyk co jakiś czas, podnieście ten limit od razu do 100000000000000000000000000000$.
men24a
Dokładnie. Już kiedyś miesiącami przechodziliśmy ten teatrzyk odnośnie podniesienia limitu zadłużenia. Szkoda czasu na ten kabaret. Problem się zacznie dla takich państw jak np Polska która zadłuża się w walutach bo jak Kaczyński powiedział, dają to bierzemy.

23,3 mld zł za nowe czołgi dla polskiej armii
Dokładnie. Już kiedyś miesiącami przechodziliśmy ten teatrzyk odnośnie podniesienia limitu zadłużenia. Szkoda czasu na ten kabaret. Problem się zacznie dla takich państw jak np Polska która zadłuża się w walutach bo jak Kaczyński powiedział, dają to bierzemy.

23,3 mld zł za nowe czołgi dla polskiej armii będą spłacać nasze dzieci
"Nieco światła na finansowanie ostatniego zakupu rzuca wypowiedź wicepremiera Kaczyńskiego, że jest to początek wielkiego planu modernizacji sił zbrojnych, będzie on drogi, a +nowe możliwości dają rynki finansowe+" - dodaje. Dzisiaj kredyt jest bardzo tani i dostępny więc należy tą sytuację wykorzystać
jenak
Inflacja z Włoch PPI r/r 11 %, najwyższa od 30 lat.....

To a propos polskiego Glapy, niskich stóp i rozdawnictwa rządu.

Stopy w Italii zerowo-ujemne i ani drgną. Nawet nie zamierzają.
jenak
Czy Afganistan będzie/był Stalingradem dla lewackiej antykultury?
demeryt_69
Jednak znowu pudło :)

men24a
Suwerenne państwo nie może stać się niewypłacalne we własnej walucie, bo dokonując wydatków i udzielając pożyczek, samo kreuje walutę. Oznacza to, że wpływy podatkowe nie muszą poprzedzać wydatków rządowych, wręcz przeciwnie – wydatki muszą być dokonane, zanim podatki zostaną zapłacone. Ich rola nie polega Suwerenne państwo nie może stać się niewypłacalne we własnej walucie, bo dokonując wydatków i udzielając pożyczek, samo kreuje walutę. Oznacza to, że wpływy podatkowe nie muszą poprzedzać wydatków rządowych, wręcz przeciwnie – wydatki muszą być dokonane, zanim podatki zostaną zapłacone. Ich rola nie polega bowiem na dostarczaniu pieniężnych dochodów, które rząd może wydatkować, a na tworzeniu popytu na walutę, w której trzeba płacić podatki – dowodzi L. Randall Wray, amerykański ekonomista.

Polska Ludowa zbankrutowała zanim co niektórzy będą dowodzić Balcerowicz wyprzedał perełki PRL-u bo była zadłużona w walutach obcych. Balcerowicz kilka lat walczył z klubem londyńskim i Paryskim i udało mu się umorzyć znaczną część tego długu. Inaczej by się nie dało go spłacić produkując od 40 lat takiego samego maluszka czy syrenkę.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki