Xi Jinping na zjeździe KPCh: Socjalizm w Chinach wszedł w nową fazę

"Socjalizm w Chinach wszedł w nową fazę" oświadczył w przemówieniu otwierającym w środę zjazd Komunistycznej Partii Chin prezydent Xi Jinping. Zaapelował o zwalczanie "prób podważania władzy KPCh" i zapewnił, że Pekin nie zgodzi się na niepodległość Tajwanu.

(fot. Kyodo/MAXPPP / FORUM)

"Perspektywy, jakie otwierają się przed Chinami są świetliste, choć wyzwania, którym musimy stawić czoło, są poważne" powiedział Xi.

Do największych zagrożeń przywódca ChRL zaliczył ruchy odśrodkowe i separatyzm w prowincji Sinciang (Xinjang) na zachodzie kraju oraz w Tybecie. "Separatyści chcieliby oderwać te regiony od reszty kraju" - ocenił.

Podkreślił, że zasada "jednych Chin" zachowuje swą ważność i nadal będzie stanowić istotę dalszej polityki władz w Pekinie. "W ciągu ostatnich pięciu lat udało się nam skutecznie zablokować wszelkie próby niepodległościowe Tajwanu" - wskazał prezydent Chin. Wykluczył możliwość zaakceptowania przez Pekin niezależności Tajwanu.

Chiński przywódca, dla którego rozpoczynający się w środę zjazd Komunistycznej Partii Chin (KPCh) jest okazją do umocnienia swej pozycji poprzez uzyskanie mandatu na druga kadencję, zapowiedział w swym wystąpieniu, że "nie będzie żadnego pobłażania dla przypadków korupcji", której macki obejmują coraz szersze kręgi partyjne, rządowe i wojskowe. Jak zauważył, "korupcja jest najbardziej destrukcyjnym czynnikiem, który delegitymizuje władzę partii w Chinach".

Jednocześnie, prezydent Xi podkreślił, że w tym, co dotyczy gospodarki, decydującą rolę musi odgrywać samoregulacja wynikająca z zasad wolnego rynku i obecności wielu aktorów w gospodarce. "Tylko to pozwoli poprawić wydajność i zapewnić trwały rozwój krajowi" powiedział.

Przetasowania na szczytach władzy w Chinach

Podczas rozpoczynającego się w środę XIX Zjazdu Komunistycznej Partii Chin i odbywającego się tuż po jego zakończeniu pierwszego plenum nowego Komitetu Centralnego partyjni delegaci wybiorą nowe-stare władze Państwa Środka. Pozycja Xi Jinpinga jest niezagrożona, ale świat z uwagą będzie obserwował, kto trafi do najważniejszych gremiów politycznych, gospodarczych i wojskowych oraz jaką wizję rozwoju nakreśli najsilniejszy od czasów Mao Zedonga przywódca kraju za Murem.

Rozpoczynający się w środę zjazd Komunistycznej Partii Chin (KPCh) będzie trwał tydzień, do 24 października. Na czas trwania obrad wzmocniono środki ostrożności i nasilono monitorowanie dysydentów w całych Chinach.

Zjazd wytyczy nową strategię rozwoju na kolejnych pięć lat, kontynuując reformy strukturalne, z których wykluczone jest przyjęcie systemu wielopartyjnego - podkreślił rzecznik zjazdu Guo Zheng. "Strukturalnej reformy politycznej nie można zrobić z dnia na dzień. Chiny nie będą na ślepo kopiować ani powielać modelu innych krajów" - powiedział dziennikarzom.

Oczekuje się, że zjazd umocni władzę prezydenta Chin, który zostanie na drugą kadencję przywódcą KPCh i będzie nadal dominować w chińskiej polityce przez kolejnych pięć lat albo i dłużej, praktycznie nie mając żadnej opozycji - pisze agencja AP.

Przemówienie Xi, który jest najpotężniejszym chińskim przywódcą od dziesięcioleci, omawiające główne osiągnięcia ostatniej pięciolatki i wytyczające partyjne priorytety na następną, uważane jest przez ekspertów za sprawdzian jego siły. Oczekuje się, że polityczna teoria Xi zostanie włączona do statutu partii, podobnie jak było w przypadku jego poprzedników Mao Zedonga czy Deng Xiaopinga.

"Bogate i rozwinięte Chiny do 2050 roku"

Prezydent Xi Jinping zapowiedział, że Chiny staną się rozwiniętym krajem socjalistycznym do 2035 roku oraz bogatym i potężnym krajem socjalistycznym do 2050 roku.

Prezentując ponad 2 tys. delegatów w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie swoje sprawozdanie, Xi wspomniał o dwustopniowym planie rozwoju Chin w latach 2020-2050. Rozwinął w ten sposób plan swojego poprzednika Hu Jintao, który zapowiedział pięć lat temu, że Chiny mają do 2020 roku stać się umiarkowanie zamożnym społeczeństwem we wszystkich aspektach.

W pierwszej fazie od 2020 do 2035 roku będziemy budować na fundamencie stworzonym przez umiarkowanie zamożne społeczeństwo, a kolejne 15 lat wytężonej pracy sprawi, że dzieło socjalistycznej modernizacji zostanie zasadniczo zrealizowane - powiedział Xi, który jest również sekretarzem generalnym KPCh oraz przewodniczącym bardzo wpływowej Centralnej Komisji Wojskowej.

Rozwojowi kraju ma towarzyszyć umocnienie pozycji Chin na arenie międzynarodowej oraz modernizacja chińskiej armii. Xi zapowiedział, że do 2035 roku modernizacja wojska będzie zasadniczo zakończona, a do połowy XXI wieku chińskie siły zbrojne staną się armią światowej klasy. Podkreślił absolutną kontrolę partii nad wojskiem.

Prezydent zapewnił, że nawet po umocnieniu swojej pozycji Chiny będą prowadziły niezależną i pokojową politykę zagraniczną. Chiny nigdy nie będą dążyć do hegemonii ani prowadzić polityki ekspansjonizmu - powiedział Xi.

Chiny nigdy nie będą się rozwijać kosztem innych narodów, ale nigdy nie zrezygnujemy z naszych prawowitych racji - zaakcentował prezydent. Podkreślił zasadę jednych Chin i ostrzegł, że jakiekolwiek działania separatystyczne spotkają się ze stanowczym sprzeciwem Chińczyków.

Nigdy nie pozwolimy, by ktokolwiek, jakakolwiek organizacja czy partia polityczna, w jakimkolwiek czasie i formie odłączyła jakąkolwiek część chińskiego terytorium od Chin - powiedział Xi w kontekście dążeń niepodległościowych Tajwanu, które ChRL uznaje za zbuntowaną prowincję.

XIX zjazd KPCh potrwa tydzień, a po jego zakończeniu ogłoszone zostaną zmiany personalne na kluczowych stanowiskach w kraju i partii. Choć w swoim przemówieniu Xi nie zawarł informacji o konkretnych decyzjach politycznych czy gospodarczych, zasygnalizował kierunki rozwoju na kolejną dekadę.

Prezydent zapowiedział, że Chiny ułatwią dostęp do swojego rynku zagranicznym inwestorom i pogłębią wolnorynkowe reformy w zakresie wymiany walut, stóp procentowych i systemu finansowego, jednocześnie umacniając państwowe przedsiębiorstwa. Drzwi, które Chin otworzyły, nie zostaną zamknięte, ale będą się coraz szerzej otwierać - powiedział Xi.

Wyjaśniając delegatom zasady przyświecające socjalizmowi o chińskiej specyfice w nowej erze - jak brzmiał oficjalny temat przewodni przemówienia - Xi zaakcentował, że rządząca partia będzie dalej umacniać swoją przywódczą rolę na każdym froncie rozwoju kraju. Rozwój pozostaje fundamentem i kluczem do (rozwiązania) wszystkich problemów stojących przed Chinami - powiedział delegatom.

W swojej ponad trzygodzinnej mowie Xi wielokrotnie wspominał o budowaniu w Chinach praworządności, ale jednocześnie przestrzegł przed mechanicznym kopiowaniem systemów politycznych innych krajów, co według obserwatorów dotyczy zasad przyjętych w demokracjach Zachodu.

Xi podkreślił, że największym zagrożeniem dla kraju i partii jest korupcja. Ocenił, że prowadzona przez jego rząd kampania antykorupcyjna osiągnęła ważny i nieodwracalny punkt, realizując zasadę zero tolerancji dla korupcji, zwalczając tygrysy, niszcząc muchy i polując na lisy. Zapowiedział, że Chiny będą dalej kontynuowały walkę z korupcją oraz ściągały do kraju zbiegów, ukrywających się za granicą.

Konkretne decyzje zatwierdzone podczas zjazdu, w tym nowy skład siedmioosobowego Stałego Komitetu Biura Politycznego Komitetu Centralnego KPCh, zostaną zaprezentowane dopiero po zakończeniu zjazdu. Wówczas okaże się, czy kierujący kampanią antykorupcyjną Wang Qishan, uważany za wiernego stronnika Xi, pozostanie w Komitecie, mimo że przekroczył już nieformalny wiek emerytalny 68 lat.

Ogłoszony zostanie również skład nowego Komitetu Centralnego oraz jego Biura Politycznego, a także obsada wielu kluczowych stanowisk w sferze polityki gospodarczej i wojskowej, w tym wiceprzewodniczących Centralnej Komisji Wojskowej i prezesa Ludowego Banku Chin.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

mars/ anb/ jhp/ ap/

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 plutarch

Nie powielajcie ślepo tej kalki "prezydent Chin" - takie stanowisko formalnie nie istnieje.
Ad rem: wszystko ładnie, pięknie, tylko ten chiński dług wewnętrzny...

! Odpowiedz
2 6 karbinadel

Socjalizm? Mao, którego drukujecie na banknotach, wszystkich by was wysłał do obozów (wariant optymistyczny)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil