REKLAMA

Wzrost PKB zaskoczył ekonomistów

2014-11-14 10:00
publikacja
2014-11-14 10:00
Wzrost PKB zaskoczył ekonomistów
Wzrost PKB zaskoczył ekonomistów
fot. iStock/Thinkstock / / Thinkstock

W trzecim kwartale tego roku produkt krajowy brutto Polski był o 3,3% wyższy niż przed rokiem – podał Główny Urząd Statystyczny.

Opublikowane dziś przez GUS dane o niewyrównanym sezonowo wzroście PKB był nieco niższy niż w drugim i pierwszym kwartale (3,5% i 3,4%). Jednocześnie jest to najlepszy trzeci kwartał od 2011 r. Ekonomiści spodziewali się dziś odczytu na poziomie 2,7%-2,8%, więc można mówić o sporej niespodziance.

Z kolei PKB wyrównany sezonowo wzrósł o 0,9% k/k i 3,4% r/r. Dla porównania w poprzednim kwartale było to 0,7% k/k i również 3,4% r/r.

Opublikowane dziś dane GUS to tzw. „szybki szacunek". Szacunek wstępny wzrostu PKB w III kwartale 2014 r. poznamy za dwa tygodnie, 28 listopada. Dopiero wówczas poznamy wartości składowych PKB takich jak konsumpcja, inwestycje czy bilans handlu zagranicznego.

Jak poinformował GUS, opublikowane dziś dane opracowano zgodnie z obowiązującym w rachunkach narodowych Europejskim Systemem Rachunków Narodowych i Regionalnych w Unii Europejskiej (ESA2010). Innymi słowy, uwzględniają one już m.in. wpływy z prostytucji, narkotyków czy przemytu papierosów. O wpływie zmiany sposobu obliczania PKB na dane o polskim wzroście gospodarczym szerzej informowaliśmy we wrześniu.

Nieźle na tle UE

Dziś poznaliśmy także dane o wzroście PKB w III kwartale w innych państwach naszego regionu. Na Węgrzech i w Rumunii wzrost wyniósł 3,2 %, na Słowacji 2,4%, a w Czechach 2,3%.

O rachitycznym wzroście gospodarczym w trzecim kwartale poinformowały dziś też największe gospodarki – Francja i Niemcy. O 11.00 rozwój gospodarczy w krajach UE podsumuje Eurostat.

Michał Żuławiński

Komentarz eksperta

główny analityk Bankier.pl
Co zaskoczyło w PKB?

Wyrównana sezonowo dynamika PKB na poziomie 0,9% kdk i 3,4% rdr to spora niespodzianka. Nie było chyba ekonomisty, który nie oczekiwałby wyniku słabszego niż kwartał wcześniej (0,7% kdk i 3,4% rdr). Pesymistyczne prognozy nie wzięły się znikąd: niemal wszystkie dane makroekonomiczne za poprzednie miesiące były słabe i jednoznacznie wskazywały na osłabienie koniunktury.

Dlatego kluczowe dla oceny stanu polskiej gospodarki będzie dekompozycja PKB, którą GUS ujawni za dwa tygodnie w ramach publikacji „pierwszego regularnego szacunku PKB”. Przypuszczalnie za pozytywną niespodziankę odpowiadał wzrost zapasów, co byłoby kiepskim prognostykiem na następne kwartały.


Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
~Mario
Wzrost ? A to dobre.Zależy kto i jak liczy.Napiszcie jeszcze że 99% społeczeństwa żyje w dobrobycie.Kłamstwo ,bezczelne kłamstwo a potem tylko statystyka.
~retro
nie ma się z czego cieszyć, rozwijamy się o niecałe 3% szybciej od niemców a pkb na łebka mamy 4x mniejsze, przy tak małej różnicy wzrostu dogonimy ich za jakieś 50 lat ( 50 lat po 3% rocznie da 400%), ale im pkb będzie bliższy niemieckiemu różnice w szybkości rozwoju będą malały więc te 50 lat trzeba pomnożyć nie ma się z czego cieszyć, rozwijamy się o niecałe 3% szybciej od niemców a pkb na łebka mamy 4x mniejsze, przy tak małej różnicy wzrostu dogonimy ich za jakieś 50 lat ( 50 lat po 3% rocznie da 400%), ale im pkb będzie bliższy niemieckiemu różnice w szybkości rozwoju będą malały więc te 50 lat trzeba pomnożyć co najmniej przez 2, więc (przy założeniu braku wojen i ogólnej światowej prosperity) dogonimy ich i resztę europy w najlepszym razie za 100lat czyli w XXII wieku
~zyx
Nigdy nie dogonimy Niemców, mogę się oto założyć o dowolną kwotę, jak możemy ich dogonić jeśli gospodarka będzie skrępowana ilością pozwoleń na emisje CO2 lub innych kontyngentów i limitów, cokolwiek wyprodukowane ponad program (to na co Niemcy pozwolą) będzie z automatu droższe i nie konkurencyjne do produkcji Nigdy nie dogonimy Niemców, mogę się oto założyć o dowolną kwotę, jak możemy ich dogonić jeśli gospodarka będzie skrępowana ilością pozwoleń na emisje CO2 lub innych kontyngentów i limitów, cokolwiek wyprodukowane ponad program (to na co Niemcy pozwolą) będzie z automatu droższe i nie konkurencyjne do produkcji niemieckiej... to jak mamy ich doganiać i konkurować?
~retro odpowiada ~zyx
dlatego właśnie rozwijamy się tylko 3% szybciej od nich, a powinniśmy o 10% to dopiero dało by szansę na dogonienie ich za 30 lat.
~spisek_pewny odpowiada ~retro
Żaden kanclerz Niemiec nie pozwoli na to by Polska stała się konkurencyjna pod względem przemysłu dla Rzeszy ! i nie ważne czy będzie Anielska pani czy wąsaty przywódca .Polska ma być rynkiem zbytu dla precyzyjnych towarów Niemieckich i zasobem taniej i wykształconej sily roboczej.Każdy inny przywódca kto myśli Żaden kanclerz Niemiec nie pozwoli na to by Polska stała się konkurencyjna pod względem przemysłu dla Rzeszy ! i nie ważne czy będzie Anielska pani czy wąsaty przywódca .Polska ma być rynkiem zbytu dla precyzyjnych towarów Niemieckich i zasobem taniej i wykształconej sily roboczej.Każdy inny przywódca kto myśli inaczej będzie miał wypadek samolotowy lub popełni samobójstwo.Bye
~retro odpowiada ~spisek_pewny
to coś słabo idzie tym niemcom z tworzeniem sobie rynku zbytu w Polsce, na niemiecką precyzję nas nie stać, jesteśmy raczej rynkiem zbytu dla chin....
~lemingi odpowiada ~retro
Słabo idzie ? a czym myjesz sobie zęby jaką pastą ? zobacz gdzie została wyprodukowana ,myjesz je szczoteczką elektryczną na 90% zrobioną w Niemczech i tak samo się golisz .Idziesz poczytać Niemiecką lub Żydowską prasę dla Polaków .Po tym wsiadasz w 20 letniego mercedesa sprowadzonego z Niemiec.Do pracy dojeżdżasz Słabo idzie ? a czym myjesz sobie zęby jaką pastą ? zobacz gdzie została wyprodukowana ,myjesz je szczoteczką elektryczną na 90% zrobioną w Niemczech i tak samo się golisz .Idziesz poczytać Niemiecką lub Żydowską prasę dla Polaków .Po tym wsiadasz w 20 letniego mercedesa sprowadzonego z Niemiec.Do pracy dojeżdżasz do Niemieckiej Fabryki postawionej polaczkom .Po pracy wracasz do domu włanczasz Tv a tam zainstalowany przez Niemców premier Donald.T mówi ci jak dostatnio się tobie żyje w Polsce i że kryzysu już nie ma.
~retro odpowiada ~lemingi
ja mam wszędzie napisane made in china, co do gospodarki to nasza to mniej niż 10% gospodarki niemieckiej, jesteśmy tak mali że oni nas nawet w tabelkach nie zauważają, poza tym gdyby mieli odpowiednio duży wpływ na nas i byli tacy wszechmocni podnieśli by nam pkb 2 razy i od razu mieli by 3 razy większy rynek zbytu...
~Maj
Jest tak dobrze?to czemu złotówka leży na "twarzy"?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki