REKLAMA

Wzrosła liczba nowo zarejestrowanych podmiotów w systemie REGON

2021-04-09 10:45
publikacja
2021-04-09 10:45
Wzrosła liczba nowo zarejestrowanych podmiotów w systemie REGON
Wzrosła liczba nowo zarejestrowanych podmiotów w systemie REGON
fot. Tatyana Dzemileva / / Shutterstock

Liczba nowo zarejestrowanych podmiotów w REGON wzrosła w marcu o 21,3 proc. w porównaniu z lutym - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny. Jednocześnie, jak podał GUS, w marcu br. wyrejestrowano z rejestru REGON o 19,8 proc. więcej podmiotów niż przed miesiącem.

"Według stanu na koniec marca 2021 roku do rejestru REGON wpisanych było 4 mln 694,9 tys. podmiotów gospodarki narodowej, tj. o 0,3 proc. więcej niż miesiąc wcześniej (3,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego)" - napisano w komunikacie GUS.

"Wzrost liczby podmiotów nowo zarejestrowanych odnotowano dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (o 24,0 proc.). Dla spółek handlowych odnotowano wzrost liczby nowo zarejestrowanych podmiotów o 13,1 proc., w tym dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością o 13,3 proc. Liczba spółek cywilnych nowo zarejestrowanych wzrosła o 2,0 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca" - wyliczył urząd statystyczny.

Zgodnie z komunikatem GUS, w marcu br. wyrejestrowano z rejestru REGON o 19,8 proc. więcej podmiotów niż przed miesiącem. Wzrost liczby podmiotów wyrejestrowanych odnotowano dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (o 19,7 proc.) oraz spółek (o 19,4 proc.).

Urząd zwrócił uwagę na wzrost liczby wyrejestrowanych spółek handlowych o 20,2 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Nastąpił spadek liczby podmiotów z zawieszoną działalnością o 0,4 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Podmioty takie, wg stanu na koniec marca 2021 roku, stanowiły 11,2 proc. ogólnej liczby zarejestrowanych podmiotów w rejestrze REGON.

"Biorąc pod uwagę sekcje PKD, spadek liczby podmiotów z zawieszoną działalnością w porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowano w sekcjach górnictwo i wydobywanie(2,6 proc.), kultura, rozrywka i rekreacja (1,2 proc.) oraz edukacja (1,2 proc.). Pod względem terytorialnym w każdym województwie odnotowano niewielki spadek (poniżej 1 proc.) podmiotów z zawieszoną działalnością w porównaniu do poprzedniego miesiąca" - czytamy w informacji GUS. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki