REKLAMA

Wzrasta akcyza? Przerzuć się na piwo domowej produkcji za 2 złote

Justyna Niedbał2013-10-03 10:18
publikacja
2013-10-03 10:18
Od przyszłego roku wzrośnie cena używek: wyrobów spirytusowych i papierosów. Wszystko za sprawą podwyżki akcyzy, która została przyjęta w środę przez rząd w projekcie ustawy okołobudżetowej. Lżejszy alkohol, taki jak piwo, można jednak wyprodukować samodzielnie nawet w domowych warunkach. Nie jest to specjalnie drogie.

wzrasta akcyza? przerzuć się na piwo domowej produkcji

foto: thinkstock

W środę Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że projekt ustawy okołobudżetowej jest ściśle związany z projektem ustawy budżetowej na następny rok, a rozwiązania w nim zawarte mają charakter komplementarny i dopełniają przyszłoroczny projekt budżetu. Oznacza to, że rząd przyjął przyszłoroczny wzrost akcyzy o 15 proc. na alkohol etylowy oraz o 5 proc. na wyroby tytoniowe i susz tytoniowy.

Przerzuć się na dobre piwo

Wzrost akcyzy o 15 proc. oznacza, że cena półlitrowej butelki wódki o mocy 40 proc. wzrośnie o ok. 1,80 zł. Alternatywą dla kieliszka wódki może jednak stać się dobre piwo. Takie dobrej jakości w sklepie kosztuje sporo, jego cena waha się od 5 do nawet 30 zł za 0,5 l. Można jednak wyprodukować je w domowych warunkach i dodatkowo zaoszczędzić.

Ile kosztuje produkcja piwa w domu?

Zgodnie z ustawą o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych samodzielne pędzenie bimbru jest przestępstwem. Nie ma jednak przeciwwskazań do domowego wyrobu piwa. Sprawdziliśmy, ile to kosztuje.

5 trudnych sytuacji dla dłużnika»Od stycznia po piwo będziesz chodził z butelką zwrotną
– Koszt domowej produkcji zależy od gatunku piwa, o jakim mówimy. Jeżeli pod uwagę weźmiemy tylko surowce i zamierzamy korzystać z jednej paczki drożdży, to pół litra piwa będzie nas kosztowało 1,5 zł - 2 zł. Jeżeli jednak doliczymy do tego robociznę, to trudno zejść poniżej 5 zł za 0,5 l – mówi Tomasz Kopyra, krytyk piwny, bloger i certyfikowany sędzia piwny PSPD i BJCP.

Dodaje, że warzenie w domu to proces, który trwa od 6 do 8 godzin. Do tego należy jeszcze doliczyć około 2 tygodnie, kiedy piwo przechodzi proces burzliwej i cichej fermentacji. Kolejnych kilka godzin trzeba poświęcić, aby rozlać piwo do butelek. Jest to i tak opłacalne, bo w domowych warunkach możemy uwarzyć takie piwo, za które w sklepie trzeba zapłacić od 5 do 8 zł, a czasami nawet więcej. Domowy piwowar warzy przeważnie około 20 l, co przekłada się na około 40 butelek o pojemności 0,5 l

A ile kosztuje specjalny sprzęt do domowej produkcji piwa? Przyzwoity zestaw startowy można kupić już za 250-300 zł, bez tzw. "gara". Jak dodaje Kopyra, garnek emaliowany o pojemności 30 litrów to kolejne 80-100 zł. Butelki kupowane w sklepie to prawie 1 zł za sztukę. Można jednak korzystać z tych, w których wcześniej kupiliśmy piwo. W sumie domowe warzenie można zacząć już po wydaniu około 350 zł, a za 500 zł dostaniemy już bardzo porządne zestawy.

Justyna Niedbał
Bankier.pl

j.niedbal@bankier.pl

 

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~telemarketing
Jestescie nienormalni .dla zdrowo myslacego czlowieka gdzie piwo sluzy tylko jako napoj zwykly do napicia ta akcyza wieksza o 2 zlote nic nie robi .owszem dla zlopojow to napewno uderzy po kieszeni .czyzbyscie nawiali do alkoholizmu / na kiego grzyba taki tytul produkuj se piwo w domu .pierdolnieic chyba jestescie .
~benek
Mam 39 km do sklepu na Słowacji.
~Carno
ogólnie dodając łyzeczke glukozy :-P
~Sebeq
Wejdź na blog Tomka Kopyry to się wszystkiego dowiesz.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki