REKLAMA

Wzięła żywność ze śmietnika Biedronki, dostała mandat. Jest wyrok sądu

2022-11-28 16:44
publikacja
2022-11-28 16:44

Nie było wykroczenia i podstawy prawnej do ukarania - ocenił Sąd Rejonowy w Białymstoku i uchylił w poniedziałek mandat w kwocie 200 zł wobec młodej kobiety, która wzięła niezdatną do sprzedaży, ale zdatną do jedzenia żywność, z kontenera przy jednym ze sklepów sieci dyskontów.

Wzięła żywność ze śmietnika Biedronki, dostała mandat. Jest wyrok sądu
Wzięła żywność ze śmietnika Biedronki, dostała mandat. Jest wyrok sądu
fot. Wirestock Creators / / Shutterstock

Postanowienie jest niezaskarżalne i prawomocne.

W sierpniu tego roku pani Ewelina, która - jak sama mówi o sobie - "bierze jedzenie ze śmietników", by żywność się nie marnowała i jest to jej przejaw dbałości o środowisko, wyjęła kilka produktów z kontenera na odpady przy jednym ze sklepów w Białymstoku.

Gdy to jedzenie pakowała do samochodu, zatrzymała ją ochrona sklepu. Jak mówi, została zaatakowana gazem, gdy próbowała schronić się w aucie, ochroniarz podjął też próbę zakucia jej w kajdanki. Ostatecznie weszła do sklepu ze skrzynką rzeczy wyjętych z kontenera, a ochrona wezwała policję. Ta za kradzież kilku owoców i warzyw oraz produktów nabiałowych (sieć dyskontów wartość tych rzeczy oszacowała na nieco ponad 100 zł) ukarała 31-latnią kobietę mandatem w wysokości 200 zł.

Ta mandat karny w pierwszym odruchu przyjęła, ale po przemyśleniu swej decyzji złożyła do sądu wniosek o jego uchylenie. Jak mówiła dwa tygodnie temu na rozprawie, śmietnik był otwarty i na otwartej przestrzeni. "Po prostu wzięłam tam kilka rzeczy, które jeszcze nadawały się do zjedzenia, żeby się nie zmarnowały (...). Mam ogromne poczucie niesprawiedliwości, że jestem karana za coś, co jest tak naprawdę dobre dla planety i dla innych ludzi" - argumentowała wtedy.

W poniedziałek Sąd Rejonowy w Białymstoku 200-złotowy mandat uchylił. Jak mówił sędzia Tomasz Pannert, pani Ewelina w ogóle nie popełniła wykroczenia, o które została obwiniona, czyli nie dokonała kradzieży mienia. Wyjaśniał, że do dokonania takiego czynu (zarówno wykroczenia jak i przestępstwa) potrzebny jest zamiar bezpośredni przywłaszczenia czyjejś rzeczy, ale - jednocześnie - rzeczy porzucone nie mogą być przedmiotem kradzieży, a do tego ów przedmiot kradzieży musi mieć określoną wartość.

A obwiniona założyła, iż produkty spożywcze w kontenerze są niezdatne do dalszej sprzedaży i - jak mówił sędzia Pannert - nie można uznać, że udała się na sklepowy parking ze świadomością i zamiarem dokonania zaboru rzeczy należących do sieci dyskontów.

Dodał, że był to zwykły pojemnik na śmieci, nieoznaczony w żaden szczególny sposób "pozwalający osobie postronnej na inną ocenę jego charakteru, aniżeli zwyczajowo i społecznie przyjęta".

"Tym samym, w ocenie takiej statystycznej osoby postronnej, w koszu na śmieci, co wydaje się oczywiste, znajdują się na przykład - dla jednych - odpady a dla innych śmieci, co nie zmienia wszak faktu, iż są to rzeczy, co do których pierwotny właściciel, umieszczając je w takim pojemniku, dał jednoznaczny wyraz, że chce się ich pozbyć, że one są mu zbędne i niepotrzebne" - mówił sędzia Pannert.

I pytał, na podstawie jakich okoliczności pani Ewelina miała powziąć wiedzę, że zwykły pojemnik na śmieci nim nie jest. Powiedział też, że dysponent takiego pojemnika na śmieci, jeśli postawił go w miejscu ogólnodostępnym a traktuje go jednak inaczej niż zwyczajowo, powinien go stosownie i jednoznacznie oznaczyć.

"Cieszę się, że wywalczyłam sprawiedliwość, że się udało. To jest też taki znak dla innych osób, które to robią, że można, żeby pamiętały o swoich prawach i o tym, że nie robią nic złego" - powiedziała pani Ewelina dziennikarzom po ogłoszeniu postanowienia przez sąd.

autor: Robert Fiłończuk

Źródło:PAP
Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (14)

dodaj komentarz
pozhoga
,,dobre dla planety i dla innych ludzi"

Dziwne, że w ogóle wspomniała o innych ludziach - zazwyczaj ratownicy pachamamy są tak zajęci swoją misją zbawiania świata, że innych ludzi nie widzą (a już zwłaszcza tych nienarodzonych), i w ogóle uważają, że ludzi jest za dużo i są zbędnym balastem dla uciemiężonej tej, no, matki
,,dobre dla planety i dla innych ludzi"

Dziwne, że w ogóle wspomniała o innych ludziach - zazwyczaj ratownicy pachamamy są tak zajęci swoją misją zbawiania świata, że innych ludzi nie widzą (a już zwłaszcza tych nienarodzonych), i w ogóle uważają, że ludzi jest za dużo i są zbędnym balastem dla uciemiężonej tej, no, matki ziemi.

I czy ktoś umie logicznie wytłumaczyć w jaki sposób to, że ja zabieram jedzenie ze śmietnika miałoby pomagać innym ludziom?
minekminka134
Sam fakt że na śmietniku znajdowały się produkty które nadawały się do spożycia to powód do ukarania kierownictwa Biedronki.Pomijajac że na świecie umiera dziennie 30 000 osób, to w Polsce są setki tysięcy głodnych.O ile nic się nie zmieni do Wielkanocy w Polsce też ludzie będą umierać z głodu.
carlito1
Co z urzędasem? jak zwykle robi co chcę na koszt Państwa?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
beju
znowu "pis opętany" komentarz, trole wiedzą, że zbliżają się wybory
arzab
A co z tym mundurowym aparatczykiem, który wystawił mandat ? Czy jak zwykle nic mu się nie stanie ?
Właśnie dlatego, że błędne decyzje urzędnika nie niosą dla niego żadnych konsekwencji, tak chętnie i ochoczo sięgają po bloczki mandatowe ! Gdyby musiał z własnej kieszeni pokryć koszty rozpraw i kar to zapewne trzy razy najpierw
A co z tym mundurowym aparatczykiem, który wystawił mandat ? Czy jak zwykle nic mu się nie stanie ?
Właśnie dlatego, że błędne decyzje urzędnika nie niosą dla niego żadnych konsekwencji, tak chętnie i ochoczo sięgają po bloczki mandatowe ! Gdyby musiał z własnej kieszeni pokryć koszty rozpraw i kar to zapewne trzy razy najpierw by się zastanowił nim zaczął by wypisywać mandat !
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
rubikk odpowiada (usunięty)
noo,
a zombie zombie zombie
sloneczkodzg odpowiada (usunięty)
Sąd stanął po stronie prawa i sprawiedliwości ( nie chodzi o partię a słuszność wyroku ) .
jas2 odpowiada (usunięty)
"Polak Polakowi polakiem."

Każdy "Polak powinien być Polakowi Polakiem".

Tobie każdy Polak powinien być wilkiem, bo jeszcze nigdy nie przeczytałem żadnego twojego wpisu, pozytywnego dla Polski i Polaków.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki