REKLAMA

Wyższy udział OFE w składce to wyższe prawdopodobieństwo wzrostu podatków

2013-06-17 13:36
publikacja
2013-06-17 13:36

Im wyższy będzie udział OFE w składce emerytalno-rentowej tym wyższe jest prawdopodobieństwo przyszłego wzrostu podatków, ze względu na wyższe koszty obsługi długu - wynika z raportu na temat funkcjonowania systemu emerytalnego, przygotowanego przez resorty pracy i finansów, do którego dotarła PAP.

"Jeśli w długim okresie w ZUS będzie występował deficyt, to ze względu na ewentualne utrzymanie w systemie emerytalnym odstępstw od podstawowego systemu zdefiniowanej składki i zasad jej waloryzacji. Jednak nawet jeśli dotychczasowe odstępstwa od powszechnego systemu emerytalnego zostaną utrzymane, to zasada zdefiniowanej składki spowoduje, że saldo ZUS w relacji do PKB będzie ulegało stopniowej poprawie, w miarę zmniejszania się liczby emerytów pobierających zdefiniowane świadczenia w ramach starego systemu" - napisano we fragmencie raportu, do którego dotarła PAP.

"Nie ma więc podstawy, aby przypuszczać, że w przyszłości składki emerytalne będą musiały zostać podwyższone, jeśli składki do OFE będą wcześniej zmniejszone" - dodano.

Autorzy raportu wskazują również, że wyższy udział OFE w składce można by zbilansować wyższą łączną składką emerytalno-rentową lub wyższymi podatkami, jednak wpłynęłoby to negatywnie na wzrost gospodarczy.

"(...) Im wyższy jest udział OFE w składce, tym wyższa skala przejściowego (trwającego jednak dziesięcioleciami) niezbilansowania systemu emerytalnego finansowania wzrostem długu publicznego" - czytamy w dokumencie.

"(...) Im wyższy będzie udział OFE w składce, tym wyższe będą przyszłe koszty obsługi długu publicznego. W efekcie tym wyższe prawdopodobieństwo przyszłego wzrostu podatków" - dodano.

Autorzy przeglądu emerytalnego podają również, że analizy porównawcze wskazują, że w perspektywie 2060 roku fundusze emerytalne w dalszym ciągu będą się przyczyniały do wyższego deficytu I filaru.

"(...) Skumulowany dług publiczny wynikający z tego systemu osiągnie 51,7 proc. PKB (w scenariuszu utrzymania docelowej składki na poziomie 3,5 proc.)" - napisano.

"Oznacza to, że OFE będą generować koszty w okresie znacznie dłuższym niż to zakładano wprowadzając reformę" - dodano.

W 2011 roku zmniejszono część składki przekazywanej do OFE z 7,3 proc. do 2,3 proc. Począwszy do 2013 roku następuję stopniowy wzrost składki i obecnie wynosi ona 2,8 proc., a docelowo od 2017 roku ma być na poziomie 3,5 proc.

Z raportu wynika, że w okresie przejściowym, niższej składce pozostającej w FUS towarzyszą wciąż relatywnie wysokie wypłaty emerytur osobom, które nabyły prawa emerytalne z systemu przed reformą.

"Wynikający z tego tytułu dodatkowy deficyt musi zostać pokryty przez budżet państwa za pomocą wyższych podatków, niższych wydatków lub wyższych deficytów i wyższego długu publicznego" - napisano.

Dokument wskazuj też, że w długim okresie wpływ utworzenia OFE będzie stopniowo wygasał.

"Wynika to z tego, że coraz mniejsza cześć emerytów będzie pobierała emerytury z FUS według starych zasad, a coraz większa część emerytury będzie pochodziła z aktuarialnie neutralnego systemu zdefiniowanej składki (I i II - FUS i OFE). Gdy wreszcie wszystkie emerytury będą wypłacane tylko osobom, które od początku kariery zawodowej płaciły składki do FUS, jak i do OFE, okres przejściowy generujący koszty związane ze zjawiskiem podwójnego opodatkowania skończy się" - głosi raport.

"Saldo I filaru będzie w długookresowej równowadze (zbilansowane) - ZUS będzie pobierał składki, na podstawie których będzie wypłacał emerytury, przy czym wielkość składki (tzn. jej udział w całej składce) nie ma znaczenia. Oba filary będą zbilansowane (z wyjątkiem czasowego obniżenia, a potem zwiększenia składki do OFE)" - napisano.

Powyższy mechanizm oznacza jednak, że ubytek środków w okresie przejściowym nigdy nie znajdzie odzwierciedlenia w niższych deficytach budżetowych - w najlepszym wypadku negatywny wpływ na saldo funduszu emerytalnego OFE zniknie, pozostanie natomiast wyższy dług publiczny z tytułu finansowania okresu przejściowego" - dodają autorzy.

Bartek Godusławski (PAP)

bg/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~Sabina
OFE to zwykła ściema , po co komu pieniądze których nie można sobie wybrać? Buzek, Balcerowicz i KOBE bronią siebie, ziomków i pociotków mających ciepłe stołeczki w OFE, a nie naszych pieniędzy! Przynależność do OFE powinna być w demokratycznym państwie dobrowolna ,a nie przymusowa. ZLIKWIDOWAĆ jak najszybciej OFE to zwykła ściema , po co komu pieniądze których nie można sobie wybrać? Buzek, Balcerowicz i KOBE bronią siebie, ziomków i pociotków mających ciepłe stołeczki w OFE, a nie naszych pieniędzy! Przynależność do OFE powinna być w demokratycznym państwie dobrowolna ,a nie przymusowa. ZLIKWIDOWAĆ jak najszybciej złodziejskie OFE zanim rozkradną nasze pieniądze jak AmberGold czy SkyClub, a pieniądze przelać do ZUS-u. A skoro pieniądze w funduszach są nasze to je nam oddajcie do ręki. Tym bardziej ,że połowa z nas żyje w nędzy to się nam przydadzą. BŁAGAMY p.ROSTOWSKI ZLIKWIDUJ PAN TE OFE, polepszy się emerytom i dług publiczny zmniejszy się przyszłym pokoleniom, a i prezesi i nieroby z OFE potracą swoje stołki i nie będą nas już okradać. DAJCIE MOŻLIWOŚĆ SWOBODNEGO WYBORU POMIĘDZY PRYWATNYM AmberOFE ,a PAŃSTWOWYM ZUS-em.
markust71
Typowy głos prostego wyborcy zmanipulowanego propagandą, nie mającego pojęcia o zagadnieniach, o których się wypowiada, łatwo łykającego populistyczne hasełka typu "jak OFE, to wyższe podatki". Żałosne, że pewnie z 80% społeczeństwa reprezentuje taki poziom. Kształceni na TVN i reklamach środków na sraczkę...
barany
Kiedy będzie reforma ZUS? Trzeba ukrócić z rozdawnictwem naszych pieniędzy dla wojska, policji, sędziów i wszystkich uprzywilejowanych bez wyjątku.
markust71
Do tej pory publikacje nt. OFE można było nazwać "szumem informacyjnym". Teraz to już totalny, informacyjny bełkot. Nawet w tym przykładzie co drugi akapit przeczy pozostałym. Czy wszyscy Wy, pismacy, wmanipulowani w to całe zamieszanie przez przygłupów polityków, nie moglibyście w końcu pozamykać jap i dać Do tej pory publikacje nt. OFE można było nazwać "szumem informacyjnym". Teraz to już totalny, informacyjny bełkot. Nawet w tym przykładzie co drugi akapit przeczy pozostałym. Czy wszyscy Wy, pismacy, wmanipulowani w to całe zamieszanie przez przygłupów polityków, nie moglibyście w końcu pozamykać jap i dać tym oszołomom zrobić spokojnie tego, co sobie zaplanowali ? Na tych ciemniaków nie ma na prawdę innego sposobu jak pozwolić im zrobić to, do czego tak się zbroją. Niech zlikwidują w ogóle wszelkie możliwości gromadzenia środków na emeryturę poza opłacaniem bandy złodziei z ZUS. Niech się tym nacieszą, niech pokazują zmanipulowane statystyki, od których nie przybywa pieniędzy. Sądząc po tempie rozwoju sytuacji w budżecie, najpóźniej w ciągu pięciu lat część wygłodniałych, jakimś dziwnym trafem ciągle żyjących, świadczeniobiorców tej zachwalanej, zusowskiej, waloryzowanej emerytury, która starczy wtedy może na czapkę śliwek w miesiącu, poparta podatnikami, którym Państwo dla ich dobra zacznie odbierać 70% podatku, rozniosą tę cała polityczną i związkową hołotę pod paznokciami, bo nawet pałki na nich szkoda...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki