Wyższa kwota wolna od podatku zmniejszy dochody budżetu o 650 mln zł

Rząd podnosi od 1 stycznia '18 kwotę wolną do 8 tys., co będzie skutkowało zmniejszeniem dochodu budżetu o 650 mln zł w pierwszym roku obowiązywania oraz po 670-850 mln zł w kolejnych 9 latach - wynika z oceny skutków regulacji przygotowanej noweli.

(YAY Foto)

"W projekcie proponuje się podniesienie kwoty wolnej od podatku do poziomu 8.000 zł, co będzie miało wpływ na równomierność opodatkowania w proporcji do możliwości płatniczych podatników. Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają bowiem nawet niewielkie dochody, co z punktu widzenia poboru i obsługi podatku jest nieracjonalne" - napisano.

Jednocześnie resort proponuje utrzymanie degresywnej kwoty wolnej od podatku dla dochodów stanowiących podstawę opodatkowania przekraczającą 8.000 zł lecz nie przekraczającą 13.000 zł, oraz dla dochodów stanowiących podstawę opodatkowania przekraczającą 85.528 zł lecz nie przekraczającą 127.000 zł.

Rząd proponuje też pozostawienie na obecnym poziomie kwoty wolnej od podatku dla dochodów stanowiących podstawę opodatkowania przekraczających 13.000 zł oraz nieprzekraczających 85.528 zł.

"Skutkiem podwyższania kwoty wolnej od podatku będzie wzrost dochodów pozostających w dyspozycji podatników" - napisano.

Projekt wprowadza także zmiany w ustawie o podatku CIT.

Zmiany polegają m.in. na podwyższeniu z obecnych 3.500 zł do 10.000 zł, limitu wartości środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych umożliwiającego jednorazowe zaliczenie wydatków na nabycie tych środków lub wartości do kosztów uzyskania przychodów.

Projekt przewiduje również wprowadzenie drugiej stawki ryczałtu w wysokości 12,5 proc. (obecnie 8 proc.) w odniesieniu do przychodów uzyskiwanych z najmu poza działalnością gospodarczą powyżej 100 tys. zł w roku.

Zmiany te wraz z uszczelnieniem systemu podatkowego, polegającym na m.in wyodrębnieniu źródła przychodów w postaci zysków kapitałowych oraz rozdzielenie dochodów uzyskiwanych z tego źródła od pozostałych dochodów podatnika, mają przynieść 16,3 mld zł dodatkowych wpływów do budżetu w ciągu 10 lat. (PAP Biznes)

map/ asa/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 do_niczego

A Politycy jaką mają kwotę wolną od podatku?Jednak powiedzenie się sprawdza"CZŁOWIEK CZŁOWIEKOWI WILKIEM"

! Odpowiedz
2 5 manonthemoon

Aktualna stawka ryczałtu dotyczacego najmu to 8,5% panie "redachtorze"

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.