REKLAMA

Galerie handlowe - jak będą działały? Zmiany przez koronawirusa

2020-05-03 06:31, akt.2020-05-04 18:14
publikacja
2020-05-03 06:31
aktualizacja
2020-05-04 18:14

Zachowywanie dystansu, dbałość o higienę i dezynfekcję sprzętu, zakaz spożywania żywności na terenie galerii – m.in. takie wytyczne przygotował resort rozwoju we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym dla galerii i centrów handlowych, które zostaną otwarte 4 maja.

fot. Mirosław Pieslak / / FORUM

W związku z kolejnym etapem odmrażania gospodarki MR we współpracy z GIS i przedstawicielami zainteresowanych środowisk opracowało rekomendacje dla poszczególnych branż, w tym dla galerii i centrów handlowych oraz znajdujących się w nich stref gastronomicznych.

Zobacz też:

Które sklepy w galeriach będą czynne?

Jak przypomniano w komunikacie, na terenie wielkopowierzchniowych obiektów handlowych działalność gospodarczą mogą prowadzić wszystkie sklepy z wyłączeniem: stref aktywności fizycznej (siłownie, sale i place zabaw, parki trampolin), stref gier, kin oraz wysp handlowych.

"Z codziennego użytku pozostają wyłączone wszelkiego rodzaju fontanny, place zabaw i kąciki zabaw. Nie wolno również korzystać z szatni, przechowalni ubrań i przedmiotów" - napisano.

Obsługa klienta

Wytyczne sugerują organizację stanowisk pracy w sklepach z zachowaniem 2-metrowej odległości między pracownikami i klientami galerii. Rekomendowana jest także organizacja pracy pracowników z uwzględnieniem systemu zmianowego i rotacyjnego oraz niezbędnej rezerwy kadrowej, na wypadek wzrostu ryzyka epidemicznego.

"Należy ograniczyć do niezbędnego minimum spotkania i narady wewnętrzne. Spotkania powinny być prowadzane przy otwartych oknach, z zachowaniem rekomendowanych przez służby sanitarne odległości między osobami (minimum 2 m). W miarę możliwości lepiej wybierać kontakt telefoniczny i/lub mailowy" - czytamy.

Maseczki w galeriach handlowych

Zgodnie z rekomendacjami klienci powinni też mieć możliwość zakupu maseczek w przynajmniej jednym sklepie znajdującym się na terenie obiektu handlowego lub w punkcie ustanowionym przez zarządcę obiektu, ewentualnie w automacie do zakupu maseczek.

Jak podało MR, właściciele sklepów znajdujących się na terenie galerii lub centrów handlowych są zobligowani do zainstalowania możliwie dużej liczby pojemników z preparatem dezynfekcyjnym przy wszystkich wejściach - również do placówek wewnątrz - a także w toaletach i przy kasach.

"Natomiast klienci mają obowiązek noszenia w sklepach rękawiczek jednorazowych lub rękawiczek foliowych zapewnionych przez operatora danego sklepu" - dodano.

Restauracje i jedzenie na wynos

Wedle wytycznych, na terenie wielkopowierzchniowych obiektów handlowych należy stworzyć wydzielone strefy gastronomiczne z widoczną, fizyczną barierą oddzielającą. "W każdej strefie na jedną osobę powinno przypadać min. 15 m kw. Osoby stojące w kolejce powinny stać w 2-metrowych odstępach. W utrzymaniu odpowiedniego dystansu powinny im pomóc umieszczone w widocznych miejscach wskazówki (naklejki na podłodze lub stojące znaki)" - uściślono.

Resort rozwoju poinformował też, że od 4 maja, czyli od momentu otwarcia galerii i centrów handlowych w ramach odmrażania gospodarki, w strefie gastronomicznej będzie można kupować żywność wyłącznie na wynos i w ramach dostaw. "Dania nie mogą być spożywane na miejscu, czyli na terenie galerii, ani na ulicy" - podkreślono w komunikacie.

Parkingi

Wytyczne regulują także zasady parkowania. Zgodnie z nimi klienci są zobligowani do parkowania na co drugim miejscu, a w przypadku braku takiej możliwości do zachowania dystansu przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdów.

Godziny dla seniorów się skończyły

Od poniedziałku 4 maja zniesione zostało także rozporządzenie obowiązujące od 1 kwietnia br. godziny dla seniorów (sklepy spożywcze, drogerie i apteki otwarte w godzinach 10-12 tylko dla osób starszych, powyżej 65. roku życia).

Więcej informacji o wytycznych dla poszczególnych branż można uzyskać pod adresem: https://www.gov.pl/web/rozwoj/wytyczne-dla-branz

W komunikacie przypomniano ponadto o stosowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, czyli:

  • zachowywaniu 2-metrowej odległości od innych w przestrzeni publicznej,
  • zasłanianiu nosa i ust,
  • przestrzeganiu zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia się ludzi,
  • kwarantannie i izolacji dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych. (PAP)

autorka: Daria Porycka

dap/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (28)

dodaj komentarz
ella23
A szkoly zamkniete pewnie do wrzesnia.ktos chce bardzo miec darmowa sile robocza I ciemna mase to sterowania. Malolaty sie rzuca na tandetne szmatki I plastikowe buty ktore kosztuja 1000 razy wiecej niz,powinny.kupujcie bo szmat zabraknie
forfun
taki np. szczecin dopiero zaczyna sie rozkręcać w statystykach zarażeń to takie otwarcie z pewnościa mu pomoże
secundus
W galerii obowiązkowo kaganiec na twarz!
margin50
Czy Prezes Kaczynski byl razem z przywodca Korei Polnocnej na wspolnym 2 tygodniowym weeken'dzie uzgadniajac co sie wydarzy podczas ich nieobecnosci w przestrzeni publicznej.
incitatus
Jutro w naglowkach wiadomości:
Dziś otwarcie galerii handlowych = Polska wstaje z kolan
piotrek0710
ewentualnie przed wyborami dadzą coś w klimatach: dzięki doświadczeniu i intensywnej pracy rządu nasz kraj wychodzi obronna ręką z kryzysu, jesteśmy zielona wyspa na tle wszystkich państw i nadwyżki budżetowe pozwoliły nam przetrwać ten okres bez żadnego uszczerbku na finansach publicznych, nawet Ci którzy zostali ewentualnie przed wyborami dadzą coś w klimatach: dzięki doświadczeniu i intensywnej pracy rządu nasz kraj wychodzi obronna ręką z kryzysu, jesteśmy zielona wyspa na tle wszystkich państw i nadwyżki budżetowe pozwoliły nam przetrwać ten okres bez żadnego uszczerbku na finansach publicznych, nawet Ci którzy zostali w domach w tym trudnym czasie już nie musza wracać do pracy bo dla każdego będą ''ileś-set-plusy''
loool
Już nie mogę się doczekać zakupu kolejnych szmat w galeriach z marżami po 1000%.
open_mind
Wszystkie sznurki prowadzą do pana Sorosa, który globalnie debil-mediami zarządza jak chce, a za nimi rządy świata. Do czego to jest podobne aby przez tego Corona świrusa zamknąć błyskawicznie cały świat, i jeszcze barany się spodziewają że zaraz nastąpi powrót do codzienności, no chyba żeby Soros nagle zmarł.
atx
sklepy, biura, szkoły, kościoły, wszystko działa online! po co do tego wracać
tergal
Zastanawia dlaczego na tym portalu nigdy nie piszą kto posiada centra handlowe w Polsce?

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki