REKLAMA

Wysokie stężenie benzenu w Płocku - według służb, źródłem PKN Orlen

2016-09-22 17:42
publikacja
2016-09-22 17:42
Wysokie stężenie benzenu w Płocku - według służb, źródłem PKN Orlen
Wysokie stężenie benzenu w Płocku - według służb, źródłem PKN Orlen
/ PKN Orlen

Wysokie, chwilowe stężenie benzenu odnotowano w nocy ze środy na czwartek w Płocku (Mazowieckie). Z uwagi m.in. na duży obszar występowania i kierunek wiatru, jako źródło wytypowano zakład rafineryjno-petrochemiczny PKN Orlen. Nie ma zagrożenia dla mieszkańców.

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego (MCZK) w Płocku oraz tamtejszy oddział Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) wyjaśniają zaistniałą sytuację ze służbami ochrony środowiska płockiego koncernu.

Cały czas jesteśmy w kontakcie ze służbami ochrony środowiska PKN Orlen oraz dyspozytorem zakładu. Zagrożenia dla mieszkańców nie ma na obecną chwilę powiedział w czwartek po południu PAP dyrektor MCZK Jan Piątkowski.

W chwili występowania wysokich wartości benzenu, co w nocy z 21 na 22 września wykazały dwie stacje pomiarowe zlokalizowane na terenie Płocka, jakość powietrza, zgodnie z przyjętymi normami, była tam bardzo zła. W czwartek od godz. 12 stężenie - benzenu wróciło do wartości niskich i po południu pomiary wykazywały poprawę jakości powietrza aż do poziomu dobrego i bardzo dobrego.

Jak poinformowało płockie MCZK w komunikacie, w nocy ze środy na czwartek aparatura pomiarowa WIOŚ wykazała występowanie wysokich wartości benzenu na dwóch stacjach pomiarowych: Płock-Reja do 58 (mikrogramów) g/m sześc. oraz Płock-Gimnazjum do 30 g/m sześc. Dopuszczalne maksymalne wartości dla benzenu wynoszą 5 g/m sześc. Ze względu na duży obszar występowania, kierunek wiatru oraz charakter zapachu jako sprawcę zdarzenia wytypowano PKN Orlen - podało MCZK. Zaznaczono jednocześnie, że inspektorzy WIOŚ oraz MCZK interweniują u zakładowych służb ochrony środowiska PKN Orlen w celu wyjaśnienia sytuacji.

MCZK podkreśliło w komunikacie, że w przypadku podobnych, jak odnotowane w nocy ze środy na czwartek, przekroczeń wartości benzenu zalecane jest, aby osoby chore, starsze, kobiety w ciąży i małe dzieci bezwzględnie unikały przebywania na wolnym powietrzu, natomiast pozostali powinni ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Długotrwała ekspozycja na działanie ujawnionych substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym - podkreślono w komunikacie.

Jak powiedział PAP w czwartek po południu dyrektor płockiego MCZK, odnotowany w nocy poziom benzenu w powietrzu nie był długotrwały. Już w ciągu dnia stan powietrza był na poziomie od dostatecznego do bardzo dobrego. Na obecną chwilę mamy stan dobry i bardzo dobry - oświadczył Piątkowski. Przyznał, iż MCZK czeka na oficjalne stanowisko PKN Orlen w sprawie zaistniałej sytuacji. Jednocześnie zwrócił uwagę, że na terenie płockiego koncernu prowadzone są remonty instalacji.

Kierownik działu monitoringu środowiska w płockim oddziale WIOŚ Dariusz Lasota przyznał w rozmowie z PAP, że podwyższony poziom benzenu w powietrzu odnotowany w mieście w nocy ze środy na czwartek to specyficzna sytuacja. Generalnie takich stężeń ostatnio nie odnotowywaliśmy. Był incydent bardzo wyraźny i te stężenia były stosunkowe wysokie, powiedziałbym nawet bardzo wysokie, jak na warunki płockie - powiedział. Jak przyznał, płocki oddział WIOŚ także czeka na informacje PKN Orlen w sprawie zaistniałej sytuacji.

Według odczytów z dwóch stacji pomiarowych w czwartek po południu poziom benzenu w Płocku znacznie się obniżył i wynosił 1,5 g/m sześc. oraz 1,3 g/m sześc.

To są normalne wartości benzenu w Płocku, które akceptujemy - podkreślił Lasota. Zaznaczył przy tym, że w przypadku benzenu norma jego stężenia w powietrzu jest jedną z niewielu, która określona jest dla rocznego czasu obserwacji. Nawet jeśli czasem są wysokie poziomy, nie można powiedzieć o przekroczeniu normy. Dopiero na koniec roku, po przeliczeniu, będziemy mogli powiedzieć, jaki był poziom roczny. Wtedy też będziemy mogli to odnieść do wartości normatywnej, czyli 5 g/m sześc. wyjaśnił Lasota.

Do chwili nadania tej depeszy PAP nie uzyskał odpowiedzi PKN Orlen na pytania, dotyczące wysokiego stężenia benzenu na terenie Płocka w nocy ze środy na czwartek. Według nieoficjalnych informacji spółka analizuje zaistniałą sytuację. (PAP)

mb/ jzi/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Rzepa
Skąd mógł się wziąć wysoki poziom benzenu w Płocku. Hmm??
Wytypowali rafinerie. To musiał być jakiś geniusz.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki