REKLAMA

Wysiedlali Romów ze środków na ich integrację

2016-03-22 05:09
publikacja
2016-03-22 05:09
Wysiedlali Romów ze środków na ich integrację
Wysiedlali Romów ze środków na ich integrację
fot. KWS / / Bankier.pl

Władze Limanowej postanowiły sfinansować wysiedlenie 19 Romów z walącego się domu i zakupiły dla nich mieszkania w sąsiedniej gminie. Środki na zakup pochodziły z ministerialnej dotacji na integrację Romów z lokalną społecznością.

Rzecz w tym , że ani oddalone o 20 km od Limanowej Marcinkowice, ani Czchów położony 40 km od Limanowej, nie chcą przyjąć przesiedlanych Romów. Sami zainteresowani też nie chcą się przeprowadzać w nieznane, bo boją się niechęci w nowych miejscach - pisze "Gazeta Wyborcza".

Dzieci z tej rodziny, a jest ich 10, nie mogą liczyć na to, że zostaną zapisane do szkoły. Co więcej, radni Czchowa zapowiedzieli, że skierują sprawę do Sądu Administracyjnego, "jeśli władze Limanowej nie wycofają się ze swoich planów przesiedleńczych".

"To pierwszy taki przypadek w Polsce, żeby gmina kupowała mieszkania Romom u sąsiadów" zauważa gazeta. Sprawą zajął się już Rzecznik Praw Obywatelskich.

"Nie można tej społeczności Romów traktować jak niechcianego problemu, który podrzuca się do innej gminy. Takie podejście nie służy asymilacji i edukacji tego środowiska" powiedział gazecie prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce, Roman Kwiatkowski. (PAP)

mars/

Źródło:PAP
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Komentarze (23)

dodaj komentarz
~romek
Nie do konca rozumiem w czym problem. Byly pieniadze na integracje? Byly. Sa wydane na mieszkania ( integracje z innymi mieszkancami)? Sa.
A to ze juz w innym miasteczku to inna inszosc.
~StanRS
Dodam jeszcze że Cyganie do perfekcji opanowali wyłudzanie pieniędzy z pomocy społecznej. Wielu Cyganów i Cyganek oficjalnie "zrzeka" się dzieci, i przechodzą pod "opiekę" babki i dziadka. I jako "rodzina zastępcza" otrzymują dużo większe pieniądze na dzieci niż gadzie. Tak kombinują, a wy się litujecie.
~Angelo
Chesz powiedziec, ze inni Polacy, nie Cyganie, nie opanowali wyłudzania pieniedzy z opieki spolecznej? Szczególnie w Brytanii.
Cyganów w Polsce jest bardzo mało, a szumu co niemiara. Róznią sie wyglądem?
~remi
500x10 miesiecznie załatwi sprawę integracji :)
~endi
5000 zł/mieś łał ! coś czuję , że będzie kolejna dziesiątka w drodze , brak mi słów aby odpowiednio nazwać to całe państwo ...
~Dżejms
A słuchajcie ten Kwiatkowski to co tam zintegrował? Niech może zatrudni ich u siebie to mu wydajność skoczy pod niebiosa. Jak tam z edukowanie rodaków - kto jak nie on najlepiej wytłumaczy? Jeszcze pretensje ma - niema kto pogonić takiego? Lenie niech zdychają z głodu. Nie dawać za darmo tylko wymagać - ma być zrobione to czy tamto A słuchajcie ten Kwiatkowski to co tam zintegrował? Niech może zatrudni ich u siebie to mu wydajność skoczy pod niebiosa. Jak tam z edukowanie rodaków - kto jak nie on najlepiej wytłumaczy? Jeszcze pretensje ma - niema kto pogonić takiego? Lenie niech zdychają z głodu. Nie dawać za darmo tylko wymagać - ma być zrobione to czy tamto to wtedy będzie pomoc a jak nie chcą pracować to wysłać ich Anieli Merkel niech ich tam integruje. Albo Angolom. Nieraz czytam te krytyczne uwagi jak to u nas się źle traktuje - bierzcie i ucywilizujcie - popatrzymy z jakim skutkiem.
~Dżejms
Jakieś liczne przykłady udanej integracji Cyganów? Bo jakich niby Romów - z Rzymu czy co? Chyba raczej z Indii.
~endi
Dlaczego państwo nie wyremontuje mi mojego domu na koszt podatnika ? i w ogóle wszystkiego nie da mi za darmo ???
~fred
www .cda. pl/ video/ 174925f

(skasuj spacje bo cenzura działa i blokuje linki)

Wielce pokrzywdzony Pan M. i jego świta integruje się z lokalną społecznością
~marian
Niech mieszkają pod mostem. Mi nikt nie kupował domu, musiałem ciężko pracować i długo oszczędzać, Nikt nie próbował mnie integrować z nowym środowiskiem. Przyczyna niechęci do Romów leży w samych Romach, jeżeli będą przykładnymi, pracowitymi obywatelami, to nikt nic nie będzie miał do nich, ale tak nie jest.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki