REKLAMA
PIT 2023

Wypadek z cudzoziemcem bez OC

2016-02-11 11:20, akt.2021-10-11 12:05
publikacja
2016-02-11 11:20
aktualizacja
2021-10-11 12:05

Ponad dwukrotnie wzrosła suma odszkodowań wypłaconych w ciągu ostatniego roku przez  Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny za wypadki w Polsce z udziałem nieubezpieczonych pojazdów z zagraniczną rejestracją – wynika z najnowszego raportu Funduszu.

fot. Maciej Piasta / / FORUM

Obywatele polscy poszkodowani na terenie naszego kraju przez kierujących tego typu autami otrzymują odszkodowania - w zależności od tego gdzie zarejestrowany był  nieubezpieczony pojazd sprawcy szkody – albo z UFG albo z Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W przypadku gdy samochód sprawcy zarejestrowany był w jednym z krajów Unii Europejskiej – szkodę należy zgłosić do PBUK, a gdy z kraju spoza UE – do UFG.

- Wypadek z nieubezpieczonym cudzoziemcem stanowi poważny kłopot nie tylko w Polsce, ale również całej Europie – mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes UFG. 

 W 2015 roku UFG wypłacił polskim obywatelom łącznie 1,1 mln złotych odszkodowań za wypadki spowodowanie przez nieubezpieczonych cudzoziemców z krajów spoza UE, tj. 2,5 razy więcej niż rok wcześniej. Kierujący takimi pojazdami byli sprawcami 123 wypadków (szkód) na terenie Polski*, to jest o 16 proc. więcej niż rok wcześniej. Najczęściej były to wypadki z udziałem pojazdów zarejestrowanych na Ukrainie lub na Białorusi oraz w Rosji. Choć zdarzyły się również wypadki spowodowane przez kierujących nieubezpieczonymi autami z takich państw jak Kanada czy Republika Środkowego Afryki.

- Jednak znacznie większą pulę wypłat UFG, w grupie odszkodowań za wypadki spowodowane przez nieubezpieczone pojazdy z zagraniczną rejestracją, stanowią te spowodowane przez kierujących autami z rejestracją, do której nie przyznaje się żaden kraj – zaznacza Sława Cwalińska Weychert, wiceprezes Funduszu. – Chodzi o pojazdy sprowadzone do Polski na obcych tablicach rejestracyjnych, które straciły już swoją ważność, a mimo to pojazd ten nie został zarejestrowany w Polsce, ani ubezpieczony  w zakresie OC – wyjaśnia. Odpowiedzialność za wypadki spowodowane przez kierujących tego typu pojazdami na terenie Polski, w których poszkodowanymi są obywatele polscy – ponosi UFG, w tym sensie że wypłaci im odszkodowanie. – Warto zaznaczyć jednak, że Fundusz skutecznie występuje o zwrot tych odszkodowań – i do sprawców takich wypadków i do posiadaczy nieubezpieczonych pojazdów na nieaktualnych zagranicznych tablicach rejestracyjnych – podkreśla Sława Cwalińska Weychert. W minionym roku UFG wypłacił za wypadki tej grupy pojazdów - 2,8 mln złotych odszkodowań tj. blisko dwa razy więcej niż w 2014 roku; zgłoszonych zostało w tym czasie szkód 298, podczas gdy rok wcześniej były to 322 szkody.

* UFG jest właściwy do rozpatrzenia roszczeń polskich obywateli, poszkodowanych w wypadkach drogowych spowodowanych przez kierujących nieubezpieczonymi pojazdami w zakresie OC  –  zarejestrowanymi w krajach spoza UE - poruszające się po naszych drogach. Będą to np. pojazdy zarejestrowane: na Ukrainie, Białorusi, w Federacji Rosyjskiej, Turcji.

Źródło: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Źródło:Informacja prasowa
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~Belfer1
Pojazdy z Kanady musiały przebyć bardzo daleką drogę do Polski,a te z Republika Środkowego Afryki tak daleką,że nawet ja tego nie wiem.
~Martin
Z tym wypłacaniem to różnie jest: "Europejskie Centrum Odszkodowań (EuCO) zwraca uwagę, że na polskich drogach dochodzi do wielu wypadków komunikacyjnych, w których sprawcami są kierowcy nieposiadający ubezpieczenia OC lub dochodzi do sytuacji, w której sprawca zbiega z miejsca zdarzenia. Tymczasem, jak twierdzi EuCO, Ubezpieczeniowy Z tym wypłacaniem to różnie jest: "Europejskie Centrum Odszkodowań (EuCO) zwraca uwagę, że na polskich drogach dochodzi do wielu wypadków komunikacyjnych, w których sprawcami są kierowcy nieposiadający ubezpieczenia OC lub dochodzi do sytuacji, w której sprawca zbiega z miejsca zdarzenia. Tymczasem, jak twierdzi EuCO, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny opóźnia wypłaty odszkodowań, zaniża wypłacane kwoty i odmawia zbadania wielu spraw. UFG odrzuca zarzuty."
~aaaaa
A dlaczego Straż Graniczna nie sprawdza ważności OC przy przekraczaniu granicy? A z krajów UE (może poza Rumunią i Bułgarią) nie powinno być problemu.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki