REKLAMA

Wypadek w kopalni Bogdanka. Są ofiary

2022-06-08 12:58, akt.2022-06-08 17:30
publikacja
2022-06-08 12:58
aktualizacja
2022-06-08 17:30
Wypadek w kopalni Bogdanka. Są ofiary
Wypadek w kopalni Bogdanka. Są ofiary
/ materiały dla mediów

Do śmiertelnego wypadku w kopalni doszło podczas udrażniania zbiornika retencyjnego, z którego niekontrolowanie wydostało się ok. 400 ton urobku – przekazały władze Lubelskiego Węgla "Bogdanka" S.A., odnosząc się do środowego wypadku, w którym zginął 35-letni górnik.

Prezes Lubelskiego Węgla "Bogdanka" S.A. Artur Wasil na konferencji prasowej przed siedzibą spółki potwierdził, że w środę ok. godz. 8 rano doszło w kopalni do wypadku, w którym zginął 35-letni górnik. Mężczyzna pracował w górnictwie od 10 lat, z czego 8 lat w Bogdance. Jak zaznaczył prezes, górnik był dobrze ocenianym pracownikiem.

"Jarosław pracował przy udrażnianiu zbiornika retencyjnego. To są prace szczególnie niebezpieczne, które opisane są instrukcją. Podczas udrażniania, do przestrzeni wyrobiska pod zbiornik, wydostało się 400 ton urobku. Doszło do niekontrolowanego wdarcia się tego urobku do przestrzeni wyrobiska. I niestety nasz pracownik został pochwycony i uwięziony w tej masie skalnej" – wyjaśnił Wasil, dodając, że do wypadku doszło na głębokości 960 metrów.

Jak przekazał, dwóch pozostałych pracowników przebywa obecnie w szpitalu. Ich stan jest określany jako dobry. Czwartemu górnikowi, który uczestniczył w wypadku, nic się nie stało.

Dyrektor techniczny w kopalni Sławomir Karlikowski podkreślił, że ze zbiornika niekontrolowanie wydostało się ok. 400 ton urobku. "Trzem pracownikom udało się uciec, natomiast Jarosław został pochwycony przez ten urobek i przysypany" – uzupełnił Karlikowski.

Jak dodał, niezwłocznie przystąpiono do akcji ratowniczej. W początkowej fazie do akcji ratowniczej zostały skierowane dwa zastępy ratowników górniczych z LW "Bogdanka" oraz wszyscy pracownicy z okolicznych stanowisk pracy, w sumie ponad 180 osób.

Prezes Artur Wasil zapewnił, że wypadek w Bogdance nie miał nic wspólnego ze zdarzeniami, które miały miejsce ostatnio na Śląsku. "Nie był to wybuch metanu, wybuch pyłu węglowego, ani tąpnięcie" – dodał.

"Ostatni wypadek śmiertelny w naszej kopalni miał miejsce w 2017 r. Z kolei wypadek ciężki w 2018 r. Od 2018 r. do dziś nie mieliśmy żadnych wypadków ciężkich, ani śmiertelnych" – sprecyzował prezes.

Rodzina zmarłego została objęta opieką psychologiczną. Spółka zapewniła również o swojej pomocy finansowej.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie Agnieszka Kępka poinformowała o wszczęciu śledztwa w sprawie śmiertelnego wypadku pod ziemią w kopalni Bogdanka. "Wstępnie śledztwo prowadzone jest w kierunku katastrofy w postaci osunięcia się gruntu i wypadku przy pracy" – przekazała Kępka.

Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A. jest jednym z producentów węgla kamiennego w Polsce. Kopalnia położona jest na terenie gminy Puchaczów w powiecie łęczyńskim. Sprzedawany przez spółkę węgiel kamienny energetyczny stosowany jest przede wszystkim do produkcji energii elektrycznej, cieplnej i produkcji cementu. Odbiorcami spółki są w głównej mierze firmy przemysłowe, przede wszystkim podmioty prowadzące działalność w branży elektroenergetycznej zlokalizowane we wschodniej i północno-wschodniej Polsce.(PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
samsza
Jeżeli jest wypadek w kopalni, ginie górnik, to zawsze jest to mężczyzna, o co chodzi ? gdzie są kobiety ?
kaczyslaw_
Na kopalni równouprawnienie traci moc.
go_ral
jak netflix zrobi serial o gornikach to tam bedzie co drugi gornik kobieta
katzpodola
Pewnie chodzą z błyskawicą na łbie za Lempartową

Powiązane: Tragedia w kopalni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki