REKLAMA

Wynik BOŚ w 2020 r. niższy m.in. z powodu obniżki stóp procentowych

2020-04-09 14:50
publikacja
2020-04-09 14:50
Wynik BOŚ w 2020 r. niższy m.in. z powodu obniżki stóp procentowych
Wynik BOŚ w 2020 r. niższy m.in. z powodu obniżki stóp procentowych
fot. Marek Wiśniewski / / FORUM

Wynik netto Banku Ochrony Środowiska w 2020 roku będzie niższy o 35-50 mln zł z powodu obniżki stóp procentowych i zmiany parametrów rezerwy obowiązkowej - poinformował bank w komunikacie.

BOŚ podał, że decyzja o rozwiązaniu bufora ryzyka systemowego przełoży się na obniżenie minimalnych wymogów kapitałowych dla banku na poziomie jednostkowym i skonsolidowanym o 3 pkt. proc., zwiększając dodatkowo bufor kapitałowy banku i grupy ponad wymogi regulacyjne.

"Decyzje Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stóp procentowych z 17 marca i 8 kwietnia 2020 roku oraz o zmianie parametrów rezerwy obowiązkowej będą mieć negatywny wpływ na wynik netto grupy w roku 2020 na poziomie od 35 do 50 mln zł. Wpływ ten będzie się materializował stopniowo w kolejnych kwartałach" - podał bank w komunikacie.

Ze względu na negatywny wpływ epidemii na aktywność gospodarczą w Polsce, bank spodziewa się obniżenia aktywności klientów instytucjonalnych i indywidualnych oraz niższej sprzedaży produktów finansowych. Bank ocenia, że sytuacja finansowa części klientów może ulec znaczącemu pogorszeniu.

"Bank umożliwił kredytobiorcom zawieszenie spłaty rat kapitału kredytów oraz dostosowania transakcji faktoringowych. Bank spodziewa się wzrostu kosztów ryzyka, którego skala jest obecnie trudna do wiarygodnego oszacowania" - podano w komunikacie.

BOŚ podał, że zachowuje "pełną ciągłość operacyjną" i "dobrą pozycję kapitałową i płynnościową". (PAP Biznes)

sar/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Czyli zje to prawie cały zysk. Powodzenia deponentom tego banku.

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki