Wynik Quercus TFI w ‘17 powinien być lepszy rdr; MiFID II coraz mniejszym ryzykiem

2017-08-09 15:44
publikacja
2017-08-09 15:44

Wynik finansowy Quercus TFI w 2017 roku powinien być niższy niż w rekordowym dla spółki 2013 r., ale lepszy niż w roku 2016 - poinformował na konferencji prezes Sebastian Buczek. Quercus nadal dostrzega potencjał w małych i średnich spółkach; w coraz mniejszym stopniu obawia się regulacji MiFID II.

„Wynik finansowy w całym 2017 powinien być niższy niż w rekordowym 2013, ale lepszy niż w 2016. Decydujący wpływ na tegoroczne wyniki będzie mieć IV kwartał, kiedy w wynikach uwzględnimy success fee. Potencjalne success fee na koniec I półrocza to 5,4 mln zł” – powiedział Buczek.

W 2013 zysk netto Quercus TFI wyniósł 38,8 mln zł, a w 2016 sięgnął 28,5 mln zł.

W I półroczu 2017 Quercus TFI wypracował 54,5 mln zł przychodów, 17,8 mln zł zysku operacyjnego oraz 14,8 mln zł zysku netto. Na koniec czerwca gotówka i ekwiwalenty to 31 mln zł. Aktywa pod zarządzaniem wyniosły 4,9 mld zł (wzrost o 27 proc. rdr).

„W całym 2017 sprzedaż netto funduszy może przekroczyć długoterminowy plan na poziomie 500 mln zł, ale w tak dobrym roku na rynku kapitałowym mogłoby być lepiej” – powiedział Buczek.

Prezes zaznaczył, że udział dystrybutorów w opłacie stałej utrzymuje się na stałym poziomie 54-55 proc.

Podkreślił, że nie jest do końca zadowolony ze stóp zwrotu osiągniętych przez fundusze zarządzane przez Quercus TFI w I półroczu.

„Jeśli chodzi o wyniki inwestycyjne naszych funduszy, to nie ukrywam, że I półrocze było średnie. Wynika to w sporym stopniu z tego, że w portfelach mamy przeważone małe i średnie spółki, a niedoważone duże. A to właśnie kursy blue chips radziły sobie lepiej. Wiara w segment małych/średnich firm nadal jest, wiele spółek jest nisko wyceniana, na jednocyfrowych wskaźnikach” – powiedział Buczek.

„Z poszczególnych spółek nadal podoba nam się Altus TFI oraz segment deweloperski na czele z Dom Development. W sektorze bankowym Alior Bank czy Idea Bank” – dodał.

Buczek zadeklarował, że długoterminowo spółka może przeznaczać nawet cały zysk na skup akcji własnych lub dywidendę.

„W nadchodzących latach, w przypadku braku celów inwestycyjnych nawet do 100 proc. zysku netto może trafiać do akcjonariuszy w formie buyback lub dywidendy. W II kwartale skupiono 4,95 proc. akcji po 9,5 zł” – powiedział Buczek.

Prezes odniósł się także do kwestii dyrektywy MiFID II. Jego zdaniem dyrektywa jest „coraz mniejszym ryzykiem dla krajowej branży TFI”.

„Nie zakładamy, żeby MiFID wywrócił krajową branżę TFI do góry nogami. Rozmowy na linii KNF, MF, IZFiA zmierzają w dobrym kierunku. We wrześniu podobno ma być wersja ustawy, a jesienią pojawią się akty wykonawcze, czyli rozporządzenia” – powiedział.

„Jeśli chodzi o kwestię dostępu do analiz, to jestem zwolennikiem wprowadzenia opłat pakietowych za research dostarczany przez biura maklerskie” – dodał. (PAP Biznes)

mbl/ jtt/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki