REKLAMA

Wynajem: studenci wymagają coraz więcej, ale za tę samą cenę

2010-07-15 07:40
publikacja
2010-07-15 07:40

W ramach akcji edukacyjnej „WYNAJMUJ BEZPIECZNIE” serwis szybko.pl przeprowadził badanie, którego wyniki pokazały, że polscy studenci mają coraz większe wymagania dotyczące warunków mieszkaniowych. Maksymalnie dwie osoby w pokoju, obowiązkowy dostęp do Internetu, dobra lokalizacja – a to wszystko za maksimum 499 zł miesięcznie. Właśnie takie oczekiwania ma większość studentów w Polsce. Koszty i tak pokryją rodzice…


Wynajmę mieszkanie. Stancje odchodzą do lamusa

W ramach tegorocznej akcji Wynajmuj bezpiecznie przeprowadziliśmy wśród studentów ankietę, która pozwoliła uzupełnić istniejący do tej pory obraz wynajmu studenckiego.

Okazuje się, że do lamusa odchodzi instytucja stancji. Zaledwie 10% studentów, którzy muszą zdecydować o formie najmu, będzie szukała stancji. Stancja cieszy się opinią najtańszej formy najmu. Koszty kształtują się od 330-340 złotych w Rzeszowie i Częstochowie do ponad 600 w Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu i Warszawie. W rezultacie może okazać się, że wynajęcie mieszkania wspólnie z grupą znajomych będzie tańsze niż wynajem stancji, a komfort i swoboda życia zdecydowanie większa. Taką tendencję potwierdzają odpowiedzi na kolejne pytania ankiety. Największa grupa - 43% ankietowanych - szuka mieszkania wspólnie ze znajomymi, a kolejne 21% będzie się starało znaleźć pokój w mieszkaniu wynajętym przez studentów. Ponad ¼ studentów zdecyduje się na samodzielne wynajęcie mieszkania.

Jak duże są studenckie komuny?

Wbrew obiegowym opiniom studenci nie koczują po kilka osób w jednym pokoju. 55% deklaruje, że będzie mieszkało samodzielnie bądź z tylko jedną osobą (26% samodzielnie, 29% w dwuosobowym składzie). 18% twierdzi, że zamieszka w grupie 3 osobowej, a kolejne 21% wynajmie mieszkanie we czwórkę. Oznacza to, że 94% studentów wynajmując mieszkania zmieści się, jeśli chodzi o ilość osób w gospodarstwie domowym, w standardowym polskim modelu 2+2=4.  

Zaledwie 2% zadeklarowało, że będzie mieszkać w dużej grupie, 6 osobowej lub większej.Gdzie szukają studenci?
    
Najpopularniejszym miejscem poszukiwań ofert najmu jest Internet, który nie tylko jest najłatwiej dostępny, ale także dostarcza bardzo kompleksowych informacji na temat nieruchomości. Poza podstawowymi danymi o lokalizacji i cenie można obejrzeć zdjęcia (85% ofert wynajmu w serwisie www.szybko.pl posiada zdjęcia), przeczytać szczegółowy opis zarówno standardu jak i wyposażenia mieszkania, a często również poznać wymagania właściciela.


Ponad połowa studentów informacji szuka u swoich znajomych. Jest to szczególnie skuteczna metoda, jeśli poszukujemy pokoju w mieszkaniu studenckim. Zdarza się również, że przez i od znajomych można wynająć nieco taniej niż wynoszą obowiązujące ceny rynkowe.


Z prasy, która 10 lat temu była głównym źródłem ogłoszeń, korzysta obecnie 34% ankietowanych. Jeszcze mniejsza grupa poszukuje ofert w studenckich biurach kwater. Ta instytucja również straciła na znaczeniu na skutek wzrostu popularności Internetu. Poza tym największą część dostępnych tam ofert stanowią coraz mniej popularne wśród studentów stancje. 12% grupa studentów szukając mieszkania zwraca się do agencji nieruchomości, a 50% ankietowanych w ogóle nie bierze pod uwagę możliwości korzystania z usług agencji. Łatwo jest to wytłumaczyć chęcią uniknięcia dodatkowych kosztów (prowizja 50% do 100% miesięcznego czynszu), z drugiej jednak strony profesjonalna agencja nieruchomości jest zabezpieczeniem przed ewentualnymi oszustami i kłopotami.

Istniała możliwość wybrania więcej niż 1odpowiedzi, dlatego wyniki nie sumują się do 100%


Jaki jest budżet mieszkaniowy studenta i kto rzeczywiście płaci?

Największa grupa – 39% ankietowanych studentów – deklaruje, że na wynajem przeznacza od 300 do 499 złotych miesięcznie, kolejnych 31% wyda od 500 do 699 złotych. Kwoty tego rzędu pozwalają na wynajęcie kawalerki lub mieszkania 2-pokojowego, w 2-3 osobowej grupie, w każdym z dużych miast akademickich. 10% osób zadeklarowało, iż może przeznaczyć na koszty wynajmu mniej niż 300 złotych. Taki budżet limituje możliwości do stancji lub dużego mieszkania, wynajmowanego w 5-6 osobowej grupie. Kawalerkę lub większe mieszkanie wynajmie 10% studentów dysponujących miesięcznie kwotą wyższą niż 1000 złotych, żadnych problemów ze znalezieniem lokum nie powinny mieć również 10% ankietowanych z budżetem od 700 do 999 złotych miesięcznie.

Nietrudno się domyśleć, kto płaci za wynajem. W 63% przypadków źródłem finansowania są rodzice lub opiekunowie. Jednak 37% studentów samodzielnie finansuje koszty mieszkaniowe, 34% pracując, 1% przeznacza na to swoje stypendium naukowe a 2% zaciąga kredyt studencki.
 

 Istniała możliwość wybrania więcej niż 1odpowiedzi, dlatego wyniki nie sumują się do 100%

Co skłania studenta do wynajęcia mieszkania?

Nie jest zaskoczeniem fakt, iż 80% za kluczowy czynnik wpływający na decyzję o wynajmie konkretnego mieszkania wskazało cenę. Zaskakująca jest natomiast cecha mieszkania, która znalazła się na drugim miejscu. Od lokalizacji ważniejszy okazał się dostęp do Internetu. Internet, szczególnie w życiu studenta, jest ważnym narzędziem gwarantującym nie tylko dostęp do informacji i wiedzy, ale także rozrywki i komunikacji ze światem i znajomymi. Internet okazał się ważniejszy od standardu, wyposażenia czy dostępności mebli.

Istniała możliwość wybrania więcej niż 1odpowiedzi, dlatego wyniki nie sumują się do 100%

Niestety w ankiecie uzyskaliśmy jeszcze jedną informację. 68% ankietowanych stwierdziło, iż w przeszłości spotkało się z niechęcią właścicieli mieszkania wobec studentów.  Jednak w związku z tym, iż znacznie zwiększyła się liczba mieszkań przeznaczonych pod wynajem, właściciele nie będą mogli ignorować studentów. Są oni największą, możliwą do zidentyfikowania i opisania grupą najemców, z którą przy dobrej woli i jasnym ustaleniu wszystkich zasad można bardzo efektywnie i harmonijnie współpracować.Marta Kosińska, ekspert www.szybko.pl / Szybko.pl
Źródło:Informacja prasowa
Tematy

Jak odzyskać pieniądze. Sposoby na dłużników.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki