REKLAMA

Wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli nie wzrośnie. Ile zarabiają?

2021-04-30 16:24
publikacja
2021-04-30 16:24
Wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli nie wzrośnie. Ile zarabiają?
Wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli nie wzrośnie. Ile zarabiają?
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra edukacji i nauki w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, jakie będą obowiązywać w 2021 r. Zgodnie z nim stawki te w tym roku nie wzrosną.

Szef MEiN jest zobowiązany co roku do wydania rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, nawet gdy wynagrodzenie to nie zmienia się w stosunku do poprzedniego roku. Tak jest w tym roku – wysokość kwot minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli pozostaje na poziomie z 1 września 2020 r.

Wynagrodzenie zasadnicze jest jednym ze składników średniego wynagrodzenia nauczycieli. Podstawą kształtowania średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego jest kwota bazowa, ustalana corocznie w ustawie budżetowej.

W ustawie budżetowej na 2021 r. kwota bazowa dla nauczycieli nie wzrosła w stosunku do kwoty bazowej obowiązującej od 1 września 2020 r. (wynosi 3537,80 zł).

Załącznikiem do rozporządzenia jest tabela, w której podanych jest 12 stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Uwzględnione są wszystkie cztery stopnie awansu zawodowego nauczycieli, tj. stażysta, nauczyciel kontraktowy, nauczyciel mianowany i nauczyciel dyplomowany, a także trzy poziomy wykształcenia.

Kwoty podane w niej są takie same jak w rozporządzeniu ministra edukacji obowiązującym od 1 września 2020 r.

Ile zarabiają nauczyciele?

Najliczniejsza grupa nauczycieli to osoby z tytułem zawodowym magistra i z przygotowaniem pedagogicznym – stanowią oni ok. 96 proc. wszystkich nauczycieli. W tabeli podano, że w tej grupie wynagrodzenie nauczyciela stażysty wynosi 2949 zł brutto, nauczyciela kontraktowego – 3034 zł brutto, nauczyciela mianowanego – 3445 zł brutto i nauczyciela dyplomowanego – 4046 zł brutto.

W grupie nauczycieli z tytułem zawodowym magistra bez przygotowania pedagogicznego, z tytułem zawodowym licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym i wynagrodzenie stażysty wynosi 2818 zł brutto, nauczyciela kontraktowego – 2823 zł brutto, nauczyciela mianowanego – 3002 zł brutto, a nauczyciela dyplomowanego – 3523 zł brutto.

W grupie nauczycieli z tytułem zawodowym licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, z dyplomem ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych oraz z innym wykształceniem, a także wynagrodzenie stażysty wynosi – 2800 zł brutto, nauczyciela kontraktowego – 2818 zł brutto, nauczyciela mianowanego – 2638 zł brutto, nauczyciela dyplomowanego – 3079 zł brutto.

Oprócz wynagrodzenia zasadniczego, którego minimalną wysokość określa minister edukacji w rozporządzeniu, nauczyciele otrzymują też dodatki do niego. Są one określone w Karcie nauczyciela. Jest ich kilkanaście: za wysługę lat, funkcyjne (wynikający z pełnienia funkcji kierowniczej, dla opiekuna stażu, dla wychowawcy klasy, nauczyciela doradcy, nauczyciela konsultanta), motywacyjny, za warunki pracy, za uciążliwość pracy, nagroda jubileuszowa, nagroda ze specjalnego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej, dodatkowe wynagrodzenie roczne (tzw. trzynastka), odprawa emerytalno-rentowa i odprawa z tytułu rozwiązania stosunku pracy, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa.

Wysokość części dodatków przepisy uzależniają od wysokości wynagrodzenia zasadniczego (np. dodatek stażowy i wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe) – wzrost wynagrodzenia zasadniczego spowoduje automatyczny wzrost składników od niego zależnych. O wysokości innych dodatków decydują samorządy w regulaminach wynagradzania. Samorządy mogą też przyznać nauczycielom wyższe wynagrodzenie zasadnicze niż wynika z rozporządzenia ministra edukacji.

Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (17)

dodaj komentarz
marxs
początkujący nauczyciel z tytułem magistra z pełnym przygotowaniem zarabia kilkaset zł mniej niż sprzątaczka z 10-20 letnim stażem pracy hehe no i niech ktoś powie że znów nie jesteśmy światowymi prymusami bo gdzie na świecie jest kraj gdzie sprzątaczka zarabia więcej niż nauczyciel
marxs
"Najliczniejsza grupa nauczycieli to osoby z tytułem zawodowym magistra i z przygotowaniem pedagogicznym – stanowią oni ok. 96 proc. wszystkich nauczycieli. W tabeli podano, że w tej grupie wynagrodzenie nauczyciela stażysty wynosi 2949 zł brutto, nauczyciela kontraktowego – 3034 zł brutto, nauczyciela mianowanego – 3445 zł "Najliczniejsza grupa nauczycieli to osoby z tytułem zawodowym magistra i z przygotowaniem pedagogicznym – stanowią oni ok. 96 proc. wszystkich nauczycieli. W tabeli podano, że w tej grupie wynagrodzenie nauczyciela stażysty wynosi 2949 zł brutto, nauczyciela kontraktowego – 3034 zł brutto, nauczyciela mianowanego – 3445 zł brutto i nauczyciela dyplomowanego – 4046 zł brutto."-hahaha nauczyciel kontraktowy z tytułem zawodowym magistra i z przygotowaniem pedagogicznym zarabia aż o 200 zł brutto więcej od niz wynosi pensja minimalna w PISlandeshu
and00
Nie zarabia 200zł więcej, tylko ma o tyle wyższą pensje podstawową.
Do tego ma multum dodatków, comiesięcznych oraz corocznie wypłacanych bonusów (13, nauczyciele dostają dodatki świąteczne, wielkanocne lub wakacje pod gruszą), kilku miesięczne wakacje i 13,5 godziny tygodniowo obowiązkowej pracy
xxpp
Generalnie chodzi o to, żeby nauczycielom podnieść pensum. Wydaje się, że to niewielka zmiana 3- 3 godziny lekcyjne więcej tygodniowo. Nie wiecie jednak co to oznacza w praktyce. Tysiące nauczycieli przez te kilka godzin wyleci z etatu (żeby mieć etat trzea wypełniać pensum - jednak godzina mniej i już nie obejmuje cię prawo) i zacznie Generalnie chodzi o to, żeby nauczycielom podnieść pensum. Wydaje się, że to niewielka zmiana 3- 3 godziny lekcyjne więcej tygodniowo. Nie wiecie jednak co to oznacza w praktyce. Tysiące nauczycieli przez te kilka godzin wyleci z etatu (żeby mieć etat trzea wypełniać pensum - jednak godzina mniej i już nie obejmuje cię prawo) i zacznie zarabiać o wiele mniej. I o to tutaj chodzi.
and00
Potwierdzasz moje podejrzenia o związku mentalnym nauczycieli z górnikami
Etat do końca życia, zawsze mało zarabiają, pomimo to nikt nie chce zmienić pracy, niska wydajność/jakość kształcenia
xxpp odpowiada and00
Potwierdzasz moje podejrzenia. Jesteś tak samo bystry jak reszta tego straconego społeczeństwa.
wrecker
Kosmiczna kasa. Za takie wynagrodzenie opłacisz rachunki, ratę kredytu hipotecznego, kupisz coś do żarcia i po wypłacie
and00
Nie wiem czy zwróciłeś uwagę, ale to jest wynagrodzenie PODSTAWOWE
Do tego dochodzi sporo dodatków
Zauważ że nauczyciele nie chcą pokazywać PITów, bo tam są ujęte całe zarobki, a nie tylko to co wygodnie pokazać
ps
to za 13,5 h zegarowej pracy tygodniowo w szkole, i kilka w domu
wrecker odpowiada and00
No to odsyłam do artykułu z paskami płacowymi. Nie znam grupy zawodowej która pokazuje PITy ale rozumiem że to standard wśród górników, wojskowych, policjantow itp a tylko nauczyciel PITa nie pokazuje

Dla mnie oni powinni zarabiać przynajmniej średnią krajową bo odpowiadają za poziom rozwoju przyszłego społeczeństwa. Muszą
No to odsyłam do artykułu z paskami płacowymi. Nie znam grupy zawodowej która pokazuje PITy ale rozumiem że to standard wśród górników, wojskowych, policjantow itp a tylko nauczyciel PITa nie pokazuje

Dla mnie oni powinni zarabiać przynajmniej średnią krajową bo odpowiadają za poziom rozwoju przyszłego społeczeństwa. Muszą wychowywać te rozwydrzone dzieciaki i słuchać ich starych jak należy zajęcia prowadzić. Dobra edukacja to klucz żeby ludzie mieli dobrą pracę w przyszłości

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Nauczyciele-pokazali-paski-wynagrodzen-Ile-naprawde-zarabiaja-7652561.html
and00 odpowiada wrecker
Akurat górnicy i lekarze to oprócz nauczycieli najbardziej roszczeniowa grupa zawodowa w Polsce
z tego podlinkowanego artykułu
dla stażysty - 3335 zł brutto
dla nauczyciela kontraktowego – 3702 zł brutto
dla nauczyciela mianowanego – 4802 zł brutto
dla nauczyciela dyplomowanego – 6136 zł brutto
i to w 2019, czyli
Akurat górnicy i lekarze to oprócz nauczycieli najbardziej roszczeniowa grupa zawodowa w Polsce
z tego podlinkowanego artykułu
dla stażysty - 3335 zł brutto
dla nauczyciela kontraktowego – 3702 zł brutto
dla nauczyciela mianowanego – 4802 zł brutto
dla nauczyciela dyplomowanego – 6136 zł brutto
i to w 2019, czyli średnia krajowa spokojnie, za 13,5h/ tydz
A przykłady typu "przedszkolanka z Łodzi" i "pani Beata z Olsztyna" mają mniej, jest śmieszne
Potrącili dobrowolne składki czy spłatę pożyczki??? Normalne

Powiązane: Zarobki nauczycieli

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki