REKLAMA

Wynagrodzenia absolwentów studiów MBA w 2013 roku

2015-01-03 05:59
publikacja
2015-01-03 05:59
fot. iStock / Thinkstock

W XI Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń wzięło udział 1 320 dyrektorów i kierowników, którzy ukończyli Magisterskie Studia Menedżerskie (Master of Business Administration, MBA). Stanowili oni 6% osób, które ukończyły studia wyższe i zajmowały stanowiska kierownicze lub dyrektorskie. Ile zarabiali absolwenci studiów MBA?

Mediana wynagrodzeń osób posiadających tytuł MBA wynosiła w 2013 roku 15 000 PLN. Co czwarty menedżer zarabiał ponad 23 000 PLN. Zarobki 25% osób zajmujących stanowiska kierownicze i dyrektorskie nie przekraczały 9 550 PLN.

Schemat 1. Wynagrodzenia całkowite brutto osób posiadających tytuł MBA (w PLN)

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2013 roku

Płace osób posiadających tytuł MBA różniły się w zależności od zajmowanego przez nie szczebla zatrudnienia. Pracownicy na stanowiskach kierowniczych, którzy ukończyli magisterskie studia menedżerskie zarabiali przeciętnie 11 000 PLN. Wynagrodzenia dyrektorów i osób zasiadających w zarządzie były znacznie wyższe. Mediana ich płac wynosiła 18 000 PLN. Szczegółowe dane o wynagrodzeniach na wybranych stanowiskach znajdą Państwo w Mojej Płacy.

Tabela 1. Wynagrodzenia całkowite brutto kierowników, dyrektorów i osób zasiadających w zarządzie posiadających tytuł MBA (w PLN) 
szczebel zatrudnienia
próba 
25% zarabia poniżej 
mediana 
25% zarabia powyżej 

kierownik 

572 

8 000 

11 000 

17 550 

dyrektor/zarząd 

748 

12 000 

18 000 

27 650 

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2013 roku 

Wynagrodzenia w różnych województwach i branżach

Najwyższe płace w 2013 roku oferowano osobom posiadającym tytuł MBA pracującym w województwie mazowieckim. Mediana ich wynagrodzeń wynosiła 18 000 PLN. O 3 000 PLN mniej zarabiali menedżerowie pracujący na terenie województw: pomorskiego i śląskiego, a o 5 000 PLN mniej - mieszkańcy Dolnego Śląska, Małopolski i Wielkopolski.

Schemat 2. Mediany wynagrodzeń całkowitych brutto osób posiadających tytuł MBA pracujących na terenie różnych województw w 2013 roku (w PLN)

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2013 roku

Przeciętne wynagrodzenie absolwentów studiów MBA pracujących w przemyśle ciężkim wyniosło 16 300 PLN. Nieco mniej zarabiali zatrudnieni w przemyśle lekkim i handlu. Mediana ich płac wynosiła 15 000 PLN. Niższe o 1 000 PLN wynagrodzenie otrzymywali menedżerowie pracujący w branży IT.

Wykres 1. Mediany wynagrodzeń całkowitych brutto osób posiadających tytuł MBA pracujących w różnych branżach w 2013 roku (w PLN)

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2013 roku

Wynagrodzenia osób o różnym stażu pracy i posługujących się różnymi językami

Im wyższy był staż pracy kierownika czy dyrektora z tytułem MBA, tym większe były jego zarobki. Osoby, posiadające 6-8-letnie doświadczenie zawodowe zarabiały przeciętnie 11 050 PLN, natomiast menedżerowie ze stażem pracy przekraczającym 16 lat - 16 000 PLN. Na wykresie 2. przedstawiono dane dotyczące wynagrodzeń menedżerów o różnym stażu pracy. Szczegółowe dane o wynagrodzeniach na wybranych stanowiskach osób z różnym stażem pracy znajdą Państwo w aplikacji Moja Płaca.

Wykres 2. Mediany wynagrodzeń całkowitych brutto osób o różnym stażu pracy posiadających tytuł MBA w 2013 roku (w PLN)

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2013 roku

W tabeli 2. zaprezentowano wynagrodzenia menedżerów znających wybrane języki w stopniu bardzo dobrym. Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, spośród osób posiadających tytuł MBA, najwyższe płace otrzymywali menedżerowie znający język rosyjski. Mediana ich zarobków wynosiła 20 000 PLN.

Tabela 2. Wynagrodzenia całkowite brutto osób posiadających tytuł MBA posługujących się w stopniu bardzo dobrym wybranymi językami w 2013 roku (w PLN) 
język 
próba 
25% zarabia poniżej 
mediana 
25% zarabia powyżej 

j. angielski 

749 

10 500 

17 000 

25 000 

j. niemiecki 

83 

11 504 

18 790 

25 000 

j. rosyjski 

53 

12 000 

20 000 

30 000 
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2013 roku

Wynagrodzenia w różnych firmach

Na wykresie 3. przedstawiono dane o wynagrodzeniach osób posiadających tytuł MBA, pracujących w firmach o różnej wielkości zatrudnienia. Najwyższe płace otrzymywali zatrudnieni w firmach, w których liczba pracowników przekraczała 1 000 osób. Mediana ich wynagrodzeń wynosiła 16 647 PLN, a co czwarty menedżer zarabiał ponad 24 000 PLN.

Wykres 3. Wynagrodzenia całkowite brutto osób posiadających tytuł MBA, pracujących w przedsiębiorstwach o różnej wielkości zatrudnienia w 2013 roku (w PLN)

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2013 roku

Wyższe płace oferowano menedżerom w firmach z przewagą kapitału zagranicznego. Ich przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosiło 17 550 PLN. Było ono o 46% wyższe od zarobków osób z dyplomem MBA pracujących w rodzimych przedsiębiorstwach.

Wykres 4. Mediany wynagrodzeń całkowitych brutto osób posiadających tytuł MBA, pracujących w przedsiębiorstwach o różnym pochodzeniu kapitału w 2013 roku (w PLN)

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2013 roku

Ile powinieneś zarabiać? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi

Sylwia Rębisz

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~MBA1998
To może dodajmy jeszcze parę drobiazgów bo czytając to ktoś może mieć wrażenie że zrobienie MBA to idealne rozwiązanie żeby dużo zarabiać i da sie to zrobić jako 19 latek zamiast studiowania "planowania terenów leśnych" albo "bibliotekoznastwa". (z całym szacunkiem dla obu kierunków). Nie da To może dodajmy jeszcze parę drobiazgów bo czytając to ktoś może mieć wrażenie że zrobienie MBA to idealne rozwiązanie żeby dużo zarabiać i da sie to zrobić jako 19 latek zamiast studiowania "planowania terenów leśnych" albo "bibliotekoznastwa". (z całym szacunkiem dla obu kierunków). Nie da sie.Przede wszystkim MBA z rożnych uczelni mają rózną wartość i jest to wieksza róznica niż miedzy magistarmi zarządzania. Poza tym studia MBA są w Polsce wyłącznie płatne i to nie mało. Oczywiście to sie są stawki Harvardu ale koszt MBA i np. studiów doktoranckich na dobrej uczelni jest porównywalny. Jedyną kwestią jest to kto za nie zapłacił. Szkoda ze nie ma tej informacji w badaniu. W większości przypadków MBA jest jednak opłacane przez pracodawcę(niekiedy częściowo przez pracownika albo pracownik podpisuje glejt na 2-5 lat ze nie odejdzie lub zwróci za studia odchodząc)i najczęściej jest to wymóg żeby awansować. A zatem wybierani są do nich już ci których pracodawca "widzi" na wyższym czyli lepiej opłacanym stanowisku.Druga sprawa wg moich obserwacji 95% absolwentów MBA to osoby dla których są to studia uzupełniające. Większość uczelni wymaga przed przystąpieniem do MBA co najmniej licencjatu a bardzo często dyplomu magistra. Ponad 60% studentów MBA to absolwenci kierunków nie związanych z ekonomią i zarządzaniem. Ponad 80% to osoby które przed ukończeniem studiów MBA przepracowały co najmniej 4 lata. Praktycznie wszystkie studia MBA zawierając cześć materiału w języku obcym. Mniej więcej połowa studiów MBA jest prowadzona wyłącznie po Angielsku. Zatem przed przystąpieniem do tych studiów język trzeba porostu znać przynajmniej w stopniu umożliwiających czytanie i pisanie ze zrozumieniem.Trzecia sprawa to na większość studiów MBA jest egzamin, najczęściej G-Mat czyli coś co przypomina rozszerzone testy maturalne z matmy i logiki i za czasów kiedy studiowałem odpadała na nim co najmniej 1/3 chętnych. Na MBA nie ma poprawek, powtarzania roku, 5 egzaminów w semestrze itp. teraz już pewnie nie, ale kiedyś nie wszyscy je kończyli mimo że kosztowały tyle co nowy samochód klasy A!Zatem jeśli ktoś z czytających zna takie miejsce w którym będzie w stanie spożytkować ten dyplom, myśli sobie że jest wystarczająco zdeterminowany i zorganizowany żeby poświecić 2 lata naprawdę ciężkiej pracy (praktycznie wszystkie weekendy i wiele wieczorów w tygodniu, co najmniej 2 duże zjazdy w roku szkolnym) zdobyć od pracodawcy albo wywalić z własnej kieszeni 8-12 średnich krajowych to jestem pewien, że potem będzie potrafił to przekuć w sukces zarobkowy.
~as
MBA to gadżet, który sobie robią ludzie już ustawieni na wysokich stanowiskach i za kase firmy. Bez tego też tyle zarabiają, ale fajny gadżet na ścianę jest.
~chf
Droga młodzieży (również starsza) nie żadne MBA lecz HISTORIA. Najlepszy przykład to Prezydent RP lub Prezydent EU.Może jeszcze ekonomia (polityczna wszak innej nie wykładają) lub prawo, oczywiście pod opieką zdolnego i ambitnego oficera prowadzącego.
~sprzedawca_kłamstw
Oczywiście znajomość języków :) dobre sobie a po co ? TVN i wyborcza z Bankierem wystrugają agenta w głowie motłochu z kloszarda ze stoczni albo czyściciela kominów.Wykształcenie wystarczy skończyć prawo albo historię na dwójach ,to wystarczy na umiłowanego przywódcę.
~dadasads
JA:1) ukończone dwa kierunki studiów: elektrotechnika + przetwórstwo tworzyw sztucznych2) pierwsza praca po studiach: 4280 EUR + 10% premii + dodatek wakacyjny + dodatek na święta3) wyjeżdżaj z tej zielonej wyspy póki możesz4) już tam nigdy nie wrócę, no może na święta i zjeść trochę maminego bigosu
~KLIN
MBA ha ha ha .Jak nie masz układu to MBA możesz sobie włożyć w 4 litery.
~123
Osoba idąca na MBA powinn już mieć już wyrobioną opinię, umiejętności i posiadać już pewien kapitał relacyjny- w końcu to MBA już po coś robi. Także masz absolutną rację, no ale to jest absolutnie naturalne i o to w tym chodzi.Natomiast na wyśmiewaniu, niestety, ale kapitału relacyjnego się nie buduje.
~456 odpowiada ~123
Im dluzej pracuje z ludzmi, tym bardziej przekonuje sie, ze po umiejetnosciach najwazniejsza cecha wspolpracownikow jest wzajemne zaufanie. Bez tego nie ma udanego biznesu. Dlatego masz racje "123". Dla wielu beda to "uklady", ale nie przejmowalbym sie opinia przecietnego uzytkownika tego forum.
~Dżejms odpowiada ~456
Problemem jest przeregulowanie. Potem już faktycznie zostaje "zaufanie". I tak w tym zaufaniu kosztem reszty "frajerstwa" się jedzie.
~as odpowiada ~456
Takie zaufanie, jak w "Sowie i..."? Tylko kelnerzy nie byli widać godni zaufania, by współtworzyć z elytą zielonowyspową rzeczywistość.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki