REKLAMA

Wyciek z raju podatkowego, w którym pojawia się była komisarz UE

2016-09-22 06:32
publikacja
2016-09-22 06:32

Kolejny wyciek z raju podatkowego i była unijna komisarz Neelie Kroes w centrum uwagi. Z dokumentów ujawnionych przez międzynarodową grupę dziennikarzy śledczych wynika, że była ona dyrektorem w spółce zarejestrowanej na Bahamach, ale zataiła tę informację w Komisji Europejskiej.

/ fot. kamchatka / YAY Foto

Neelie Kroes zasiadała w Komisji przez 10 lat do 2014 roku, najpierw jako komisarz do spraw konkurencji, później agendy cyfrowej. Nazywano ją "żelazną" Neelie, bo w sprawach konkurencji szła na wojnę z dużymi koncernami. Mówiła, że unijne reguły muszą być przestrzegane i że oszuści będą wskazywani palcem. Teraz - jak wynika z ujawnionych dokumentów - będąc w Komisji, była także dyrektorem jednej z firm zarejestrowanej w raju podatkowym na Bahamach.

Śledztwo wykazało, że od 2000 roku do 2009. Neelie Kroes nie ujawniła tej informacji w Brukseli, a powinna była kiedy obejmowała stanowisko komisarza. Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych skontaktowało się z jej adwokatem.

Tłumaczy on, że Neelie Kroes nie ujawniła, że jest we władzach spółki zarejestrowanej w raju podatkowym, bo firma nie prowadziła działalności. Dodał, że jej nazwisko figurowało w dokumentach przez niedopatrzenie urzędnika i że dopiero w 2009 roku błąd został naprawiony.

Panama Papers to tylko wierzchołek góry lodowej

Temat rajów podatkowych zyskał na popularności przez aferę Panama Papers. 11,5 miliona dokumentów, które wyciekło z panamskiej firmy prawniczej, wywołało dużo zamieszania, a znamienne wydaje się, że Panama nie należy nawet do 10 największych rajów podatkowych na świecie. Kto jest więc skuteczniejszy w ukrywaniu fortun?

Począwszy od roku 2009, raport na temat rajów podatkowych przygotowuje Tax Justice Network, niezależna brytyjska organizacja zajmująca się badaniem regulacji podatkowych na świecie. Wskaźnik (Financial Security Index) przedstawiany przez organizację opracowany jest na podstawie 15 kryteriów, do których należy m.in.: poziom tajemnicy bankowej, zawarte porozumienia ws. wymiany informacji czy skuteczność administracji podatkowej.

I tak, pierwsze miejsce w raporcie przygotowanym przez Tax Justice Network należy do Szwajcarii, a na podium znajdują się również Hongkong i Stany Zjednoczone. Panama znalazła się dopiero na 13. miejscu, a wyprzedziły ją takie kraje jak Niemcy, Liban czy Singapur. Polska znajduje się dopiero na 75. miejscu.

Czytaj więcej: "Panama Papers to tylko wierzchołek góry lodowej"

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/sk/JK

Źródło:Bankier24
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~Obywatel
Jak to mówią najciemniej jest pod latarnią... Może trzeba roboczo założyć że KAŻDY kto trafia na jakieś ważne stanowisko w administracji jest korumpowany po to żeby można było nim sterować poprzez szantaż... A jeśli jest nie do skorumpowania lub się stawia to albo umiera albo staje się bohaterem jakiegoś skandalu...
~Patriota
To by się zgadzało w świetle obecnej afery #misiewiczów.
~SAID
A kasę dostawała za to czy nie? Bo to jest chyba ważne.
~aaaaaaaaa
twierdzi że nie ...ale co ma powiedzieć...
~aaaa
jak to zawsze adwokaci radzą politykom: "zaprzeczaj choćby nie wiem co"

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki