REKLAMA
QUIZ

Portugalia ruguje smartfony ze szkół. Wprowadza oficjalny zakaz

2025-11-16 20:00
publikacja
2025-11-16 20:00

Rząd Portugalii wprowadzi w nowym roku szkolnym, 2025-26, zakaz używania przez uczniów telefonów komórkowych w gimnazjach i szkołach średnich - ogłosił w środę w czasie lizbońskiej konferencji Web Summit minister oświaty tego kraju Fernando Alexandre.

Portugalia ruguje smartfony ze szkół. Wprowadza oficjalny zakaz
Portugalia ruguje smartfony ze szkół. Wprowadza oficjalny zakaz
fot. BearFotos / / Shutterstock

Przypominając o obowiązującym od września zakazie korzystania przez dzieci w portugalskich podstawówkach ze smartfonów, wyjaśnił, że restrykcja ta okazała się korzystnym rozwiązaniem.

Minister Alexandre dodał, że objęcie wszystkich szkół zakazem korzystania przez uczniów ze smartfonów nie będzie wiązać się z „ucieczką od zaawansowanych technologii”. Zapewnił, że kierowany przez niego resort będzie popierał popularyzowanie w szkołach rozwiązań bazujących na „sztucznej inteligencji jako pomocy naukowej”.

Według Antonio Monteiro z grupującego pracowników szkół stowarzyszenia ASSP, środowa zapowiedź ministra oświaty jest dowodem na to, że wcześniejsze tolerowanie używania przez dzieci w szkołach smartfonów było „błędną polityką edukacyjną”.

W rozmowie z PAP Monteiro przypomniał, że już w sierpniu br. resort oświaty zobowiązał dyrekcje szkół podstawowych, średnich i gimnazjów do tworzenia dla uczniów alternatywnych wobec telefonów komórkowych form spędzania wolnego czasu na przerwach.

Od września br. w szkołach podstawowych na terenie Portugalii obowiązuje zakaz używania smartfonów. Z kolei w gimnazjach i szkołach średnich resort oświaty wydał zalecenie do ograniczenia korzystania tych urządzeń.

Portugalskie ministerstwo oświaty po raz pierwszy zarekomendowało szkołom ograniczenie używania przez uczniów smartfonów w formie zalecenia w 2024 r.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ san/

Źródło:PAP
Tematy
Wyjątkowa Wyprzedaż Forda. Hybrydowe SUVy już od 88 900 zł.
Wyjątkowa Wyprzedaż Forda. Hybrydowe SUVy już od 88 900 zł.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
szprotkafinansjery
Ot, paradoks współczesnego świata. Stwórz technologię, a potem jej zakazuj, z uwagi na śmieci rozpowszechniane za jej pomocą. Może czas się wziąć za Facebooka, TikToka, Google itp. zdelegalizować media społecznościowe, a nie smartfony?
blind-oln
Czemu tylko przez uczniów? Nauczyciele dalej będą siedzieć na telefonach w czasie lekcji?

Powiązane: Portugalia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki