REKLAMA

Wybieramy Mistrza GPW 2016 - trzeci ćwierćfinał

2017-01-09 07:47
publikacja
2017-01-09 07:47
Wybieramy Mistrza GPW 2016 - trzeci ćwierćfinał
Wybieramy Mistrza GPW 2016 - trzeci ćwierćfinał

W trzecim pojedynku ćwierćfinałów Mistrza GPW 2016 w szranki stają KGHM i PKN Orlen. Wygrany zmierzy się z Grupą Kęty lub CD Projektem.

Dziennikarze i analitycy „Pulsu Biznesu” i serwisu Bankier.pl wytypowali 16 spółek, z których internauci wyłonią tę najlepszą w mijającym roku. Mistrz GPW wybrany zostanie po raz siódmy.

O tym, komu przypadnie ten tytuł, zdecydują - tak jak w poprzednich latach - czytelnicy portalu Pb.pl, a także serwisu Bankier.pl. Głosowanie ruszyło w poniedziałek 20 grudnia, a zasady są proste: do kolejnej fazy przechodzą te firmy, które zdobędą więcej głosów.

W pierwszych dwóch ćwierćfinałach JSW wygrała z Echo Investments (54%-46%), a Auto Partner pokonał PZU (58%-42%). Pozostałe pary ćwierćfinałowe to KGHM - PKN Orlen oraz Grupa Kęty - CD Projekt.

Formularz do głosowania powinien pojawić się poniżej. Głosowanie trwa do wtorku 10 stycznia do godz. 18.

KGHM  

W styczniu akcje giełdowego weterana kosztowały 51 zł i były najtańsze od 2009 r. Mało kto spodziewał się, że pod koniec roku kurs miedziowego kombinatu zbliży się do 100 zł. W styczniu i lutym analitycy wyceniali akcję spółki na 46-65 zł. Później nastąpił jednak ciąg korzystnych dla firmy zdarzeń. Najpierw był to wystrzał cen srebra, które podrożało z ok. 55 zł do przeszło 70 zł za uncję. Potem w sukurs przyszło osłabienie złotego wobec dolara, poprawiając wyniki kombinatu po przeliczeniu na naszą walutę. Ale decydujący był listopadowy skok notowań miedzi: z 4,5 do 5,6 tys. USD za tonę.

PKN Orlen  

Z kapitalizacją na poziomie 36,3 mld zł, PKN Orlen kończy 2016 r. z mianem najbardziej wartościowej firmy na Giełdzie Papierów Wartościowych. Na dodatek akcje koncernu pobiły w ostatnich dniach rekord i są najdroższe w historii. Kursowi sprzyja otoczenie makroekonomiczne, ale Orlen wyróżnia się nie tylko kursem. Na tle pozostałych firm państwowych miał w mijającym roku wyjątkowo stabilny zarząd – dobra zmiana polityczna dotknęła firmę tylko raz, po wyborach. Dobre opinie zebrała też nowa strategia, przedstawiona ledwie kilka dni temu.

Źródło:
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~realista
Dużo ciekawsze i bardziej emocjonujące byłoby wybieranie spółki, która wydymała inwestorów i zgarnęła kasę dla siebie a naiwnych pozostawiła z groszowymi akcjami.. Byłoby z czego wybierać spośród setek takich "perełek " na GPW...
24pitrus
Do tego dodajmy że spółki która takie numer zrobiła za cichą zgodą KNF i GPW

Powiązane: Wybieramy Mistrza GPW 2016

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki