REKLAMA

Wrocław: Morawski szefem Teatru Polskiego; milczący protest artystów

2016-09-01 14:18
publikacja
2016-09-01 14:18

Cezary Morawski objął w czwartek stanowisko dyrektora Teatru Polskiego. Część zespołu teatru zorganizowała przed teatrem milczący protest. Przedstawiciele protestujących złożyli zawiadomienie do prokuratury ws. konkursu, w którym Morawski został wybrany na dyrektora instytucji.

/ fot. Krzysztof Zatyck / FORUM

W ub. poniedziałek komisja konkursowa wybrała Morawskiego na nowego dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Zdobył on 6 spośród 9 głosów komisji konkursowej. Zastąpił on na tym stanowisku Krzysztofa Mieszkowskiego, który kierował tym teatrem od 2006 r. Mieszkowski jest też posłem Nowoczesnej. Nie mógł wystartować w konkursie, ponieważ jednym z jego wymogów było wyższe wykształcenie.

W czwartek, pierwszego dnia urzędowania nowego dyrektora, około 20 pracowników Teatru Polskiego, przede wszystkim aktorzy, przeprowadziło milczący protest.

Artyści stali przed teatrem z zaklejonymi ustami. Dziennikarzom wręczyli kartki z oświadczeniem, w którym napisano, że 1 września stanowisko dyrektora teatru obejmuje Cezary Morawski. Nie zgadzamy się na taki stan rzeczy. Walczymy dalej. Jesteśmy zmuszeniu zmienić formę protestu. Prosimy wszystkich o wsparcie. Nasze milczenie nie jest przypadkowe. Nam zabrano głos, wy możecie jeszcze mówić - napisano.

Protest poparło kilkudziesięciu sympatyków Teatru Polskiego, którzy ustawili się za jego pracownikami i unieśli ręce do góry.

Cezary Morawski w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że cieszy się, że dzisiejsza manifestacja jest pokojowa. Oświadczył, że będzie rozmawiał z protestującym artystami. Pytany o to, ile osób zrezygnowało z pracy w teatrze, odpowiedział, że do tej pory dwie osoby zostały zwolnione przez byłego dyrektora ze świadczenia stosunku pracy. Mieszkowski z kolei twierdzi, że pięć osób złożyło wypowiedzenia w ostatnich dniach kierowania przez niego instytucją.

Morawski poinformował również, że publikowane obecnie wpisy na oficjalnych portalach społecznościowych teatru pisane są przez osobę, która już w teatrze nie pracuje. Publikowane tam wpisy nie są stanowiskiem teatru - mówił.

Na protest przed Teatrem Polskim przyszedł również były dyrektor Krzysztof Mieszkowski. To protest przeciwko fatalnej decyzji urzędu marszałkowskiego o ustawieniu konkursu - mówił.

Dodał, że protest będzie kontynuowany. Nie godzimy się na łamanie prawa () Będziemy walczyć o to, byśmy mogli ten teatr postawić na nogi, po tych zgliszczach, które tutaj z pewnością nastaną - mówił.

Przedstawiciele protestujących złożyli zawiadomienie do prokuratury ws. konkursu, w którym Morawski został wybrany na dyrektora tej instytucji. Dotyczy ono nieprawidłowości w procedurze konkursowej, chodzi na przykład o nierówne traktowanie kandydatów - powiedział dziennikarzom aktor Teatru Polskiego Tomasz Lulek.

Protest części zespołu Teatru Polskiego trwa od tygodnia

Artyści zarzucają nowemu dyrektorowi m.in. brak kompetencji oraz to, że wygrał w ustawionym konkursie. W związku z wyborem nowego dyrektora, zaprzestanie prób nad nowym przedstawieniem zapowiedział Krystian Lupa, który w Teatrze Polskim reżyserował Proces Franza Kafki.

Protest wsparło wiele zespołów teatrów z całej Polski. Warszawskie teatry publiczne w wystosowanym liście otwartym do ministra kultury i marszałka woj. dolnośląskiego alarmowały, że wieloletnia praca Teatru Polskiego we Wrocławiu jest zagrożona. List poparcia dla protestujących artystów wystosowali również inicjatorzy Kongresu Kultury, który ma się odbyć w październiku w Warszawie. Mieszkowski informował, że teatr otrzymał też wsparcie od zagranicznego środowiska artystycznego.

Teatr Polski we Wrocławiu to instytucja kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Organem współprowadzącym ten teatr jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)

pdo/ agz/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~Aon
Śmieszny ten kodziarz Mieszkowski. Dzisiaj gdy większość młodzieży kończy studia, on MISZCZ po gimnazjum, ma pretensje do właścicieli biznesu, że na szefa chcą mieć kogoś po studiach. Do szkoły niech idzie nieuk
~uczeń
Mieszkowski na studia potem kandydować proste a nie może tego zrozumieć

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki