REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Wraca głośna sprawa lekarki-influencerki "Mamyginekolog". Szpital ukarany przez NFZ

2023-03-22 14:36
publikacja
2023-03-22 14:36

Zapadły decyzje w głośnej sprawie lekarki-influencerki Nicol Sochacki-Wójcickiej, znanej jako "Mamaginekolog". NFZ wezwał Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM do zapłaty ponad 25 tys. zł kary za niesłusznie sprawozdaną i rozliczoną hospitalizację. To wynik czynności sprawdzających.

Wraca głośna sprawa lekarki-influencerki "Mamyginekolog". Szpital ukarany przez NFZ
Wraca głośna sprawa lekarki-influencerki "Mamyginekolog". Szpital ukarany przez NFZ
/ Instagram

Na początku lutego lekarka Nicole Sochacki-Wójcicka, znana jako "Mamaginekolog", przyznała w jednym z portali społecznościowych, że przyjmuje poza kolejnością koleżanki i członków rodziny na NFZ. Powiedziała też, że została przyjęta do szpitala, w którym pracuje, nie ze względów medycznych, ale po to, aby opiekować się swoim dzieckiem.

Narodowy Fundusz Zdrowia zażądał pilnych wyjaśnień od Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM (UCZKiN). Jednocześnie NFZ rozpoczął w placówce czynności sprawdzające. Dotyczyły one hospitalizacji lekarki Nicole Sochacki-Wójcickiej w UCZKiN oraz przyjmowania pacjentek poza kolejnością w tej placówce.

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował PAP w środę, że zakończył właśnie postępowanie sprawdzające.

Nieprawidłowości przy hospitalizacji Wójcickiej

"Po analizie m.in. dokumentacji medycznej i rozliczeń UCZKiN z Mazowieckim Oddziałem Wojewódzkim NFZ, kontrolerzy stwierdzili nieprawidłowości w przypadku jednej hospitalizacji lek. Nicole Sochacki-Wójcickiej, trwającej 10 dni. Wpisy w indywidualnej dokumentacji medycznej nie potwierdzają wskazań do hospitalizacji, czego skutkiem było niezasadne jej sprawozdanie i rozliczenie z NFZ. Według ustaleń kontroli leczenie Mamyginekolog powinno odbywać się w ramach opieki specjalistycznej (ambulatoryjnej), a nie w warunkach szpitalnych" - podał NFZ.

Jednocześnie wskazano, że w szpitalu jedyną formą opieki odnotowaną w dokumentacji medycznej na całe 10 dni hospitalizacji była kontrola stanu ogólnego pacjentki.

"Odnotowana została tylko jedna obserwacja lekarska i to z dnia wypisu. Mimo braku jakichkolwiek podstaw, które byłyby odnotowane przez placówkę, hospitalizacja została sprawozdana przez UCZKiN do NFZ, tym samym sfinansowana ze środków publicznych" - zaznaczył Fundusz.

Fundusz zwrócił uwagę, że jest to wprost naruszenie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. "Dlatego NFZ nałożył na UCZKiN karę umowną w wysokości 25,1 tys. zł. Placówka ma 14 dni na wpłacenie tych środków do Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ" - poinformowano.

"Wszyscy tak robią"

Drugim wątkiem badanym przez kontrolerów Funduszu w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM, było przyjmowanie pacjentów poza kolejnością w ramach kontraktu z NFZ. "Wszyscy tak robią" - tłumaczyła się Sochacki na swoim profilu na Instagramie.

"W trakcie czynności sprawdzających UCZKiN nie przekazywał lub opóźniał przekazywanie dokumentacji wymaganej przez kontrolerów NFZ. Mimo zapewnień do tej pory UCZKiN nie udostępnił też Narodowemu Funduszowi Zdrowia ustaleń z prac wewnętrznego zespołu, który został powołany przez władze placówki do zbadania tej sprawy - podał NFZ.

Fundusz przekazał, że wobec uzasadnionych wątpliwości dotyczących współpracy z UCZKiN w toczącym się postępowaniu, w celu wyjaśnienia przyjmowania pacjentów poza harmonogramem, Narodowy Fundusz Zdrowia zdecydował także o jednoczesnym zakończeniu działań sprawdzających i wszczęciu regularnej oraz kompleksowej kontroli w placówce.

Informacje o rozpoczęciu kontroli oraz wezwanie do zapłaty ponad 25 tys. zł zostały w środę 22 marca przekazane do Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM.

Narodowego Funduszu Zdrowia podkreślił również, że zachowanie lekarki Nicole Sochacki-Wójcickiej jest niewłaściwe i nosi znamiona naruszenia Kodeksu Etyki Lekarskiej.

Dlatego o wynikach postępowania wyjaśniającego, prowadzonego przez NFZ, został powiadomiony Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej w Warszawie. (PAP)

Autorki: Agata Zbieg, Katarzyna Lechowicz-Dyl

agz/ ktl/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (24)

dodaj komentarz
infinityhost
Obiekt zgłosił nieprawidłowość. Jak czujnik CO2 zgłosi że nie ma tlenu to trzeba mu przywalić karę ?
chmiels
tak bo wszyscy udają ze tlen jest, wpływa to na dzialanie systemu. Jesli rozejdzie się, że nie ma tlenu to wszyscy uciekną.
jas2
"influencerka", 5 lat za samą nazwę.
albatros84
Korupcja, degeneracja moralna i podwójne standardy. Dużo ona sobą nie prezentuje.
stain
Czytając "influencer" od razu wiem kto zacz.
Przebojowy, zadufany w sobie, mający g...o mądrego do powiedzenia
qwertas
Co to za śmieszne kary? 25.000 PLN to na waciki. Jeśli chcemy działać odstraszająco to czas by kary za takie incydenty wynosiły 250.000 PLN. Nagle lekarze by przestali manipulować kolejkami dla pociotków.
zzibi2
kolejki powinny iść przez zewnętrzną instytucję i tyle, maszyna która to obsługuje powinna być bezsronna
forfun
teraz czas na osoby które to zaakceptowały i potwierdzały nieprawdę - inaczej się tego nie wypleni
zkonopko
Zastanawiam się kto leczy się u Nicol, Dżesik i Denisów.
Hardcore.
dawid_gmyrek
Violki, Patrycje, Patryki, Dawidy, Jakuby ...

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki