REKLAMA

Respiratorów nie wystarczy na długo

2020-10-15 07:19
publikacja
2020-10-15 07:19
fot. Jacek Szydłowski / FORUM

Czternaście dni – na tyle wystarczy łóżek respiratorowych przy obecnej dynamice rozwoju koronawirusa w Polsce; tak wynika z modelu matematycznego szacującego wydolność systemu - pisze czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

"DGP" pisze, że obecnie Polska ma ponad 1000 respiratorów dla pacjentów z COVID. 467 jest zajętych. Analizę tego, ile mamy czasu do wyczerpania zasobów, przeprowadzili matematycy z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy śledzą rozwój epidemii.

"Różnice są widoczne w podziale na województwa. W niektórych może dojść do załamania szybciej, inne dysponują większymi rezerwami. Krytyczny punkt może zostać oddalony, jeśli rząd udostępni kolejne respiratory (ich maksymalna liczba to 11 tys.). Dyrektorzy szpitali przekonują jednak, że nie tylko o sprzęt chodzi. Problemem jest brak specjalistów do jego obsługi. Przede wszystkim pielęgniarek o specjalności anestezjologicznej. Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić szkolenia dla personelu pielęgniarskiego. Dyrektorzy są sceptyczni, edukacja może trwać wiele miesięcy, pomoc jest potrzebna od dziś" - czytamy w "DGP".

Jak pisze dziennik, w związku ze wzbierającą falą zachorowań od kilku dni rząd zastanawia się nad wprowadzeniem kolejnych zaostrzeń.

"Decyzje możemy poznać dziś. Będą dotyczyły wesel i innych tego typu imprez. Dojdzie albo do kolejnych ograniczeń do 30 osób w strefach czerwonych lub 50 w żółtych, albo nawet wprowadzenia całkowitego zakazu. Trwa debata o tym, czy zamykać szkoły. Przeciwne tym pomysłom jest MEN, przede wszystkim z uwagi na jakość edukacji. W grę wchodzi scenariusz stopniowego przechodzenia na naukę zdalną. Najpierw szkoły średnie, później uczniowie klas 4?8 w szkołach podstawowych, na końcu dzieci z nauczania początkowego" - pisze gazeta.

Jak dodaje, rząd zastanawia się także nad pakietem rozwiązań, które mają zachęcić lub zmusić lekarzy do pracy z chorymi na COVID-19. Rozważane są m.in. wyższe dodatki do pensji czy pomysły na weryfikację zwolnień chorobowych wystawianych lekarzom.

aop/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (33)

dodaj komentarz
jes
Cos mi się wydaje, że trzeba koniecznie dokupić respiratorów. Bez przetargu, w trybie "szumowskim"
meryt
"Rosja: superbogaci oskarżani o gromadzenie w domach respiratorów, których brakuje w szpitalach"
dlaczego_nie
To już wiemy gdzie trafiły respiratory widmo od E&K. Były oficer WSI sprzedał towar ruskim oligarchom... Zarobił dwa razy
dlaczego_nie
Najważniejsze że Jadzia rozdałą 6 mln na na nagrody. Beneficjęci kupią sobie respiratory
meryt
Podwyżek wynagrodzeń nie było, były i oszczędności.

"Emilewicz zaznaczyła też, że pieniądze pochodziły z oszczędności na funduszu wynagrodzeń uzyskanych w trakcie bieżącego roku."
dlaczego_nie odpowiada meryt
A Jarek obalił komunę, a Vateusz dostał posadę BZWBK za kwalifikacje
and00
Mieli prawie 1/2 roku na przygotowania, kursy obsługi respiratorów, przygotowanie miejsc
Jak zawsze nie wyszło
I jak zawsze, opady śniegu zimą zaskoczyły drogowców
tristans
skoro premier dobrej zmiany (najlepszej zmiany w historii, wg wyborców) stwierdził że jesteśmy krok do przodu przed zarazą, to po co się bardziej starać.
Mamy cwane społeczeństwo i cwanych polityków, więc każdy potrafi skonstruować i obsłużyć respirator.
itso_empty odpowiada tristans
chory nierób dać mu instrukcje Sasin lubi drukować jak chce żyć niech się nauczy samoobsługi yyy krzywe zwierciadło nie sądzę :)

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki