Wojny samochodowe: UE vs USA

Napięcie na linii Stany Zjednoczone-Unia Europejska rośnie. Po nazwaniu UE „wrogiem USA” przez Donalda Trumpa obie strony zaczęły straszyć wprowadzeniem ceł na wymianę handlową samochodów. Ile samochodów sprzedano z USA do UE i odwrotnie w ubiegłym roku?

W połowie lipca na szczycie NATO Donald Trump oświadczył, że Stany Zjednoczone mogą wprowadzić restrykcje wobec europejskiego przemysłu samochodowego, jeśli Unia Europejska nie będzie traktowała jego kraju sprawiedliwie w kwestiach handlowych. Na reakcję z drugiej strony nie trzeba było długo czekać. Kilka dni temu Unia Europejska zapowiedziała odwet w przypadku podwyżki ceł na samochody, które trafiają do USA.

A ile tych samochodów jest sprzedawanych za ocean? W najnowszym raporcie ACEA wskazuje się, że handel między UE i USA związany z przemysłem motoryzacyjnym stanowi 10 proc. całkowitej wymiany między tymi dwoma regionami. O ile Unia Europejska wcale nie jest dla USA głównym kierunkiem eksportu, to Stany Zjednoczone dla Unii Europejskiej już tak.

Do USA trafiło z Europy w 2017 roku prawie 1,15 mln samochodów osobowych wartych 37,4 mld euro. W przeciwnym kierunku wysłano niewiele ponad 234 tys. osobówek wartych 6,2 mld euro. Głównym partnerem handlowym USA w zakresie rynku samochodowego są w Europie Niemcy. W TOP5 znalazły się jeszcze Wielka Brytania, Włochy, Słowacja i Szwecja. Z tych krajów Stany Zjednoczone importują najwięcej samochodów.

Mateusz Gawin

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 pjb

Nie widzę gdzie tu problem? W Europie auta są istotnie droższe niż w USA a ludzie kupują. Teraz auta będą też droższe w USA i co myślicie że ludzie nie kupią? Wątpię aby tak się stało, może będą potrzebować trochę czasu, pojeżdżą obecnym autem rok dłużej a potem wszystko wróci do normy i zaakceptują wyższe ceny. Jeżeli Trump myśli że amerykanie którzy są zasobniejsi przesiądą się na gorszej jakości aut to się myli, wystarczy spojrzeć co kupują Europejczycy a stać ich na mniej. To kwestia jakości wykonania, zawansowania technologicznego, wyglądu, estetyki, wypromowania marki. Jeżeli już to gdy będą płacić więcej będą pamiętać że to dzięki Trumpowi i odpowiednio zagłosują.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 13 the_mind_renewed

Problem jest w tym że ta sama „sekta” która dotychczas kontrolowała prezydentów USA straciła nad Trumpem kontrole on jest niezależny i nie potrzebuje ich kasy, on nawet nie pobiera pensji! I ku ich przerażeniu on to co mówi to naprawdę robi, Ludzie z sekty Deep State są w panice. !!!!

! Odpowiedz
5 19 wektorwg

Teraz sekta jest na Kremlu,

! Odpowiedz
3 10 john-eire

Jesli chcesz kupić amerykański samochód, to czekaj. Niedługo, będą 10% taniej.

! Odpowiedz
4 31 wektorwg

Amerykańskie samochody nie są konkurencyjne w UE.
Niemcy i Japończycy swoje fabryki aut na rynek USA mają w USA.
W Europie były dwie amerykańskie marki GM i Ford, GM się wycofał.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Narzędzia