Trump rozważa restrykcje wobec europejskiego przemysłu samochodowego

Prezydent Donald Trump oświadczył w czwartek na konferencji po szczycie NATO, że USA mogą wprowadzić restrykcje wobec europejskiego przemysłu samochodowego, jeśli Unia Europejska nie będzie traktowała jego kraju sprawiedliwie w kwestiach handlowych.

Trump rozważa restrykcje wobec europejskiego przemysłu samochodowego
Trump rozważa restrykcje wobec europejskiego przemysłu samochodowego (fot. REUTERS/Alessandro Bianchi/Files / FORUM)

Jak przypomniał, w lipcu do Waszyngtonu wybiera się delegacja Komisji Europejskiej, która ma prowadzić ze stroną amerykańską rozmowy na temat handlu. "Zobaczymy" - powiedział Trump.

"A jeśli nie będą negocjowali w dobrej wierze, zrobimy coś, co ma związek z milionami samochodów, które trafiają do naszego kraju (z Europy - PAP) i są opodatkowane na praktycznie zerowym poziomie, na bardzo niskim poziomie. (...) Chcę tylko sprawiedliwości dla Stanów Zjednoczonych" - powiedział.

Planowane cła na samochody to jeden z głównych elementów protekcjonistycznej polityki handlowej Trumpa, realizowanej pod hasłem Ameryka przede wszystkim. Prezydent wielokrotnie skarżył się na deficyt USA w handlu zagranicznym w tym sektorze, szczególnie w wymianie z Niemcami i Japonią.

Komisja Europejska ostrzegła Stany Zjednoczone na początku lipca, że nałożenie taryf importowych na samochody i części samochodowe z UE zaszkodzi nie tylko unijnemu, ale też amerykańskiemu przemysłowi i doprowadzi do środków odwetowych o wartości 294 mld USD.

Z Brukseli Łukasz Osiński

luo/ az/ kar/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 12 xyon

Prawda jest taka ze wszystko co z USA to oclone i to nie mało. Trump dobrze gada, jemu zależy żeby znieść cła na produkty amerkanskie w UE i Chinach a nie ze on chce oclić euro/ chińskie produkty. On chce uczciwości i ma racje

! Odpowiedz
6 4 wektorwg

Co takiego jest dla ciebie interesujące z towarów z USA? Ich samochody?

! Odpowiedz
15 10 ajwaj

I uderzy :)
PIS-PL ?
Do zjazdu exportu czesci, opon, wiazek itd.
Energia najdrozsza w galaktyce > kapanie 1x w miesiacu, zaklady na zlom, jedzenie chleb itd. cieniutko
Obciecie dotacji UE
Zólty zlom wojenny z demobilu za mld. $$$ itd.itp.

! Odpowiedz
2 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
16 15 pjb

A może tak Trump wpłynąłby na amerykańskich producentów aut aby poprawili jakość produkcji, byli bardziej ekologiczni i wtedy więcej byłoby chętnych do kupna ich oferty, a tak grają tylko ceną to i nie dziw że Unia się broni cłami. Niech amerykanie postawią na konkurencję jakościową to cła nie będą potrzebne. Make America modern and high tech so then it will be great.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 16 and00

Żeby byli ekologiczni???
To ty kupujesz auto bo producent albo jego samochód jest bardziej ekologiczny?
Cokolwiek to znaczy

! Odpowiedz
8 13 silvio_gesell

Czyli ~40% Polskiego eksportu.

! Odpowiedz
24 21 liczygrosz

Sprawiedliwości ? Dlaczego nie wspomni, że od europejskich samochodów wymaga absurdalnych norm emisji spalin, podczas gdy amerykańscy producenci mogą sobie nadal produkować samochody trujące środowisko ?

! Odpowiedz
10 18 januszbizensu

A co do VW nie produkował ? Chodzi o cła w EU są cła w stanach nie ma więc sprawiedliwość pasuje tu jak ulał.

! Odpowiedz
1 0 nijakibp

Tylko pooddychaj powietrzem raniutko w okolicach Warszawy a jeszcze lepiej w samej stolicy i w porównaniu do tego w okolicach takiej wielkości miasta amerykańskiego, a dowiesz się gdzie jest lepsze powietrze do oddychania. Bo o W-wie to już nie warto mówić, bo w stolicy Polski fruwa w powietrzu sama trucizna spalinowa co daje ludziom mnóstwo chorób. Już dawno rząd RzP powinien wprowadzić podatek spalinowy i roczną daninę od luksusu i wartości posiadanego samochodu i te pieniądze przeznaczyć na szpitale i leki dla seniorów. Tak samo opodatkować wille i pałacyki takim co mają za dużo pieniędzy do chwalenia się przez swoimi sąsiadami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,1% XII 2018
PKB rdr 5,1% III kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,2% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 274,95 zł XII 2018
Produkcja przemysłowa rdr 6,1% I 2019

Znajdź profil