REKLAMA

Wojewoda lubelski: Mamy największy wskaźnik zakażeń w skali kraju

2021-09-15 17:30
publikacja
2021-09-15 17:30
Wojewoda lubelski: Mamy największy wskaźnik zakażeń w skali kraju
Wojewoda lubelski: Mamy największy wskaźnik zakażeń w skali kraju
fot. Joanna Mrowka / / FORUM

Mamy największy wskaźnik zakażeń w skali kraju: 0,68 na 10 tys. mieszkańców - powiedział wojewoda lubelski Lech Sprawka podczas telekonferencji prasowej. W środę zebrał się w Lublinie zespół zarządzania kryzysowego; wskazano kierunki działań, których celem ma być powstrzymanie rozwoju koronawirusa na Lubelszczyźnie.


Działania zapowiedziane przez wojewodę to reakcja na statystyki Ministerstwa Zdrowia, z których wynika, że ostatniej doby na Lubelszczyźnie stwierdzono 144 przypadki zakażenia koronawirusem, najwięcej w kraju. M.in. policja i służby mają przypominać o zasadach dystansu społecznego; szkoły mają popularyzować akcję szczepień.

"Na wysoką liczbę zakażeń składa się fakt, że mamy 16 aktywnych ognisk. Część z nich dotyczy placówek oświatowo-wychowawczych i szkół. Mamy również przypadki zakażeń i ognisk w żłobkach, ale mamy również w zakładach pracy i w jednym z urzędów gmin" - powiedział Sprawka podczas telekonferencji prasowej.

Zdaniem wojewody, źródła ognisk są różnorodne. "Zakażeniom sprzyjają powroty z wakacji i znaczny spadek dyscypliny społecznej w zakresie obostrzeń, które w dalszym ciągu przecież funkcjonują" – dodał Sprawka.

Wojewoda przypomniał także o obowiązku zachowania zasad dystansu społecznego. "Zobowiązałem policję i służby sanitarne do wzmożonej aktywności, aby przypominać, uczulać, zwracać uwagę, jeżeli te przepisy nie są stosowane" – powiedział Sprawka.

"Wrzesień to miesiąc szczególnej aktywności związanej z dożynkami. Co prawda, to imprezy odbywające się głównie na powietrzu, ale nie należy zapominać o stosowaniu zasad dystansu społecznego” - dodał.

Wojewoda zapowiedział kontynuowanie akcji zachęcających do szczepień. „W piątek o godz. 9 odbędzie się spotkanie z dyrektorami szkół, na którym poruszę dwa zasadnicze problemy: przypomnę o zasadach epidemiologicznych na terenach szkół i popularyzowaniu szczepień wśród osób wieku od 12 lat, uczniów, rodziców, nauczycieli i personelu administracyjnego” – poinformował Sprawka.

Zwrócił też uwagę na problemy z ustaleniem tożsamości osób, które miały kontakt z osobami zarażonymi. „Napotykamy na barierę nieujawniania takich osób. Tę barierę musimy przełamać” – powiedział wojewoda. Dodał, że dochodzenie epidemiologiczne jest ważnym elementem walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Zapytany o możliwość wprowadzenia obostrzeń wojewoda odpowiedział, że nie ma takiej decyzji na poziomie centralnym. „Są wstępne zapowiedzi. Myślę, że większą wiedzę na ten temat będziemy mieli jutro, bo odbędzie się konwent wojewodów w Warszawie” – powiedział Sprawka. Dodał też, że nie ma zapowiedzi wprowadzenia nauczania zdalnego we wszystkich szkołach w regionie. "Wszystko będzie zależało od dynamiki czwartej fali i poziomu szczepień” – powiedział wojewoda.

Najwięcej zakażeń odnotowano w Lublinie (36 przypadków), pow. lubelskim (15) i janowskim (10). W sumie hospitalizowanych są 103 osoby. Zmarło osiem osób: cztery w pow. parczewskim, trzy – krasnostawskim, jedna – włodawskim. „Były to przypadki związane nie bezpośrednio z covidem, ale chorobami współistniejącymi” – wyjaśnił wojewoda.

Najwięcej chorych znajduje się w SPSK1 w Lublinie (33), SPSzW im. Jana Bożego w Lublinie (15) oraz w placówkach w Biłgoraju (14), Białej Podlaskiej (14), Łukowie (8), Tomaszowie Lubelskim (7), Puławach (6) i Chełmie (6).

"Zdecydowana większość pacjentów hospitalizowanych i tych na oddziałach intensywnej terapii to są osoby niezaszczepione” – powiedział Sprawka. Dodał, że ponad 80 proc. hospitalizowanych jest niezaszczepionych na COVID-19.

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 767 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Na pierwszym miejscu jest woj. lubelskie (144) przypadki. Na kolejnych miejscach pod względem liczby zakażeń są województwa: mazowieckie (106), małopolskie (72), podkarpackie (59), łódzkie (54), wielkopolskie (45), śląskie (41), dolnośląskie (37), zachodniopomorskie (36), pomorskie (35), podlaskie (34), warmińsko-mazurskie (27), kujawsko-pomorskie (22), opolskie (17), świętokrzyskie (13), lubuskie (8). W 17 przypadkach nie wskazano adresu.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (5)

dodaj komentarz
matimoca
A na jakiej podstawie zostały stwierdzone te zakażenia? Na podstawie PCR, które nie nadają się do jakiejkolwiek diagnostyki laboratoryjnej i nie są żadnymi testami? A jeśli już nawet to zakażenia czym? Jakżeście wykryli, że to właśnie ten koronawirus a nie żaden inny?
valk
Przecież po to wpuściliście nierządzie pisowski dzieci do szkół, żeby zaniosły go do domów
3456
niech dziękuje Bogu ,że dycha , bo są tacy co już gryzą piasek lat 29 .
bhaha
ojciec po dwóch dawkach nie może już jeździć na rowerze bo mdleje
klnie na wszystkie media że się dał na to skusić ...
stracił pasje i sens życia
ja jestem trochę młodszy i nawet za milion dolarów nie dam się zaszczepić
zamykajcie szkoły i wszystko urzędasy zaszczepione
...ja kicham na was
dziady przestraszone!!!
samsza
szkoła, żłobek, zakład pracy, urząd -

w ramach obostrzeń zamknąć lasy, parki, siłownie i restauracje.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki