Włoskie banki znowu w opałach. Rząd rezerwuje na ich ratunek 17 mld euro

Włoski rząd postanowił ratować dwa upadające banki - Banca Popolare di Vicenza i Veneto Banca - za pomocą publicznych pieniędzy. Decyzja wzbudza kontrowersje, bo może to kosztować włoskich podatników nawet 17 miliardów euro.

(fot. Alessandro Bianchi / FORUM)

Awaryjne spotkanie rządu pozwoliło podjąć decyzję o ratowaniu banków, tak by jeszcze jutro ich filie mogły normalnie pracować. Na konferencji prasowej po spotkaniu włoski minister finansów Pier Carlo Padoan potwierdził, że 5,2 mld euro zostanie wykorzystanie, by drugi pod względem wielkości bank Italii - Intesa Sanpaolo mógł kupić "zdrowe" aktywa obu banków. Jednocześnie rząd rezerwuje kolejne 12 mld euro na potencjalne straty w "złych" aktywach, które wykryte zostaną podczas due dilligence.

Jak się szacuje, oba banki, nierozważnie inwestując i udzielając ryzykownych kredytów, straciły 30 miliardów euro. Media sugerują, że nie były to transakcje uczciwe. Dziennik "Libero" pisze o sitwie bankierów, polityków i biznesmenów, która okradła klientów i akcjonariuszy obu banków.

Już w kwietniu Europejski Bank Centralny informował, że Banca Popolare di Vicenza i Veneto Banca muszą zebrać dodatkowe 6,4 mld euro kapitału, w celu podtrzymania działalności banków. W piątek z kolei informował już o tym, że banki te najprawdopodobniej upadną, a problem ich zostanie rozwiązany w oparciu o włoskie przepisy dot. niewypłacalności.

Jednocześnie włoski premier Paolo Gentiloni informuje, że wszelkie decyzje, jakie zostaną podjęte, będą zgodne z unijnymi przepisami. 

Bankier.pl Jakub Krześnicki IAR Piotr Kowalczuk/em/moc

Źródło: Bankier24
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ajwaj

A gdzie KASIORKA? M.in. domino przekretu CO2 i solarów zaczalo sie przewracac :) Realna ekonomia niesmialo wraca...

Upadek Yingli i pociagniecie w przepasc Europejczyków:

http://www.handelsblatt.com/video/peking-suess-sauer/peking-suess-sauer-zu-besuch-in-den-solar-ruinen-chinas-paradebeispiel-fuer-fehlfoerderung/19973466.html

! Odpowiedz
0 33 ~Tr

Zasada przekrętu naprawdę prosta. Zakładasz bank w jakimś europejskim kraju jak jesteś patriotą to nie w swoim. Pierwszy etap ściągnięcie kapitału czyli oferujesz dobre lokat y. Drugi etap pranie pieniędzy np usługi doradcze kredyty dla kolegów bez zabezpieczenia. Trzeci etap bankructwo co zabawniejsze kraj w którym działa bank musi oddać kasę klientów (do pewnej granicy). Ty czysty jak łza zakładasz inny bank a państwo którego nie lubisz wpada w kłopoty finansowe

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 19 kimdzongtusk

Krawaciarze znowu dostaną kupę darmowej kasy, która trafi na tzw. rynki finansowe , czyli : kłopoty europejskich banków = wzrosty na giełdach :-)))

! Odpowiedz
4 27 go_ral

dlaczego bankowa kreacja pieniadza jest nadal legalnym instrumentem? dlazego nikt nie chce zlikwidowac tej lichwiarskiej dzialalnosci

! Odpowiedz
6 41 ~Maciek

Jak stocznia w Polsce upadła to nunu było dorównać ale bank w Italii to spoko hipokryzja UE lvl hard

! Odpowiedz
5 15 ~Bartek

Jedynie 1:1 kapitaly bankow do udzielonych pozyczek moga uratowac system finansowy . Dzis to jest oszustwo od momentu zalozenia banku. Nic tez nie pisze sie o bankowych funduszach inwestycyjnych.

! Odpowiedz
2 28 ~Hh

Dlatego Dragi utrzymuje niski koszt pieniądza...

! Odpowiedz
4 28 silvio_gesell

Zerowe stopy oznaczają, że ECB nie płaci bankom za depozyty. Podobnie inne bezpieczne aktywa banków, jak np. obligacje, nie przynoszą zysków. Długotrwałe niskie stopy to problem dla banków.

Draghi utrzymuje niską cenę pieniądza by zwiększyć zatrudnienie i konsumpcję, a skupuje obligacje w ramach QE, aby je umorzyć, bo nie mają pokrycia przy tak niskiej dzietności.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 33 open_mind

Banksterzy uciekają z długiem i kłopotem z jednego kraju do drugiego z jednego banku do drugiego: Historia Francji czas Wielkiej Rewolucji Francuskiej się powtarza, tym razem globalnie i dobrym pomysłem jest obecnie zainwestować w produkcje przenośnych gilotyn, bo wystąpią światowe braki na rynku tych jakże użytecznych urządzeń. Oczami wyobraźni widzę nowoczesne modele z dostępem do internetu z ledowymi wyświetlaczami ile głów poleciało lokalnie w poszczególnych landach i globalnie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 13 silvio_gesell

Stary 76 letni cykl redystrybucji ziemi: 1789r - 1865r - 1941r - 2017r

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil