Włoskie 10-latki powyżej 3,50 proc.

Eskalacja werbalnego konfliktu na linii Rzym-Bruksela wprowadziła niepokój na rynek długu. W poniedziałek rano rentowność włoskich obligacji 10-letnich przekroczyła 3,50%, osiągając najwyższy poziom od lutego 2014 roku.

Podczas weekendu odbyła się kolejna wymiana "uprzejmości" pomiędzy rządem Włoch a Komisją Europejską. "Powiedzmy prawdę - za pół roku obecna Europa będzie skończona" - obwieścił w sobotę Luigi Di Maio, włoski wicepremier i lider Ruchu Pięciu Gwiazd. Di Maio dodał, że UE z obecnymi władzami przetrwa "kilka miesięcy". Nie wiadomo, czy miał na  myśli koniec kadencji obecnej Komisji Europejskiej, czy też rozpad Unii jako takiej.

Można przypuszczać, że była to reakcja na oświadczenie KE, która "z niepokojem" przyjęła wstępny projekt włoskiego budżetu. Rzym chciałby bowiem zwiększyć przyszłoroczny deficyt budżetowy do 2,4% produktu krajowego brutto, choć poprzednie uzgodnienia z Brukselą  l zakładały uzyskanie zrównoważonego budżetu ww roku 2020.

Rentowność włoskich obligacji 10-letnich (w %).
Rentowność włoskich obligacji 10-letnich (w %). (Bloomberg.)

Przy czym nie chodzi tu jedynie o spór proceduralny między różnymi ośrodkami władzy w Europie. Zwiększenie deficytu oznacza zwiększenie i tak już mocno nadmiernego długu publicznego Italii. Dla państwa zadłużonego na 132% PKB każdy wzrost kosztów obsługi może być niebezpieczny. Tym bardziej, że od stycznie Europejski Bank Centralny kończy zakupy obligacji krajów strefy euro (program QE).

Odzwierciedleniem tych obaw są rosnące rentowności włoskich obligacji. W poniedziałek rano dochodowość papierów 10-letnich zwyżkowała o ponad 10 punktów bazowych, po raz pierwszy od lutego 2014 roku przekraczając poziom 3,50%. Za pożyczenie pieniędzy na trzy lata rząd Włoch musiałby dziś zapłacić ponad 2,1%, choć jeszcze w maju rentowność włoskich obligacji 3-letnich była ujemna! To szczególnie niebezpieczne w sytuacji państwa, które na koszty obsługi zadłużenia przeznacza ponad 4% PKB.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
26 46 _jasko

My tu w Polsce, zgodnie z przepowiednią Prezesa, mamy duże szanse przegonić Włochów również w tym aspekcie.

! Odpowiedz
4 43 pomorzaninm

cała Europa to pochylający sie czlowiek po 50 tce .. nie mysli o rozwoju tylko jak sobie dobrze zyc i miec swiety spokoj... a jak czegos mu potrzeba to sobie wynajmuje ludzi do tego.
Słabo to prognozuje na przyszlosc.

! Odpowiedz
0 0 silvio_gesell

Żyjemy od lat z tą stopą procentową i jakoś nie umieramy.

! Odpowiedz
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl