Włochy: złoci emeryci

Średnia emerytura wynosi we Włoszech 1323 euro miesięcznie. Poinformował o tym prezes tamtejszego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, znany ekonomista Tito Boeri, zapowiadając, że spróbuje zmniejszyć najwyższe emerytury, bo wymaga tego sprawiedliwość społeczna.

42,5 procent włoskich emerytów - sześć milionów sześćset tysięcy osób - zadowala się każdego miesiąca sumą tysiąca euro. Dwa miliony nie mają nawet połowy tej sumy. Jednocześnie 725 tysięcy otrzymuje ponad trzy tysiące euro. Średnia emerytura w tej najwyższej grupie wynosi 4336 euro.

Prezes włoskiego zakładu ubezpieczeń społecznych zapowiedział, że złoci emeryci, jak się ich tutaj nazywa, będą w przyszłości wspierać najuboższych emerytów. Zakład, kontrolowany przez skarb państwa, wypłaca 21 milionów emerytur, które pobiera 15 milionów osób. We Włoszech dopuszczalna jest kumulacja kilku świadczeń emerytalnych z różnego tytułu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Lehnert/Rzym/mcm/sk

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~ala3

Nie podano czy to brutto czy netto, bo jeżeli brutto to powiem szczerze - myślałam, że mają więcej. Te średnio około 5 tys. zł to jest pewnie blisko dwa razy więcej niż u nas ale i koszty utrzymania są tam wyraźnie wyższe. Różnica więc jest, ale nie aż taka duża, jak się to dla wielu z nas wydaje!!!! Byłam we Włoszech wiele razy i mam mieszane uczucia, o ile jeszcze na północy to widać jakiś dobrobyt, to już od Rzymu na południe to raczej widać biedę a Suwalszczyzna jawi się na przykład, na tle Kalabrii jako kraina mlekiem i miodem płynąca.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~maja

U nas złoci emeryci górnicy, hutnicy,stoczniowcy mają emerytury powyżej 3 tys. zł na rękę.

! Odpowiedz
9 7 ~obywatel

Powinna być emerytura obywatelska: każdy obywatel jak przekroczy wyznaczony przez ustawe wiek, niezależnie od przepracowanych lat powinien dostać minimalną emeryture.

! Odpowiedz
3 1 ~jj

Tak jest w UK

! Odpowiedz
0 10 ~Eltor

Co jest fantastycznym pomysłem dla wszystkich tych, którzy przez całe życie zamiast uczciwie pracować, stali w bramie z piwem i dopytywali ludzi czy mają jakiś problem.
Cudownie jest fundować np. złodziejom kieszonkowym, czy bandytom ulicznym emerytury na koszt uczciwego obywatela, którego w swojej "karierze" okradali.
Na wyższym poziomie dochodzą do tego różnego rodzaju przestępcy, których zasługi dla społeczeństwa też należałoby tak docenić, prawda?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~azet

Oczywiście pod warunkiem, że każdy ma też możliwość zrezygnowania z niej i odebrania od nieudolnego państwa swoich składek z uwzględnieniem inflacji i odsetek ustawowych. Nie widzę bowiem powodu aby zdolni, zaradni i pracowici mieli mieć te same warunki co dziadostwo, nieroby i przestępcy.

! Odpowiedz
1 26 ~abcdeeeeeeeeeeee

W Polsce emerytury powyżej 4,5 tys. zł ma ponad 347 tys. emerytów. W 2013 r. mieliśmy 161 tys. emerytów poniżej 55 lat, z tego 4 tys. poniżej 40 lat. Koszt utrzymania emerytów poniżej 55 roku życia wynosi 6 mld zł czyli 3100 zł miesięcznie na młodego emeryta.
Średnia emerytura wypłacana przez ZUS w czerwcu 2014 roku wynosiła 2059 zł a średni wiek przechodzenia na emeryturę waha się w granicy 60 lat. Kwota przeznaczona na emerytury nie jest mała, problem stanowi sprawiedliwe rozdzielenie środków pomiędzy obywateli.
Polska wydaje na emerytury 12 proc. PKB. Średnia OECD wynosi 7,8 proc. a to wszystko przy młodej populacji . Odsetek osób w wieku powyżej 65 lat w stosunku do liczby osób w wieku produkcyjnym wynosi w Polsce 21,6 proc. Średnia dla OECD to 25,5 proc., a w Japonii (42,2 proc.) oraz Niemczech (34,8 proc.) Jedną z głównych przyczyn podniesienia wieku emerytalnego w Polsce są przywileje emerytalne. Ludzie muszą pracować dłużej i płacić wysokie składki ZUS i podatki, ponieważ mamy kilka uprzywilejowanych grup społecznych które trzeba utrzymać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~olo

piszesz o górnikach ?

! Odpowiedz
1 0 ~8888

bardzo trafnie

! Odpowiedz
3 22 ~rk

U nas też dążą do równej emerytury dla wszystkich. Nie ma co się starać z wypracowywaniem wysokich składek.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,1% XII 2018
PKB rdr 5,1% III kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,2% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 274,95 zł XII 2018
Produkcja przemysłowa rdr 2,8% XII 2018

Znajdź profil