REKLAMA

Włochy: szczepienia potrwają do przełomu lata i jesieni 2021 r.

2020-12-03 14:49
publikacja
2020-12-03 14:49
fot. LookerStudio / Shutterstock

Do początku jesieni przyszłego roku we Włoszech zakończą się szczepienia przeciwko koronawirusowi - zapowiedział w czwartek prezes Rady Służby Zdrowia Franco Locatelli. To będzie największa kampania szczepień w historii kraju - podkreślił.

W wywiadzie dla telewizji RAI profesor Locatelli poinformował, że po zatwierdzeniu szczepionek firm Pfizer i Moderna przez Europejską Agencję Leków na przełomie roku, do Włoch dotrze 3,4 miliony dawek dla 1,7 miliona osób. Szczepienia rozpoczną się według tego planu w drugiej połowie stycznia.

"Później dostępne dawki zwiększą się i do końca lata bądź początku jesieni powinniśmy zakończyć największą masową kampanię szczepień, jaka miała miejsce w kraju" - oświadczył.

Zdaniem włoskiego eksperta udało się opanować znaczny wzrost zakażeń notowany jeszcze niedawno we Włoszech.

Jak zauważył Locatelli, spada odsetek pozytywnych wyników testów na obecność koronawirusa. W czwartek wynosił on 10 procent, o kilka punktów procentowych mniej niż w listopadzie.

Poprawia się też, jak zaznaczył ekspert, sytuacja w szpitalach, gdzie stale spada liczba zajętych łóżek przeznaczonych dla chorych na Covid-19.

Locatelli stwierdził, że wciąż utrzymuje się wysoka dzienna liczba zgonów, wynosząca w ostatnich dniach ponad 600-700.

"To liczby, które najbardziej ranią nasze sumienie i naszą wrażliwość, ale to jest ostatni parametr, który spadnie. Zobaczymy znaczną redukcję zgonów za 10 dni" - wyjaśnił szef Rady Służby Zdrowia i członek komitetu naukowego, doradzającego rządowi.

Najnowszy, środowy bilans pandemii we Włoszech to 684 zgony i ponad 20 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem wykrytych w 207 tysiącach testów.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki